Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Dietetyka - kierunek, który warto i chce się studiować

2017-09-25

Studia na kierunku Dietetyka na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego są doskonałym wyborem, jeżeli w przyszłości chcemy pomagać pacjentom w różnym wieku, z różnymi problemami zdrowotnymi, wykorzystując aktualną wiedzę z zakresu dietetyki.

Wanda Baltaza

Zarówno na studiach I-go stopnia – licencjackich (3 letnich), jak i II-go stopnia (2 letnich) – magisterskich, studenci mają okazję uczestniczyć w wielu przedmiotach, które między innymi pozwalają poznać anatomię i fizjologię człowieka, zasady żywienia człowieka - zdrowego, chorego, żywienie sportowców oraz żywienie dzieci, ale także technologię przygotowywania potraw (gotujemy!), specyfikę poszczególnych grup produktów spożywczych (od mięs po cukierki), rodzaje zanieczyszczeń żywności, czy też mikrobiologię. W planie studiów są również zajęcia z marketingu, czy reklamy, dostosowane do realiów otwierania własnego gabinetu. Jednak to, co jest najważniejsze w tych studiach, to zajęcia praktyczne w szpitalach, na różnych oddziałach, które pozwalają wypracować umiejętność współpracy z pacjentem oraz nauczyć się prawidłowego opracowywania zaleceń żywieniowych i komponowania jadłospisów. Dodatkowo, studenci mogą wybierać w ofercie wielu kół naukowych - sama należałam do czterech, dzięki czemu dokładniej mogłam poznać między innymi specyfikę żywienia poza- i dojelitowego, zarówno w klinice naszego Uniwersytetu, jak i - dzięki obozom naukowym - w innych miastach.

Ze względu na praktyczny profil kierunku Dietetyka, już w trakcie studiów można znaleźć pracę. Firmy z wielu branży - od gabinetów dietetycznych, przez siłownie, sklepy ze zdrową żywnością, po firmy produkujące żywność - oferują zarówno staże, jak i pracę, dostosowaną do poziomu kandydata. Na każdym roku zajęć jest dużo, ale da się pogodzić pracę i studia, nawet stacjonarne (dzienne).

W trakcie studiów i po nich miałam możliwość uczestniczenia czynnego i biernego w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, sympozjach i szkoleniach. Wykładowcy są bardzo otwarci na studentów i chętnie wspierają rozwój naukowy. Po zdobyciu tytułu magistra postanowiłam kontynuować naukę na studiach doktoranckich, dodatkowo prowadzę własny gabinet dietetyczny, współpracuję z prasą i różnymi firmami, a także wykładam na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ogromną zaletą jest to, że zawód ten daje bardzo wiele możliwości.

Dietetyka jest jedną z dziedzin, która zdobywa coraz większe uznanie. Większość chorób ma podłoże dieto-zależne, z czego zdają sobie sprawę zarówno pacjenci, jak i przedstawiciele zawodów medycznych. Sportowcy, osoby odpowiedzialne za żywienie w szkołach, przedszkolach, właściciele restauracji, a także osoby, którym zależy na dbaniu o własne zdrowie, coraz chętniej korzystają z usług dietetycznych. Wybierając ten kierunek można mieć pewność, że będzie się uznanym specjalistą o dużych możliwościach rozwoju. Jestem bardzo zadowolona z ukończenia studiów kierunku Dietetyka na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i każdemu gorąco polecam wybranie tego profilu.

Autor tekstu: Wanda Baltaza – absolwentka kierunku Dietetyka Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorantka w Zakładzie Biologii Medycznej WUM

ip

fot. Paweł Stępniewski

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama