Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Ile wydają polscy studenci?

2013-04-23 12:30:00
Wyjeżdżając z rodzinnej miejscowości na studia, każdy młody człowiek musi pogodzić się z faktem, że wiąże się to z niemałym kosztem. Najprostsza odpowiedź na tytułowe pytanie brzmiałaby z pewnością "za dużo", ale spróbujemy teraz trochę zgłębić ten temat.

Wynajem mieszkania

Chcąc jak najwięcej zaoszczędzić, studenci rzadko decydują się na samodzielne mieszkanie. Koszt wynajęcia kawalerki waha się od 810zł w Toruniu i w Łodzi, do 1550zł w Warszawie. We Wrocławiu cena wynajmu to średnio 1280zł, a w Krakowie 1150zł.

Jak wskazują statystyki, najlepszą opcją jest wynajęcie mieszkania 3-pokojowego i zamieszkanie w 3-5 osób (zależnie od wielkości i rozkładu kwatery). Warszawscy studenci za takie mieszkanie najmniej zapłacą w Białołęce (śr. 1970zł), Pradze Północ (śr. 2170zł) albo na Bielanach (2430zł). Najdroższe mieszkania są na Mokotowie (3900zł) i na Wilanowie (3700zł). Średnio 3-pokojowe mieszkanie we Wrocławiu kosztuje 2080zł, w Krakowie 2100zł, Gdańsku 1830zł, a w Toruniu już tylko 1380zł.*

Inną opcją jest też akademik, w którym miejsce w pokoju 2-3 osobowym kosztuje ok. 300-500zł.

Codzienne wydatki

Adam, student SGH w Warszawie, w ciągu ostatnich 7 dni wydał aż 1200zł. Jak sam stwierdził, pieniądze wydał na jedzenie, bilety do teatru, alkohol i... "złodziejski czynsz". Studiujący informatykę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu Michał, w ciągu 7 dni wydał 400zł, przyszły ekonomista studiujący w Katowicach, Michał, wydał 600zł. Pieniądze przeznaczył na paliwo, jedzenie i własne zainteresowania. Studentka Politechniki Wrocławskiej, Asia, wydała 140zł, a Karolina z Uniwersytetu Jagiellońskiego już tylko 100zł.

Rozpiętość tych kwot jest naprawdę spora. Asia i Karolina, mieszkając w jednych z droższych miast w Polsce, wydają niskie kwoty na życie codzienne. Miesięczne wydatki zamykają się w 500-600zł (plus czynsz), co jest kwotą niewielką. Wiemy jednak, że często pojawiają się wydatki niespodziewane, więc nie można liczyć na stałość tej kwoty. Dochodzą to tego wydatki na ubrania, bilety, prezenty i wiele innych. Michał studiujący w Katowicach twierdzi, że minimalna kwota, za którą umiałby przeżyć tydzień to 250zł. Nakładając więc na siebie ograniczenia, jego wydatki i tak przekroczyłyby prawdopodobnie 1000zł.

Życie studenckie

Żeby wypić piwo w przeciętnym barze, trzeba wydać co najmniej 6zł w większości miast studenckich. Jeśli chcesz napić się w bardziej ekskluzywnym miejscu, cena może wzrosnąć nawet do 10zł i więcej. Pytani przez nas studenci wydali na życie studenckie od 20 do 60zł w ciągu ostatnich 7 dni.

Wniosek? Jadąc na studia trzeba się liczyć, że miesięczne utrzymanie przekroczy magiczną kwotę tysiąca złotych. Ci, którzy chcą żyć trochę wygodniej nie ograniczając się na każdym kroku, będą musieli wydać około 2tys., a nawet więcej. W przypadku studiów niestacjonalnych zaczyna się zupełnie inna bajka, gdyż dochodzi do tego semestralna opłata za studia. Warto podjąć pracę dorywczą, która w przypadku Karoliny albo Michała z Katowic stanowi główne źródło utrzymania. Decyzję trzeba jednak podjąć samemu.

Skąd więc wziąć takie środki? Studenci, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, mogą liczyć na pomoc w postaci stypendiów socjalnych albo mieszkaniowych. Innym rozwiązaniem jest kredyt studencki. W przypadku, kiedy student musi radzić sobie sam, jedyną opcją, która pozwoli na samodzielne utrzymanie, jest jednak znalezienie pracy i próba pogodzenia jej ze studiami.

Karolina Gawron

*źródło: www.szybko.pl

Fot. Łukasz Bera

Słowa kluczowe: studenci życie studenckie akademik pieniądze wynajem mieszkania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • przesada [0]
    lukulus
    2013-06-16 17:57:53
    W Gdańsku studiujac na politechnice i wynajmujac pokoj w dwie osoby zamykam się w 1000 zl. jednak nie imprezuje wcale. mieszkanie 500 zl oplatami, jedzenie 300, 50 konto oszcednosciowe, reszta inne wydatki chemia kosmetyki ciuchy
  • CENY MIESZKAŃ MOCNO PRZESADZONE [0]
    Szym
    2013-04-26 20:45:51
    O ile wydatki na życie mogą się wahać w zależności od wyborów studenta, tak ceny mieszkań są bardzo zawyżone. Cena wynajmu, bez mediów nie powinna przekroczyć 2000 zł/miesiąc (niezależnie od miasta)
  • trochę to chyba przesadzone. [0]
    aleks
    2013-04-26 14:04:31
    hahah, przecież student SGH może się zamknąć w 1000 zł miesięcznie ze wszystkim, trzeba tylko się ogarnąć. PS. w tym miesiącu byłam dwa razy w teatrze, na koncercie i w kinie, wystarczy umieć gospodarować pieniędzmi ;)
  • REWELACYJNY artykuł [0]
    Jerzy
    2013-04-24 17:58:49
    Mój syn Andrzej jest tegorocznym maturzystą, od kilku dni szukałem podobnego tekstu, który pozwoliłby mi łatwo określić wysokość wydatków, jakie będę musiał ponieść od października. Dziękuję bardzo!
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Ulgi i zniÅźki dla studentÃłw - gdzie obowiązują?
Ulgi i zniżki dla studentów - gdzie obowiązują?

W jakich miejscach możesz skorzystać ze zniżki dla studentów?

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.