Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Zasady edycji tekstu - jak dobrze wykorzystać program do pisania tekstu?

2018-07-20

Tworzenie pracy dyplomowej na studiach to nie tylko dbanie o merytoryczność tekstu, ale także o jego estetykę. Nie każdy wie, w jaki sposób układać treść swojego autorstwa, wykorzystując program do pisania tekstu, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym poznacie najważniejsze zasady typografii.

Typografia to termin, który odnosi się do ułożenia tekstu i grafik na stronie. Wyróżniamy makrotypografię i mikrotypografię. Pierwsza z nich odnosi się do kompozycji, rodzaju papieru, kroju i stopnia pisma. Druga za to zajmuje się detalami, czyli odległościami między literami, wyrazami i wersami. Dbać o te dwie techniki można na różne sposoby. Wykorzystuje się do tego odpowiednie dzielenie wyrazów, interlinie itd.

Zasady edycji tekstu

Zasady składania tekstu dotyczą wszystkich elementów, które zobaczymy na stronie. Dzieląc je na części, można wyróżnić:
- Paginację – jest to po prostu numerowanie kolumn tekstu. Według zasad powinna ona się znaleźć na każdej stronie, z wyjątkiem części tytułowej.
- Układ strony – dbanie o to, aby na stronie nie pojawiały się pojedyncze linijki tekstu, a także zbyt duże odległości między wyrazami.
- Wcięcia akapitowe – przy tworzeniu tekstu należy się zdecydować na konkretne oddzielenie jednego akapitu od drugiego. Najlepsze są do tego wcięcia.
- Sieroty – czyli tzw. zawieszki na końcu wersów. Zazwyczaj są to spójniki, jak np. "a", "i", "w". Należy je przenosić do następnych linijek tekstu na stronie.
- Układ ilustracji, tabel itp. – wszystkie elementy uzupełniające tekst główny nie powinny na niego nachodzić. Lepiej, aby były oddzielone i podpisane – dzięki temu odbiorca nie pogubi się na stronie.
- Dzielenie wyrazów – w programie do edycji tekstów można ustawić automatyczne dzielenie wyrazów. Lepiej go unikać i użyć opcji „ręcznej”, dzięki której unikniemy kilku linijek z rzędu kończących się dywizem.
- Tytuły i podtytuły – powinny być one wyróżnione, np. poprzez zwiększenie rozmiaru tekstu, pogrubienie lub zmianę fontu. Pamiętajmy, jednak, aby nie przesadzać, ponieważ zbyt duże zróżnicowanie na stronie może zdezorientować odbiorcę w trakcie czytania.

PW

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama