Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak napisać streszczenie pracy dyplomowej?

2018-11-16 11:35:35

Pisanie pracy dyplomowej na studiach nie jest proste. Problem z tego typu tekstem naukowym mają zwłascza osoby, które stykają się z tym formatem po raz pierwszy, tak jak np. przyszli licencjaci i inżynierzy. Skomplikowana jest przede wszystkim wieloelementowość, z którą musimy sobie poradzić podczas tworzenia naszego projektu. W poniższym artykule przybliżamy jedną z części tekstu naukowego, aby ułatwić studentom ukończenie szkoły wyższej. Zobacz, jak napisać streszczenie pracy dyplomowej!

Zobacz, jak stworzyć abstrakt pracy licencjackiej lub magisterskiej!Streszczenie pracy licencjackiej lub magisterskiej

Streszczenie pracy dyplomowej możemy nazwać inaczej abstraktem. Jest to krótka notka, którą tworzymy po skończeniu właściwego tekstu głównego naszego projektu. Występuje on zazwyczaj przed nim, ale zdarzają się również przypadki, w których umieszcza się omawianą część licencjatu lub magisterki na samym końcu. Jak łatwo się domyślić, takie streszczenie musi opisywać skrótowo wyniki badań.

Abstrakt do pracy licencjackiej lub magisterskiej pisze się w języku polskim. Sprawa ta jest jednak zależna od kierunku, na który uczęszczamy - może się zdarzyć, że uczelnia będzie wymagać od nas, aby streszczenie zostało również przetłumaczone na język angielski. Sam tekst musi spełniać określone wymagania - jednym z nich jest liczba słów, która waha się w przedziale 150-600 słów. Powinniśmy się w nim zmieścić, aby projekt stał się przystępny dla odbiorcy. Jeśli chodzi o treść i sam język, musimy używać naukowych pojęć i pisać w formie bezosobowej.

Abstrakt pracy dyplomowej - budowa

Pisanie streszczenia do pracy dyplomowej jest najprawdopodobniej jednym z najtrudniejszych etapów przy tym projekcie. Jeśli jednak posłużymy się odpowiednim schematem, ułatwimy sobie tworzenie abstraktu. Powinniśmy zacząć przede wszystkim od określenia problemu projektu oraz celu naszych badań. Gdy już przebrniemy przez ten etap i napiszemy o nim ze 2-3 zdania, możemy opisać metodę, którą wykorzystaliśmy do pozyskania wiedzy. Następnie krótko musimy opisać wspomniane badania. Po tej części zostanie nam już końcówka - trzeba w niej zawrzec skrótowe i najważniejsze wyniki oraz wnioski, które można wysnuć z całej pracy.

Abstrakt a słowa kluczowe

Zawsze koło abstraktu w pracy dyplomowej powinny znaleźć się słowa kluczowe w języku polskim. Są to przede wszystkim najważniejsze frazy, z którymi kojarzy nam się nasz tekst naukowy. Po wgraniu pracy do archimum inne osoby będą mogły poprzez te wyrazy znaleźć tę konkretną pracę dyplomową.

Instrukcja pisania prac dyplomowych

Każda uczelnia przygotowuje dla swoich studentów specjalną instrukcję pisania prac dyplomowych do pobrania. Znajduje się w niej większość potrzebnych specyfikacji, jednak nie ma w niej niestety wszystkiego. Z tego powodu warto dowiedzieć się również, jak napisać wstęp do pracy dyplomowej, jak zrobić bibliografię oraz jak zadbać o szatę edytorską naszego tekstu.

PW

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: abstrakt pracy dyplomowej, streszczenie pracy magisterskiej, streszczenie pracy licencjackiej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Dania z wykorzystaniem makaronu na studencką kieszeń

Może Cię zaskoczyć prostota wykonania swojego ulubionego dania!

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
"Drzemkologia stosowana" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu Wrocław

Innowacyjny fakultet zdobywa popularność wśród studentów.

XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.