Wiadomości - Z życia Uczelni

Akademiki i biblioteki uczelniane wznawiają działalność. Na jakich zasadach?

2020-05-13 12:19:11

Zawieszenie działalności placówek oświaty wprowadzone 11 marca 2020 r. trwa już ponad 2 miesiące. Przez ten czas, wprowadzono sporo dodatkowych nakazów i zakazów, które mają zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w Polsce. Ostatnie przedłużenie odwołanych zajęć ma trwać do 24 maja, w związku z czym, podejmuje się pierwsze kroki związane ze wznowieniem działalności uczelni. Dostępność mają odzyskać domy studenckie oraz biblioteki uniwersyteckie.

Wnętrze bibliotek, młodzi ludzie czytają

Zasady bezpieczeństwa w bibliotekach i akademikach

W ramach wracania do normalności, planowane jest wznowienie działalności akademików i bibliotek uczelnianych. Świadomość trudnej sytuacji w społeczeństwie jest już o wiele większa niż na początku pandemii, częściej przestrzegane są niezbędne zasady bezpieczeństwa. W połączeniu ze specjalnymi zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, ma to umożliwić ponowne rozpoczęcie nauki w szkołach i uczelniach.

Pełna lista zaleceń, opisująca też postępowanie w przypadku wykrycia osoby potencjalnie zarażonej, dostępna jest na stronie MNiSW: https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-w-sprawie-mozliwosci-przywracania-dzialalnosci-domow-studenckich-i-bibliotek-uczelnianych

Wznowienie działalności domów studenckich

Swoją działalność będą mogły wznowić akademiki. Konieczne jest jednak zastosowanie się do szeregu procedur oraz zaleceń, mających zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz mieszkańcom.

Wprowadzone ma być ograniczenie kontaktu pomiędzy mieszkańcami akademika oraz możliwość odbioru rzeczy przez studentów, którzy nie zamierzają wracać do domu studenckiego w tym roku akademickim. W miarę możliwości, każdy mieszkaniec ma mieć swój osobny pokój - to postanowienie nie dotyczy osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Osoby spoza akademika nie będą miały do niego wstępu.

W ramach ograniczenia kontaktów pomiędzy ludźmi, konieczne jest też wprowadzenie specjalnych zasad w powierzchniach współdzielonych, takich jak łazienki czy stołówki. Korzystać z nich może jedynie określona liczba osób, a jedzenie możemy brać wyłącznie na wynos.

By móc korzystać z akademika, ten musi zapewnić odpowiednie środki czyszczące. Mają być prowadzone regularne dezynfekcje. Konieczne jest też posiadanie specjalnego miejsca, izolatki dla osób wykazujących objawy zarażenia COVID-19.

Domy studenckie mają też obowiązek skontaktować się z wojewódzkimi lub powiatowymi służbami sanitarnymi, kiedy zajdzie taka potrzeba, w celu ustalenia zasad działalności akademika.

Wznowienie działalności bibliotek

Sprawa jest nieco prostsza w bibliotekach. Przestrzegana ma w nich być odległość pomiędzy pracownikami (1,5 m) oraz ograniczenie ich ilości w przestrzeniach współdzielonych. Muszą też oni być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej.

Na miejscu powinny być regularnie przeprowadzane dezynfekcja i czyszczenie powierzchni. Zaleca się też ograniczenie dostępu do urządzeń wymagających dotyku. W przypadku bibliotek, wlicza się też w to książki dostępne na miejscu oraz katalogi. Biblioteki uczelniane mają też służyć jedynie jako miejsce do wypożyczania i oddawania książek - nie będzie można w nich czytać ani pracować.

Same placówki powinny posiadać w widocznym miejscu informację o maksymalnej ilości osób jednocześnie przebywających w bibliotece. Podobnie jak domy studenckie, wymagana jest specjalna przestrzeń dla osoby, u których zaobserwowano objawy koronawirusa.

KSK

fot. Pixabay za: Pexels.com

Źródła: gov.pl/web/nauka;

Słowa kluczowe: Domy studenckie, biblioteki, zasady korzystania, regulamin, maj 2020, koronawirus, otwarcie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nie daj się oszukać - audycja w Radio Gdańsk
Wywiad z dr n. med. Marzeną Podgórską i mgr Anną Kamm w Radio Gdańsk [luty 2021] Gdańsk

Rektor i wykładowczyni Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku opowiedziały o studiach na kierunku "Kosmetologia".

mgr Kinga Kowalik - Naukowiec Przyszłości 2021 nominacja
Mgr Kinga Kowalik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z nominacją do nagrody "Naukowiec Przyszłości 2021" Kraków

Doktorantka została nominowana w kategorii "Nauka dla lepszego życia w przyszłości".

Polecamy
Spektakle dyplomowe Szkoły Aktorskiej SPOT 2019 - szczegóły i harmonogram Kraków

Zaznajcie trochę teatru, dzięki bezpłatnym przedstawieniom przygotowanym przez młodych artystów.

Studentki z krakowskiej SAPU pojadą szlifować umiejętności w Szanghaju! Kraków

Dowiedz się więcej o współpracy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa i Donghua University z Szanghaju.

Polecamy
Ostatnio dodane
Nie daj się oszukać - audycja w Radio Gdańsk
Wywiad z dr n. med. Marzeną Podgórską i mgr Anną Kamm w Radio Gdańsk [luty 2021] Gdańsk

Rektor i wykładowczyni Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku opowiedziały o studiach na kierunku "Kosmetologia".

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!