Wiadomości - Z życia Uczelni

Akademiki i biblioteki uczelniane wznawiają działalność. Na jakich zasadach?

2020-05-13 12:19:11

Zawieszenie działalności placówek oświaty wprowadzone 11 marca 2020 r. trwa już ponad 2 miesiące. Przez ten czas, wprowadzono sporo dodatkowych nakazów i zakazów, które mają zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w Polsce. Ostatnie przedłużenie odwołanych zajęć ma trwać do 24 maja, w związku z czym, podejmuje się pierwsze kroki związane ze wznowieniem działalności uczelni. Dostępność mają odzyskać domy studenckie oraz biblioteki uniwersyteckie.

Wnętrze bibliotek, młodzi ludzie czytają

Zasady bezpieczeństwa w bibliotekach i akademikach

W ramach wracania do normalności, planowane jest wznowienie działalności akademików i bibliotek uczelnianych. Świadomość trudnej sytuacji w społeczeństwie jest już o wiele większa niż na początku pandemii, częściej przestrzegane są niezbędne zasady bezpieczeństwa. W połączeniu ze specjalnymi zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, ma to umożliwić ponowne rozpoczęcie nauki w szkołach i uczelniach.

Pełna lista zaleceń, opisująca też postępowanie w przypadku wykrycia osoby potencjalnie zarażonej, dostępna jest na stronie MNiSW: https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-w-sprawie-mozliwosci-przywracania-dzialalnosci-domow-studenckich-i-bibliotek-uczelnianych

Wznowienie działalności domów studenckich

Swoją działalność będą mogły wznowić akademiki. Konieczne jest jednak zastosowanie się do szeregu procedur oraz zaleceń, mających zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz mieszkańcom.

Wprowadzone ma być ograniczenie kontaktu pomiędzy mieszkańcami akademika oraz możliwość odbioru rzeczy przez studentów, którzy nie zamierzają wracać do domu studenckiego w tym roku akademickim. W miarę możliwości, każdy mieszkaniec ma mieć swój osobny pokój - to postanowienie nie dotyczy osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Osoby spoza akademika nie będą miały do niego wstępu.

W ramach ograniczenia kontaktów pomiędzy ludźmi, konieczne jest też wprowadzenie specjalnych zasad w powierzchniach współdzielonych, takich jak łazienki czy stołówki. Korzystać z nich może jedynie określona liczba osób, a jedzenie możemy brać wyłącznie na wynos.

By móc korzystać z akademika, ten musi zapewnić odpowiednie środki czyszczące. Mają być prowadzone regularne dezynfekcje. Konieczne jest też posiadanie specjalnego miejsca, izolatki dla osób wykazujących objawy zarażenia COVID-19.

Domy studenckie mają też obowiązek skontaktować się z wojewódzkimi lub powiatowymi służbami sanitarnymi, kiedy zajdzie taka potrzeba, w celu ustalenia zasad działalności akademika.

Wznowienie działalności bibliotek

Sprawa jest nieco prostsza w bibliotekach. Przestrzegana ma w nich być odległość pomiędzy pracownikami (1,5 m) oraz ograniczenie ich ilości w przestrzeniach współdzielonych. Muszą też oni być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej.

Na miejscu powinny być regularnie przeprowadzane dezynfekcja i czyszczenie powierzchni. Zaleca się też ograniczenie dostępu do urządzeń wymagających dotyku. W przypadku bibliotek, wlicza się też w to książki dostępne na miejscu oraz katalogi. Biblioteki uczelniane mają też służyć jedynie jako miejsce do wypożyczania i oddawania książek - nie będzie można w nich czytać ani pracować.

Same placówki powinny posiadać w widocznym miejscu informację o maksymalnej ilości osób jednocześnie przebywających w bibliotece. Podobnie jak domy studenckie, wymagana jest specjalna przestrzeń dla osoby, u których zaobserwowano objawy koronawirusa.

KSK

fot. Pixabay za: Pexels.com

Źródła: gov.pl/web/nauka;

Słowa kluczowe: Domy studenckie, biblioteki, zasady korzystania, regulamin, maj 2020, koronawirus, otwarcie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal Separator 2020 - informacje o wydarzeniu online!

Studenci kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie po raz kolejny organizują warte uwagi prelekcje i wystawę!

Drugie spotkanie z "Grafiką Projektową i Multimediami" - dni otwarte kierunku w Społecznej Akademii Nauk

SAN w Łodzi zaprasza do zapoznania się z ofertą tego nowoczesnego kierunku!

Webinarium "Kryminalistyka w Prawie" Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [LIPIEC 2020]

Wykład online poprowadzi prokurator i specjalista prawa karnego.

Polecamy
Gdzie studiować prawo? [RANKING]
Gdzie studiować prawo? [RANKING]

"Rzeczpospolita" po raz drugi przygotowała ranking uczelni kształcących studentów na kierunku prawa.

reklama MWSLiT nadal wśród najlepszych!
MWSLiT nadal wśród najlepszych! Wrocław

MWSLiT wyróżnia się na tle innych uczelni tym że, inwestuje w kształcenie dla rynku pracy, dba o praktyczną edukację swoich studentów oraz przygotowuje ich, by mogli w sposób skuteczny i efektywny osiągać w przyszłości sukcesy zawodowe.

Ostatnio dodane
Festiwal Separator 2020 - informacje o wydarzeniu online!

Studenci kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie po raz kolejny organizują warte uwagi prelekcje i wystawę!

Drugie spotkanie z "Grafiką Projektową i Multimediami" - dni otwarte kierunku w Społecznej Akademii Nauk

SAN w Łodzi zaprasza do zapoznania się z ofertą tego nowoczesnego kierunku!

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Konkurs Ziaja