Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Bal licencjata, magistra i półmetek na studiach

2021-10-04 12:00:33

Ukończenie pewnego etapu w życiu zazwyczaj wiąże się ze świętowaniem. Podobnie dzieje się w przypadku edukacji. W końcu nie obchodzimy wyłącznie urodzin i imienin. Część z nas celebruje także śluby, organizując wesela, a znaczna większość powinna pamiętać swoje studniówki i bale maturalne. Jak to wygląda w szkołach wyższych i na uczelniach? Czy przygotowuje się oficjalne uroczystości z okazji ukończenia I lub II stopnia studiów?

Zobacz też: Jak zmieniał się kanon piękna w Polsce? [WIDEO] >>

Bal licencjacki, magistra ipółmetek na studiach

Jakie imprezy i uroczystości mogą odbyć się podczas studiów?

Kiedy kupujemy garnitur lub sukienkę, często liczymy na to, że w przyszłości będziemy mogli założyć je ponownie. Zazwyczaj myślimy o nich, gdy zastanawiamy się, w czym pójść na czyjeś wesele, komunię imprezę urodzinową czy sylwestra. Okazuje się, że podczas nauki w szkole wyższej również organizuje się bale i imprezy okolicznościowe. Nie jest to jednak stałą regułą. O tym, czy się odbędą, decyduje samorząd studencki i to on w głównej mierze odpowiada za ich organizację w danym roku akademickim. Do najczęściej spotykanych uroczystości zaliczają się:

  • bal licencjata,
  • półmetek (na studiach jednolitych magisterskich),
  • bal magisterski.

Czym jest półmetek na studiach?

Studniówka była wielkim wydarzeniem przed maturą. Jak sama nazwa wskazuje, powinna odbyć się na 100 dni przed egzaminem dojrzałości. Zazwyczaj przypada na koniec pierwszego semestru lub początek drugiego klasy maturalnej. Połowa ostatniego roku szkolnego staje się metaforycznym wyznacznikiem. Podobnie dzieje się podczas nauki w szkołach wyższych.

Półmetek na studiach jest imprezą organizowaną przez samorząd studencki. Studenci, którzy wybrali jednolite studia magisterskie, jak prawo czy psychologia, świętują ukończenie ich pierwszej połowy. Nie jest to zwykłe wyjście do knajpy ze znajomymi. Wydarzenie bardziej przypomina bal maturalny, czy wcześniej wspomnianą studniówkę. Organizatorzy wynajmują miejsce, w którym studenci będą mogli wspólnie cieszyć się z osiągniętego sukcesu. Z tego powodu należy przestrzegać wymaganego dress code, którym są stroje wieczorowe. Świetnie mogą się sprawdzić kreacje z balu maturalnego, o ile wpasowują się w obecne trendy. Jednym z nich jest moda na vintage, dzięki czemu możemy być zdecydowanie bardziej eko.

Zakończenie studiów zasługuje na świętowanie

Kiedy rozpoczęliśmy naukę na kierunkach podzielonych na stopnie, prawdopodobnie nie będziemy mieli do czynienia z półmetkiem. Nie oznacza to jednak, że nie mamy powodu do organizacji balu! Gdy otrzymamy tytuł naukowy, również możemy zorganizować odpowiednią uroczystość. Podobnie jak w jego przypadku również będzie to wydarzenie, które może posłużyć za integracje na kierunku, lecz zazwyczaj traktuje się je jako uwieńczenie okresu studiów i nauki. Jest to oficjalne pożegnanie z uczelnią, jej władzami, wykładowcami i innymi studentami. Jest to ostatnia możliwość na wspólne zamienienie kilku słów szczególnie tych, którzy nie planują kontynuować kariery akademickiej. Ze względu na wagę okazji, tu również obowiązuje przestrzeganie dress code wieczorowego. 

Zobacz też: Jak dobrać męską koszulę? >>

KK

fot. Khusen Rustamov z Pixabay

Słowa kluczowe: bal licencjacki, półmetek na studiach, bal magistra
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Nauka z repetytorium
Jakie repetytorium do matury z angielskiego wybrać?

Język angielski należy do najczęściej zdawanych przedmiotów, dlatego w księgarniach znajdziesz spory wybór wartościowych poświęconych mu opracowań. Sprawdź nasze propozycje!

Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.