Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Bal licencjata, magistra i półmetek na studiach

2021-10-04 12:00:33

Ukończenie pewnego etapu w życiu zazwyczaj wiąże się ze świętowaniem. Podobnie dzieje się w przypadku edukacji. W końcu nie obchodzimy wyłącznie urodzin i imienin. Część z nas celebruje także śluby, organizując wesela, a znaczna większość powinna pamiętać swoje studniówki i bale maturalne. Jak to wygląda w szkołach wyższych i na uczelniach? Czy przygotowuje się oficjalne uroczystości z okazji ukończenia I lub II stopnia studiów?

Zobacz też: Jak zmieniał się kanon piękna w Polsce? [WIDEO] >>

Bal licencjacki, magistra ipółmetek na studiach

Jakie imprezy i uroczystości mogą odbyć się podczas studiów?

Kiedy kupujemy garnitur lub sukienkę, często liczymy na to, że w przyszłości będziemy mogli założyć je ponownie. Zazwyczaj myślimy o nich, gdy zastanawiamy się, w czym pójść na czyjeś wesele, komunię imprezę urodzinową czy sylwestra. Okazuje się, że podczas nauki w szkole wyższej również organizuje się bale i imprezy okolicznościowe. Nie jest to jednak stałą regułą. O tym, czy się odbędą, decyduje samorząd studencki i to on w głównej mierze odpowiada za ich organizację w danym roku akademickim. Do najczęściej spotykanych uroczystości zaliczają się:

  • bal licencjata,
  • półmetek (na studiach jednolitych magisterskich),
  • bal magisterski.

Czym jest półmetek na studiach?

Studniówka była wielkim wydarzeniem przed maturą. Jak sama nazwa wskazuje, powinna odbyć się na 100 dni przed egzaminem dojrzałości. Zazwyczaj przypada na koniec pierwszego semestru lub początek drugiego klasy maturalnej. Połowa ostatniego roku szkolnego staje się metaforycznym wyznacznikiem. Podobnie dzieje się podczas nauki w szkołach wyższych.

Półmetek na studiach jest imprezą organizowaną przez samorząd studencki. Studenci, którzy wybrali jednolite studia magisterskie, jak prawo czy psychologia, świętują ukończenie ich pierwszej połowy. Nie jest to zwykłe wyjście do knajpy ze znajomymi. Wydarzenie bardziej przypomina bal maturalny, czy wcześniej wspomnianą studniówkę. Organizatorzy wynajmują miejsce, w którym studenci będą mogli wspólnie cieszyć się z osiągniętego sukcesu. Z tego powodu należy przestrzegać wymaganego dress code, którym są stroje wieczorowe. Świetnie mogą się sprawdzić kreacje z balu maturalnego, o ile wpasowują się w obecne trendy. Jednym z nich jest moda na vintage, dzięki czemu możemy być zdecydowanie bardziej eko.

Zakończenie studiów zasługuje na świętowanie

Kiedy rozpoczęliśmy naukę na kierunkach podzielonych na stopnie, prawdopodobnie nie będziemy mieli do czynienia z półmetkiem. Nie oznacza to jednak, że nie mamy powodu do organizacji balu! Gdy otrzymamy tytuł naukowy, również możemy zorganizować odpowiednią uroczystość. Podobnie jak w jego przypadku również będzie to wydarzenie, które może posłużyć za integracje na kierunku, lecz zazwyczaj traktuje się je jako uwieńczenie okresu studiów i nauki. Jest to oficjalne pożegnanie z uczelnią, jej władzami, wykładowcami i innymi studentami. Jest to ostatnia możliwość na wspólne zamienienie kilku słów szczególnie tych, którzy nie planują kontynuować kariery akademickiej. Ze względu na wagę okazji, tu również obowiązuje przestrzeganie dress code wieczorowego. 

Zobacz też: Jak dobrać męską koszulę? >>

KK

fot. Khusen Rustamov z Pixabay

Słowa kluczowe: bal licencjacki, półmetek na studiach, bal magistra
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Allegro Smart! Student
Wygodny pokój dla studenta? Poznaj te triki!

Dowiedz się, jak bardzo może ci pomóc usługa Allegro Smart! Student przygotowana specjalnie dla ciebie!

Jak znaleźć znajomych na studiach w nowym mieście?

Sprawdź, gdzie ich szukać i co zrobić, aby nie czuć się samotnym po przeprowadzce do innego miasta.

Jakie zajęcia są na studiach i czym się różnią poszczególne typy?

Sprawdź, jakie są różnice między: wykładami, ćwiczeniami, lektoratami, konwersatoriami i laboratoriami.

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Uwaga studenci! Zmiany na uczelniach i w szkolnictwie wyższym! [WIDEO]
Jak wygląda inauguracja roku akademickiego?

Zobacz, jak wygląda pierwszy dzień roku akademickiego!

Polecamy
Ostatnio dodane
Allegro Smart! Student
Wygodny pokój dla studenta? Poznaj te triki!

Dowiedz się, jak bardzo może ci pomóc usługa Allegro Smart! Student przygotowana specjalnie dla ciebie!

Jak znaleźć znajomych na studiach w nowym mieście?

Sprawdź, gdzie ich szukać i co zrobić, aby nie czuć się samotnym po przeprowadzce do innego miasta.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.