Kursy i szkolenia - Edukacja

Biznes kolektywny

2011-01-13 09:02:04

Spółdzielnia kojarzy Ci się tylko z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską – producentem ulubionego masła? Masz grupę znajomych, macie pomysł na działalność gospodarczą, którą chcecie razem wykonywać. Wasze przedsięwzięcie, którego rozwojem będziecie wspólnie zarządzać. Po prostu stabilna praca, z dużym zaangażowaniem, ale bez wyścigu szczurów. Jest do tego narzędzie: spółdzielnia.

Cytując pierwszy artykuł Ustawy o prawie spółdzielczym: „Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia może prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska.” Aby ją założyć, potrzeba minimum 10 osób fizycznych lub 3 osób prawnych. Pierwszym krokiem jest przygotowanie statutu spółdzielni. Wszelkie wytyczne co do jego zawartości są opisane w ustawie o prawie spółdzielczym.

Na zwołanym zgromadzeniu założycieli zadeklarowani członkowie spółdzielni uchwalają statut i powołują konieczne organy: walne zgromadzenie – najwyższy organ, zarząd, który kieruje i reprezentuje spółdzielnię, oraz radę nadzorczą, która kontroluje i nadzoruje działalność spółdzielni. Następnie, tak jak w przypadku innych form prowadzenia działalności, konieczna jest cała procedura rejestracyjna: uzyskanie wpisu do KRS-u, dzięki któremu spółdzielnia uzyskuje osobowość prawną. I dalej: obowiązkowe uzyskanie numeru REGON-u i NIP-u, zgłoszenie w ZUS-ie i wybór banku, w którym prowadzone będzie konto. Spółdzielnia musi prowadzić pełną księgowość, warto więc również na tym etapie zastanowić się nad rozwiązaniem tej kwestii.

Na temat tego, jak przejść całą tę procedurę w miarę bezboleśnie można porozmawiać ze specjalistami podczas warsztatów Trinity Capital Business Network, które odbędą się 18-19 stycznia 2011 roku w Gorzowie Wielkopolskim na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim oraz 20-21 stycznia w Bydgoszczy na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

Najistotniejszymi cechami spółdzielni są:

– brak określonego koniecznego kapitału zakładowego – członkowie wnoszą tyle majątku, ile potrzebują na podjęcie działalności;
– każdy członek ma jeden głos na walnym zgromadzeniu, niezależnie od posiadanej ilości udziałów;
– równy podział nadwyżki budżetowej – zgodnie z przepisami 5% przeznaczane jest na fundusz zapasowy, tworzony na potrzeby wyrównania ewentualnych strat bilansowych, a pozostała część podlega podziałowi między członków, proporcjonalnie do posiadanych udziałów;
– członkowie uczestniczą w pokrywaniu strat do wysokości wniesionych udziałów;
– funkcjonuje zasada „otwartych drzwi” – dobrowolności przystąpienia i wystąpienia ze spółdzielni w każdym momencie.

Specyficznym typem spółdzielni jest spółdzielnia socjalna, której członkami mogą zostać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Brzmi to drastycznie, jednak w praktyce chodzi m.in. o to, co może przytrafić się też Tobie – bezrobotność. Podstawy jej działania reguluje Ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych. Takiemu podmiotowi przysługują pewne przywileje: m.in. zwolnienie z opłat za wpis do KRS-u, możliwość ubiegania się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne z Funduszu Pracy czy o przyznanie dotacji na założenie z Urzędów Pracy i programów unijnych.

Spółdzielnia nie jest zaściankowym, wymierającym typem działalności. Dowód? Choćby taki, że w 2006 r. została uregulowana na poziomie paneuropejskich form organizacyjnych jako SCE (łac. Latin Societas Cooperativa Europaea, ang. European Cooperative Society). W prawie polskim została uregulowana Ustawą z dnia 22 lipca 2006 roku o spółdzielni europejskiej. Spółdzielnię europejską może założyć minimum 5 osób, pochodzących z różnych jednostek Europejskiego Obszaru Gospodarczego (co najmniej dwóch). Rejestracja następuje w odpowiedniej instytucji jednego z państw członkowskich. W tej formie wymagany jest jednak kapitał zakładowy (nazywany subskrybowanym) w wysokości 30 tys. euro, podzielony na imienne udziały. W 2009 roku na terenie UE funkcjonowało prawie 160 tys. takich podmiotów przy ponad 122 mln członków.

ip

Słowa kluczowe: spółdzielnia firma studenci szkolenie gorzów wielkopolski bydgoszcz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
FIR
8. Forum Inteligentnego Rozowju Uniejów 2023

Poznaj szczegóły wydarzenia.

konferencja
Konferencja online Masters&Robots Youth

Jakie tematy będą poruszane podczas konferencji?

Salut-Hola
Odkryj Nowe Horyzonty Nauki Języków Hiszpańskiego i Francuskiego Online w Szkole Salut-Hola!

Tutaj uczysz się języków w sposób wygodny i skuteczny, czerpiąc liczne korzyści.

Polecamy
Wydarzenie odbędzie się 4 grudnia 2019 roku.
"Język Pogardy" - zbliża się debata z Piotrem Nieczykiem w WSAiB Gdynia

Wydarzenie odbędzie się 4 grudnia 2019 roku.

GISday 2021 UMCS
Co będzie się działo podczas GISday 2021 na UMCS?

Zobacz, co będzie się działo podczas tego szczególnego wydarzenia?

Ostatnio dodane
FIR
8. Forum Inteligentnego Rozowju Uniejów 2023

Poznaj szczegóły wydarzenia.

konferencja
Konferencja online Masters&Robots Youth

Jakie tematy będą poruszane podczas konferencji?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.