Z życia Uczelni - Studia

Dlaczego praktyka jest taka ważna? Projekty socjalne źródłem wiedzy, inspiracji i cennego doświadczenia już w trakcie realizacji studiów

2023-06-12 10:48:07

Studia, na których realizowane są projekty, w tym projekty socjalne we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, mogą być lepszym wyborem w porównaniu do kierunków, gdzie te praktyki są realizowane w mniejszym stopniu. Na wszystkich kierunkach prowadzonych przez Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie realizowany jest cały wachlarz zajęć praktycznych – nie tylko w formie realizacji praktyk obligatoryjnych, ale także w ramach praktyk przedmiotowych. Jest to związane z szeroką współpracą jednostki z partnerami zewnętrznymi oraz chęcią zapewnienia jak najlepszego przygotowania studentów do pracy w zawodzie.

studiaKierunki objęte szeroką gamą zajęć praktycznych

W Instytucie prowadzone są studia pierwszego stopnia (licencjackie) z zakresu pracy socjalnej na specjalnościach: asystent rodziny oraz organizator pomocy instytucjonalnej. W ofercie edukacyjnej znajdują się również studia licencjackie na kierunku Zarządzanie w służbach społecznych ze specjalnościami asystentura medyczna oraz ubezpieczenia społeczne, oraz Zarządzanie kryzysowe. 

Studia II stopnia (magisterskie) są prowadzone na kierunkach Praca socjalna, Zarządzanie w służbach społecznych oraz Zarządzanie ochroną środowiska – objęte patronatem honorowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Co gwarantują praktyki na kierunkach prowadzonych przez ISSZP UP?  

  • Rozwój umiejętności praktycznych: Tego typu programy studiów często koncentrują się na nabywaniu i rozwijaniu umiejętności praktycznych. Praca nad rzeczywistymi projektami daje studentom możliwość zastosowania teorii na praktyce i zrozumienia, jak te koncepcje działają w prawdziwym świecie. 
  • Doświadczenie zawodowe: Praca nad projektami, szczególnie tymi realizowanymi dla zewnętrznych instytucji, daje studentom cenne doświadczenie zawodowe. To może być bardzo atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców i dać przewagę w procesie szukania pracy po ukończeniu studiów. 
  • Networking: Współpraca z zewnętrznymi instytucjami daje studentom możliwość nawiązania kontaktów w swojej dziedzinie. Te relacje mogą być niezmiernie wartościowe, zwłaszcza podczas poszukiwania pracy lub dalszego rozwoju zawodowego. 
  • Zrozumienie rynku pracy: Praca nad rzeczywistymi projektami daje studentom wgląd w to, czego można się spodziewać po rynku pracy w ich dziedzinie. Mogą zrozumieć, jakie są aktualne wyzwania i wymagania w ich branży. 
  • Wpływ społeczny: Praca nad projektami socjalnymi może być bardzo satysfakcjonująca. Daje studentom możliwość wpływania na świat wokół nich i przyczyniania się do pozytywnych zmian społecznych. 

Zrozumienie i rozwijanie zespołowych umiejętności pracy: Współpraca nad projektami nauczy studentów, jak efektywnie pracować w zespołach, zarządzać konfliktami i efektywnie komunikować się. Są to kluczowe umiejętności, które są wysoko cenione w wielu różnych zawodach. 

Przykłady zrealizowanych projektów socjalnych 

W Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego UP w Krakowie w tym roku akademickim zrealizowano kilkadziesiąt różnych aktywności we współpracy z otoczeniem. Wśród nich należy wymienić projekty socjalne, przygotowane w grupach studenckich. Przykładami projektów zrealizowanych od momentu planowania i tworzenia konspektu, poprzez pracę z uczestnikami i podsumowanie są m.in. „Integracja-nasz wspólny cel, nasze wyzwanie”, „Raz, dwa, trzy... Integracyjny mecz zagrasz TY!”, „Od pierogów do dialogów”, „Dwie godzinki dla familki”.  

Co łączy wspomniane projekty? Moc informacji i doświadczenia, które będą rozwijane na zawodowych ścieżkach naszych absolwentów.  

Na czym polegały projekty socjalne realizowane przez studentów i studentki Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ? 

  • Projekt „Dwie godzinki dla familki” został zrealizowany w Klubie Rodziców „Familka” w Krakowie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez grupę czterech studentek – Karolinę Bołoz, Kingę Chochołek, Aleksandrę Faron, Dominikę Michalik -  pod opieką dr Anny Mirczak. Łącznie w projekcie wzięło udział 19 osób, a całe spotkanie trwało 2,5 godziny. Projekt został zorganizowany w celu wzmocnienia więzi między dzieckiem a rodzicem. W dodatku projekt ukazał nowe formy wspólnego spędzania aktywnego czasu. Poprzez realizację wydarzenia studentki miały okazję zyskać doświadczenie w przeprowadzaniu zajęć z rodzinami oraz udoskonalić umiejętność komunikacji z uczestnikami. Projekt zakończył się sukcesem i przyniósł zamierzone efekty. 
  • Projekt socjalny "Od pierogów do dialogów" został opracowany przez studentki II roku kierunku praca socjalna: Agatę Złydaszyk, Julię Chmielewską, Angelikę Foszmańczyk, Aleksandrę Figiel i Katarzynę Suchanek. Skierowany został do grupy osób w wieku 60+ uczęszczających do Klubu Seniora "Olimp". Głównym założeniem projektu była integracja międzypokoleniowa, która została w pełni osiągnięta poprzez wspólne lepienie pierogów, aktywizację, rozmowy i wymianę spostrzeżeń pomiędzy studentkami a seniorami. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż przybyło około 30 uczestników, którzy chętni do działania podjęli się wspólnego lepienia pierogów. 
  • Projekt socjalny pod nazwą “Raz, dwa, trzy... Integracyjny mecz zagrasz TY!” odbył się w maju, a adresatami były dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tego dnia dzieci miały okazję zagrać integracyjny mecz o puchar, wziąć udział w pokazie egzotycznych samochodów z projektu „Turbopomoc” oraz w konkursie talentów za które były przewidziane nagrody w postaci bonów na napoje bubble tea i bilety do Multikina. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem. Projekt socjalny miał na celu zintegrowanie i wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz zwiększenie ogólnego dobrego samopoczucia. Zrealizowane cele zostały spełnione i wywołały uśmiech na twarzach podopiecznych.
  • Projekt socjalny „Integracja-nasz wspólny cel, nasze wyzwanie” stworzony został przez Paulinę Gomulec, Konrada Kopacza, Kingę Bizoń, Gabriele Hajduk oraz Dominika Kapałę. Cały projekt realizowany był od stycznia do maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 w Krakowie. Celem tego projektu była integracja młodzieży z niepełnosprawnością i młodzieży pełnosprawnej. Dzięki przeprowadzonym działaniom uczestnicy mieli okazję poznać wielu wspaniałych ludzi oraz spędzić czas aktywnie. Były realizowane takie spotkania jak: dekorowanie babeczek, spotkanie ze strażnikiem miejskim, profesjonalna sesja fotograficzna, spotkanie z dietetykiem oraz grill pożegnalny z zabawami ma świeżym powietrzu. 


Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dla Kandydatów na stronie Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie:   https://isszp.up.krakow.pl/kandydat/ 

ip - Renata Gasek

fot. materiały uczelni

Słowa kluczowe: studia, praktyka podczas studiów, projkety, doświadczenie zawodowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozmowa o pracę
Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac? Sprawdź, czy to dobra ścieżka zawodowa

Dowiedz się, ile dokładnie zarabia specjalista ds. kadr i płac, jakie są perspektywy w tej dziedzinie.

uni rolniczy krakÃłw
Dofinansowania dla projektów Uniwersytetu Rolniczyego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

W ramach projektu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje".

Dzień otwarty z Pielęgniarstwem
Dzień Otwarty z Pielęgniarstwem w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Wydarzenie odbędzie się już 13 maja w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek.

Polecamy
Konferencja "Sopockie Warsztaty Logistyczne 2020" - informacje o wydarzeniu Sopot

Weź udział w konferencji, dzięki której zdobędziesz praktyczną wiedzę związaną z logistyką!

Polecamy
Ostatnio dodane
rozmowa o pracę
Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac? Sprawdź, czy to dobra ścieżka zawodowa

Dowiedz się, ile dokładnie zarabia specjalista ds. kadr i płac, jakie są perspektywy w tej dziedzinie.

uni rolniczy krakÃłw
Dofinansowania dla projektów Uniwersytetu Rolniczyego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

W ramach projektu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje".

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.