Polska - Świat nauki

Drugie życie maseczek chirurgicznych jest możliwe

Zawdzięczamy je polskim laureatom konkursu Nagroda Jamesa Dysona

2021-08-27 11:14:41

W sierpniu 2021r. zakończył się krajowy etap konkursu Nagroda Jamesa Dysona, po raz pierwszy realizowanego w Polsce. W tej edycji również nasi rodzimi studenci kierunków inżynierskich i związanych z projektowaniem mogli wykazać się kreatywnością, przedsiębiorczością i pomysłowością, zgłaszając swój pomysł do konkursu.

Nagroda Jemesa Dysona dla Polaków - Drugie życie maseczek chirurgicznychInnowacyjne pomysły polskich studentów

Zadanie konkursowe nie było proste – młodzi wynalazcy musieli stworzyć coś, co realnie przyczyni się do zmiany otaczającego nas świata i naszego życia na lepsze, prostsze i ciekawsze. Zadanie to zostało celowo sformułowane w sposób możliwie szeroki i otwarty, aby zachęcić studentów do mierzenia się z istotnymi problemami, które dostrzegają w codziennym życiu. Wśród 15 zgłoszeń krajowe grono jurorów wybrało zwycięzcę z Polski oraz dwóch wicemistrzów krajowych.

Zwycięzca krajowy - XTRUDE ZERO

Polskie jury, w którego składzie zasiedli dr Tomasz Łuczyński, Przemysław Pająk i dr Tomasz Różek, jednogłośnie wybrali krajowego zwycięzcę – projekt XTRUDE ZERO, autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu. Laureaci zaprojektowali dostępną publicznie maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku. Inspiracją dla autorów do stworzenia XTRUDE ZERO była potrzeba poradzenia sobie z ogromną liczbą zużytych maseczek, trafiających na wysypiska śmieci z powodu pandemii COVID-19. Pomimo tego, że niektóre z firm określiły stosowane w maseczkach chirurgicznych materiały polimerowe jako łatwo poddające się recyklingowi, nie wprowadzono powszechnego rozwiązania, które pozwoliłoby na maksymalizację wydajności tego procesu.

Nagroda Jemesa Dysona dla Polaków - Drugie życie maseczek chirurgicznych

"XTRUDE ZERO jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Kluczową cechą naszego wynalazku jest modułowość, dzięki której można go łatwo skalować do ogromnego przedsięwzięcia, maksymalizując w ten sposób liczbę maseczek chirurgicznych poddanych recyklingowi. Pomysł opiera się na technologii, która jest już w powszechnym użyciu (automaty vendingowe), co ułatwia produkcję z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury z drobnymi korektami. Wreszcie, jest rzeczą oczywistą, pelet produkowany przez maszynę wykorzystać można do wyrobu dowolnej części z tworzywa sztucznego  – w tym części XTRUDE ZERO, takie jak na przykład nowe pojemniki na pelet"  – mówią Mike Ryan i Aleksander Trakul, autorzy projektu.

Wicemistrzowie krajowi

W polskiej edycji konkursu Nagroda Jamesa Dysona zostali wybrani również dwaj wicemistrzowie krajowi:

  • Autorka wynalazku o nazwie NLC – The New Life Capsule, która zaprojektowała maszynę oczyszczającą ścieki i wykorzystującą je do hodowli mikroalg i grzybów. Kapsuła w unikalny sposób rozwiązuje problemy środowiskowe, techniczne i ekonomiczne. Przede wszystkim reaktor nie wymaga zewnętrznych źródeł energii i dwutlenku węgla, umożliwia także uprawę roślin na obszarach zdegradowanych przez człowieka oraz w innych trudnych warunkach środowiskowych.
  • Autor projektu o nazwie Lane Keeping System Dynamic Calibration Device  umożliwiający innowacyjne przeprowadzenie dynamicznej kalibracji kamer przednich w nowoczesnych samochodach osobowych wyposażonych w system Asystent Pasa Ruchu. Eliminuje on wady dotychczasowej metody, umożliwiając przeprowadzenie kalibracji podczas mgły, nocy, opadów deszczu, opadów śniegu oraz w przypadku złej jakości oznakowania pasów ruchu.

Nieszablonowe pomysły młodych wynalazców

"Nieustannie zmieniający i rozwijający się świat jest przestrzenią pełną inspiracji dla kreatywnych umysłów. Polscy młodzi wynalazcy udowodnili, że potrafią myśleć nieszablonowo i rozumieją problemy współczesnych społeczeństw. Potwierdziły to liczne zgłoszenia, wyróżniające się innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi na celu zrewolucjonizowanie wybranych obszarów życia. Wybór najlepszych projektów nie był prosty, wśród tylu ambitnych i niecodziennych zgłoszeń.  Liczymy, że przyznane wyróżnienia na etapie krajowym wesprą polskich innowatorów w dalszym rozwoju i udoskonaleniu swoich pomysłów i niebawem usłyszy o nich cały świat. Wszystkim zgłaszającym się serdecznie gratulujemy pomysłów oraz trzymamy kciuki na dalszych etapach rozwijania i realizowania prezentowanych projektów" – podsumowują jurorzy z Polski.

Nagroda Jemesa Dysona dla Polaków - Drugie życie maseczek chirurgicznych

Nagrody dla zywcięzców konkursu Nagroda Jamesa Dysona

  • Autor(ka) projektu, który zwycięży w kategorii międzynarodowej, otrzymuje nagrodę w wysokości 152 000 zł, a jego/jej uczelnia – dodatkowe 25 000 zł.
  • Autor(ka) projektu, który zwycięży w kategorii Zrównoważony Rozwój, otrzymuje nagrodę w wysokości 152 000 zł.
  • Autorzy dwóch projektów wyróżnionych na poziomie międzynarodowym otrzymują po 25 000 zł.
  • Autorzy projektów, które zwyciężą na poziomie krajowym, otrzymują po 10 000 zł.

Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój

W 2020 r. do konkursu została wprowadzona nowa, dodatkowa nagroda, mająca uhonorować wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Laureat Międzynarodowej Nagrody w kategorii Zrównoważony Rozwój jest wybierany przez sir Jamesa Dysona spośród 20 finałowych projektów. Szanse na takie wyróżnienie mają wynalazcy, którzy zwrócili szczególną uwagę na to, by ich projekt realizował ideę zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się do rozwiązania wybranego problemu. Może tu chodzić o rodzaj wykorzystanych materiałów, proces projektowania, metody produkcji lub też charakter samego problemu.

ip

Fot. Materiały Organizatora

Słowa kluczowe: Nagroda Jamesa Dysona, konkurs naukowy, młodzi wynalazcy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Basement
Wystartowałą kolejna edycja Red Bull Basement!

Zobacz, jak wziąć udział w wydarzeniu.

Lubelski Festiwal Nauki
Wydarzenia w ramach Lubelskiego Festiwalu Nuaki

Co wydarzy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki?

Nagroda za ksiąÅźki - UMCS
21. edycja wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Zobacz, kto został nominowany w 2021 roku.

Polecamy
Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull Basement
Wystartowałą kolejna edycja Red Bull Basement!

Zobacz, jak wziąć udział w wydarzeniu.

Lubelski Festiwal Nauki
Wydarzenia w ramach Lubelskiego Festiwalu Nuaki

Co wydarzy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!