Polska - Świat nauki

Edukacja nie nadąża za zmianami na świecie. Najbardziej cierpią zmarginalizowane dzieci

2023-03-22 13:27:17

Nierówności edukacyjne stanowią jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań społecznych. Istnieje bardzo silna zależność między pochodzeniem społecznym rodziców, a osiągnięciami edukacyjnymi dzieci. Redukowanie społecznych nierówności edukacyjnych wymaga wprowadzenia zmian w zakresie celów i sposobu kształcenia, w tym zwłaszcza poprzez kładzenia nacisku na rozwój kompetencji przyszłości. O tym, jak zapewnić wszystkim dzieciom bez względu na ich pochodzenie szansę na realizację pełni potencjału opowie 24 marca w Warszawie Wendy Kopp, współzałożycielka i prezeska Teach For All, globalnej sieci edukacyjnej, działającej w sześćdziesięciu jeden krajach na sześciu kontynentach.

Zobacz też: XI edycja Warszawskich Dni Logistyki

WendyEdukacja, ale nie dla wszystkich

Tradycyjny model edukacji ma tendencję do utrwalania nierówności społecznych. Premiowanie akademickich umiejętności sprzyja osiąganiu lepszych wyników w nauce przez dzieci pochodzące z rodzin o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym, jak również prowadzi często do dziedziczenia profesji i ścieżek kariery zawodowej. Wg raportów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mniej niż 30% polskich dzieci z defaworyzowanych ekonomicznie i społecznie środowisk rozważa zdobycie wyższego wykształcenia, podczas gdy wśród dzieci z bogatych i uprzywilejowanych gospodarstw domowych podjęcie studiów planuje aż 90%

Model ten nie odpowiada również potrzebom gwałtownie zmieniającego się rynku pracy, na którym normą staje się wielokrotne zmienianie nie tylko miejsca zatrudnienia, ale też zawodu lub profesji. Wciąż przyśpieszający rozwój technologiczny, postępująca globalizacja, ale także kryzys klimatyczny i konflikty społeczne, nie sprzyjają pewności zatrudnienia i ścisłej specjalizacji.

Zmiany celów edukacji i nowe metody kształcenia

Sytuacja ta wymaga pilnej zmiany celu edukacji oraz wdrożenia nowych metod kształcenia pozwalających wszystkim uczniom odnaleźć się w warunkach rosnącej niepewności. Jak stwierdza Wendy Kopp, prezeska Teach for All: “zdecydowana większość szkół na świecie stara się obecnie przekazywać uczniom umiejętności i wiedzę czysto akademicką. Jednak jest to niewystarczający cel w świecie, w którym możemy oczekiwać, że dzisiejsze dzieci będą miały wiele różnych karier w ciągu swojego życia - w wielu przypadkach podejmując pracę, w zawodach, których nie potrafimy jeszcze zdefiniować - i w którym będą musiały stawić czoła coraz bardziej złożonym wyzwaniom, niezależnie od tego, czy będą to światowe pandemie, czy też zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Największą zmianą w edukacji musi być więc ponowne przemyślenie jej celu. Bez tego będziemy po prostu wykorzystywać nauczycieli i technologię do przestarzałych celów”.

Jak w tym względzie nasz kraj wypada na tle innych? Niestety, Polska w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego zajęła dalekie miejsca w rankingach rozwoju kluczowych kompetencji - 63 miejsce w kompetencjach cyfrowych i 97 miejsce w krytycznym myśleniu. Pod względem posiadania umiejętności potrzebnych na współczesnym rynku pracy polscy absolwenci szkół średnich plasują się na 100 pozycji. 

Obecna szkoła powinna się skupić na rozwoju kompetencji przygotowujących zarówno do wyzwań rynku pracy, jak też funkcjonowania w życiu społecznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci z defaworyzowanych ekonomicznie i społecznie środowisk, które tradycyjny model edukacji zawodzi najbardziej. “Musimy rozwijać uczniów, którzy potrafią poruszać się w warunkach niepewności i kształtować lepszą przyszłość dla siebie i dla nas wszystkich. W przeciwnym razie nie będą oni na drodze do zdrowego i satysfakcjonującego życia, a my nie będziemy w stanie zrealizować naszych aspiracji dotyczących pokoju, zrównoważonego rozwoju i międzykulturowej integracji” - mówi Wendy Kopp.

Wykład dotyczący reformacji edukacji

Prezeska Teach for All podzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie reformy edukacji podczas otwartego spotkania, które odbędzie się 24 marca na Uniwersytecie SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie. Po wykładzie odbędzie się panel dyskusyjny, w którym oprócz edukatorki z USA weźmie udział również Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland, dr Łukasz Tanaś z Katedry Psychologii Poznawczej, Rozwoju i Edukacji, Akademickiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych (AKCES) oraz dr Justyna Sarnowska-Wilczyńska kierowniczka Katedry Studiów Społecznych SWPS. 

Spotkanie jest otwarte dla publiczności, rozpocznie się o godzinie 17:00 w sali S302 (hyflex) i potrwa do godziny 19:00. Oba punkty programu będą tłumaczone na język polski. Link do wydarzenia w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/1084879622905299

Wizyta Wendy Kopp w Warszawie organizowana jest przez Fundację Teach for Poland. Fundacja Teach for Poland działa na rzecz niwelowania nierówności edukacyjnych i podnoszenia jakości systemu kształcenia tak, by każde dziecko w Polsce miało szansę odkryć i rozwinąć swój potencjał w czasie trwania ich edukacji formalnej. Więcej informacji o Fundacji można przeczytać pod adresem: https://teachforpoland.org

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: edukacja, wykład, wykształcenie wyższe, zmiana celów edukacji
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zwolnieni z teorii
Tysiące nauczycieli ze wsparciem do prowadzenia nowego przedmiotu

Na czym polega zmiana przedmiotu w szkole?

ewolucja
Teoria ewolucji Karola Darwina zniknie z indyjskich podręczników - nauczyciele protestują

Naukowcy i nauczyciele podpisują list otwarty krytykujący wprowadzane zmiany.

dkms
15 województw, 51 uczelni i jeden cel - pomoc chorym na nowotwory krwi

Studenci rozpoczynają ogólnopolską rejestrację potencjalnych dawców szpiku

Polecamy
debata
Startuje nowy projekt "Rozmowy Europejskie"!

Początek już 11 kwietnia.

Obrona pracy dyplomowej - egzamin, praca, termin
Praca dyplomowa i egzamin końcowy - kompendium

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby skończyć studia.

Polecamy
Ostatnio dodane
zwolnieni z teorii
Tysiące nauczycieli ze wsparciem do prowadzenia nowego przedmiotu

Na czym polega zmiana przedmiotu w szkole?

ewolucja
Teoria ewolucji Karola Darwina zniknie z indyjskich podręczników - nauczyciele protestują

Naukowcy i nauczyciele podpisują list otwarty krytykujący wprowadzane zmiany.

Popularne