Wiadomości - Z życia Uczelni

Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

2021-06-22 11:16:28

Fascynuje cię wirtualna rzeczywistość, drony i echosondy oraz ich zastosowane we współczesnym świecie? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje Cię nowy kierunek, który od najbliższego roku akademickiego znalazł się w ofercie kształcenia Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Geoinformatyka to interdyscyplinarne studia, które łączą w sobie geodezję, geografię,  informatykę, systemy informacji geograficznej (GIS), budownictwo, systemy BIM (ang. Building Information Modelling), a także inżynierię środowiska. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników nowoczesnych technologii, którzy w przyszłości chcą ją wykorzystywać w pracy zawodowej.

Geoinformatyka

Geoinformatyka - czemu powstał ten nowy kierunek?

Uruchomienie tego kierunku studiów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy. Jego absolwenci będą mogli pracować m.in. jako geoinformatycy, operatorzy systemów zbierania danych, projektanci, analitycy lub twórcy oprogramowania, programiści lub administratorzy  baz danych, operatorzy lub analitycy wykorzystujący oprogramowanie GIS, czy specjaliści w zakresie przetwarzania i modelowania danych 3D.

"Studia przygotowują do pracy w zawodzie geodeta geoinformatyk, w którym do zbierania danych, ich przetwarzania i wizualizacji są wykorzystywane nowoczesne technologie geoinformatyczne" – mówi dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, dziekan Wydziału Geoinżynierii. I dodaje, że studenci będą się uczyć m.in. obsługi bezzałogowych systemów latających, czyli dronów, skanerów laserowych, kamer 360, odbiorników satelitarnych, echosond, łodzi pomiarowych i robotów podwodnych. Zebrane dane będą przetwarzać za pomocą nowoczesnych narzędzi, a zmapowane obiekty będą mogli obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości, np. za pomocą gogli.

Czego będą się uczyli studenci geoinformatyki?

Studenci geoinformatyki dowiedzą się również, jak budowane są serwisy typu google maps czy geoportal.gov.pl, jak działają nawigacje samochodowe oraz jak budować własne serwisy webowe, oraz aplikacje mobilne oparte na mapach. Znajdą odpowiedź na pytanie, dlaczego popularne gry typu FPP (ang. First Person Player) bazują na aktualnych trójwymiarowych modelach miast i skąd one pochodzą. Uzyskają wiedzę, w jaki sposób łączyć dane pochodzące z wielu źródeł, aby minimalizować błędy. Zdobędą też wiedzę i umiejętności w zakresie podstaw programowania, wykorzystania systemów GIS oraz BIM, a także modelowania obiektów 3D.

"Osoby, które potrafią pozyskiwać nowe zbiory danych, wykorzystywać te już istniejące, analizować je i przetwarzać z wykorzystaniem np. sztucznej inteligencji, są poszukiwane przez firmy z wielu branż. Dlatego absolwenci geoinformatyki będą mogli znaleźć zatrudnienie w nowoczesnych firmach i instytucjach nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Z całą pewnością geoinformatyka jest bardzo dobrym kierunkiem na przyszłość" – mówi koordynator nowego kierunku dr inż. Tomasz Templin.

Rekrutacja na rok akademicki 2021/22 już się rozpoczęła, a kandydaci na studia mogą się rejestrować w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów: https://irk.uwm.edu.pl/pl/.

Oprócz geoinformatyki, na Wydziale Geoinżynierii jest do wyboru również 5 innych kierunków: gospodarka przestrzenna, geodezja i kartografia, budownictwo, inżynieria środowiska oraz turystyka i rekreacja. Harmonogram rekrutacji oraz inne przydatne informacje można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

ip

fot. Nejc Sokliè z Pexels

Słowa kluczowe: Geoinfomatyka, nowy kierunek studiów, modelowanie 3D, Olsztyn
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fizjoterapia
Czym warto kierować się przy wyborze przyszłej Uczelni?

Sprawdź, datę zakończenia rekrutacja na uczelni!

Projekt - Uniwersytet Rolniczy
Projekt budowy Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności

Zobacz najnowsze plany dotyczące Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności.

Polecamy
Dzień Inteligencji w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni - informacje Gdynia

WSAiB oraz Stowarzyszenie Mensa Polska przyjrzą się zagadnieniom dotyczącym intelektu.

Laboratorium Bloomberga na studiach w Akademii Leona Koźmińskiego

Niewielu studentów w Polsce poznaje Bloomberga, ale ci z ALK odbywają jego pełny kurs.

Ostatnio dodane
Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!