Z życia Uczelni - Studia

Geopolityka - nowe studia podyplomowe na Uniwersytecie Pedagogicznym 

2021-10-29 12:17:54

Pojawienie się geopolityki jako samodzielnego obszaru badań, a także koncepcji wpływających na działania polityczne, miało miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Punktem wyjścia było przekonanie, że przestrzeń danego terytorium stanowiła wartość istotną dla współzawodnictwa państw i narodów. Ale już wcześniej, w końcu XVI wieku Giovanni Botero pisał – w dziele „O racji stanu” – iż jest owa racja stanu to przede wszystkim „sztuka ustanawiania i poszerzania władzy (…); ten bowiem kto poszerza ją w sposób roztropny, musi ustanowić to, co chce rozszerzyć oraz dobrze się na tym obszarze umocować”.

GeopolitykaStudia podyplomowe łączące historię i współczesność – jak to wygląda w praktyce

Wraz z upływem czasu znaczenie geopolityki nie tyle nie zmalało, ale współcześnie wzrosło. Podkreśla to jeden z ważniejszych autorów publikacji z zakresu geopolityk, a zarazem znany polityk amerykański polskiego pochodzenia, prof. Zbigniew Brzeziński, który wskazywał – iż można rozumieć ją inaczej, właśnie jako sztukę obrony przed ekspansją. Współcześnie istotna jest też geostrategia, będąca efektem połączenia aspektów strategicznych i geopolitycznych. Zarówno zagadnienia historyczne, jak i te najbardziej współczesne stanowią punkt odniesienia dla programu studiów podyplomowych „Geopolityka: historia i współczesność”. 

Dlaczego takie studia są uniwersalne? 

Celem studiów jest zdobycie przez absolwentów kwalifikacji w zakresie wiedzy o geopolityce, geografii politycznej, historii myśli geopolitycznej, teorii i doktrynach geopolitycznych, jak i o współczesnych kierunkach rozwoju geopolityki. Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu geopolityki uzyskają wiedzę dotyczącą analizowania stosunków międzynarodowych pod kątem zachodzących przemian geopolitycznych, a także umiejętności analizy krytycznej bieżących wydarzeń politycznych w oparciu o zasady geopolityki. Zdobędą również wiedzę z zakresu historii myśli geopolitycznej. Zajęcia będą prowadzone – w zależności od sytuacji pandemicznej – także w formule hybrydowej lub online.  

Co po studiach? 

Studia na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie kierowane są do absolwentów studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia (lub jednolitych studiów magisterskich) ze szczególnym uwzględnieniem nauk społecznych i humanistycznych oraz neofilologii, a także dla czynnych nauczycieli, dziennikarzy, urzędników państwowych i samorządowych, kandydatów do służby dyplomatycznej oraz inne osoby posiadające dyplom szkoły wyższej, zainteresowane geopolityką. Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu geopolityki będą przygotowani do pełnienia obowiązków w zakresie koordynowania kontaktów z partnerami zagranicznymi, zarówno kandydując do służby dyplomatycznej, jak i działając na rzecz współpracy międzynarodowej w jednostkach samorządu terytorialnego. Uzyskają przygotowanie do pełnienia obowiązków międzynarodowego obserwatora wyborów. Zdobywając wiedzę z zakresu geopolityki będą także mogli podejmować  pracę w pozarządowych organizacjach międzynarodowych, firmach eksperckich oraz w mediach publicznych i prywatnych w zakresie problematyki międzynarodowej

Nie czekaj – zadbaj o swoją karierę: rekrutacja trwa do 3 grudnia.  

Dodatkowe informacje o programie studiów podyplomowych, a także szczegóły procedury rekrutacyjnej, można znaleźć, wchodząc na strony internetowe: https://ipol.up.krakow.pl oraz https://studiapodyplomowe.up.krakow.pl/direction/geopolityka-historia-i-wspolczesnosc/  

Warto podkreślić, że słuchaczami studiów podyplomowych mogą zostać absolwenci studiów licencjackich lub inżynierskich.

ip - Renata Gasek

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Geopolityka, Uniwersytet Pedagogiczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dietetyka w WSIiZ
Kolejne dofinansowanie do studiowania w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie [WIDEO]

Zaprasza mgr Mateusz Gemba - Koordynator kierunku Dietetyka I i II stopnia.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Julia Antolak wicemistrzem Polski w Szachach klasycznych Gdańsk

Studentka Uniwersytetu Gdańskiego zdobyła srebrny medal w kategorii do lat 20 i będzie reprezentować nasz kraj na mistrzostwach świata w Indiach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dietetyka w WSIiZ
Kolejne dofinansowanie do studiowania w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie [WIDEO]

Zaprasza mgr Mateusz Gemba - Koordynator kierunku Dietetyka I i II stopnia.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.