Polska - Świat nauki

Grant MSZ "Dyplomacja publiczna 2021" dla UMCS

2021-04-21 08:44:44

Profesor Walenty Baluk – zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS pozyskał grant Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP na realizację projektu pt. "Dziedzictwo Piłsudskiego i Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość partnerstwa Polski i Ukrainy".

prof. Baluk

Co będzie realizowane w ramach projektu?

W ramach projektu realizowanego przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji oraz Centrum Europy Wschodniej UMCS we współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych KUN im. T. Szewczenki w Kijowie oraz Wydziałem Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych CzUN im. J. Fed'kowycza w Czerniowcach zostanie wydana monografia wieloautorska w języku polskim i ukraińskim oraz powstanie strona internetowa pt. "Trójkąt Lubelski" - Rzeczpospolita Wielu Narodów, poświęcona współpracy Polski z Ukrainą, Litwą i Białorusią.

Międzynarodowa współpraca

Kształtowanie partnerskich relacji między Polską a Ukrainą w ciągu ostatnich kilku lat napotyka poważne trudności z powodu m.in. nierozwiązanych problemów historycznych oraz niezakończonego procesu pojednania. Historia powinna być elementem pamięci, natomiast nie może przeszkadzać w budowaniu współczesnych relacji. Realizacja projektu pozwoli na skoncentrowanie większej uwagi odbiorców na pozytywnych przykładach polsko-ukraińskiej współpracy w historii obu narodów, wskazując zarazem na potrzebę strategicznego współdziałania na wielu płaszczyznach w kontekście aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa Polski i Ukrainy. Pokaże także perspektywę i potrzebę współpracy multilateralnej na obszarze Europy Środkowej.

Cele projektu

Realizacja zadań w ramach dyplomacji publicznej będzie służyła dotarciu do grupy ukraińskich odbiorców (wykładowców, studentów, ekspertów, polityków, dziennikarzy i czytelników) celem kształtowania pozytywnego wizerunku Polski oraz jej polityki wschodniej w ukraińskiej opinii publicznej. Realizacja projektu pozwoli także na wygenerowanie trwałych efektów oddziaływania w postaci monografii wieloautorskiej oraz prowadzenia tematycznej strony internetowej, będącej zarazem platformą integrującą badaczy, ekspertów i działaczy pozarządowych interesujących się problematyką polityki wschodniej RP, Partnerstwem Wschodnim oraz relacjami Polski ze wschodnimi sąsiadami.

Projekt pn.: "Dziedzictwo Piłsudskiego i Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" partnerstwa Polski i Ukrainy będzie realizowany do 15 XII 2021r. i otrzymał dofinansowanie w wysokości 90 000,00 zł  w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2021 ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

ip

fot. Ketut Subiyanto z Pexels

Słowa kluczowe: UMCS, MSZ, grant, Dyplomacja publiczna 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Oh My H@ck International 2021
Nadchodzi Oh My H@ck International 2021!

Dwa dni, cztery ścieżki, 30 międzynarodowych specjalistów i techniczne prelekcje.

2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze KrakÃłw Airport
Jak wyglądała 2. edycja Lotniskowych Targów Zawodoznawczych Kraków Airport?

Zobacz, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji Targów Zawodoznawczych.

Science Cafe online. Zielone miasta

Czy dynamiczny rozwój miast może być jednocześnie zrównoważony ekologicznie? Spotkanie z dr hab. Katarzyną Zielonko-Jung

Polecamy
Apel ministra nauki w sprawie rzeczników akademickich

Minister Murdzek zwrócił się bezpośrednio do rektorów polskich uczelni. Chodzi o rozwiązanie problemu mobbingu, dyskryminacji i molestowania.

NAWA: studenci z zagranicy wykazują nadzwyczajne zainteresowanie programami wymiany

Pandemia COVID-19 nie spowodowała spadku zainteresowania nauką w Polsce, bo to... zwiększyło się!

Ostatnio dodane
Oh My H@ck International 2021
Nadchodzi Oh My H@ck International 2021!

Dwa dni, cztery ścieżki, 30 międzynarodowych specjalistów i techniczne prelekcje.

2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze KrakÃłw Airport
Jak wyglądała 2. edycja Lotniskowych Targów Zawodoznawczych Kraków Airport?

Zobacz, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji Targów Zawodoznawczych.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!