Wiadomości - Z życia Uczelni

Idealne konto bankowe dla studenta - czyli jakie?

2022-09-30 13:47:23

Młode osoby zwykle nie mają stałych ani wysokich dochodów, ale potrzebują już konta bankowego do codziennych płatności lub na zagraniczne wyjazdy. Banki mają dla nich specjalną ofertę, nie wszędzie jednak jest ona równie atrakcyjna. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego rachunku osobistego?

konto dla studenta

Konto dla studenta to umowna nazwa ROR-ów dla pełnoletnich osób, które nie skończyły jeszcze 25-26 lat. Innymi słowy: dla młodych. Aby założyć taki rachunek, wcale nie musisz być studentem, nie musisz nawet się uczyć. Możesz pracować na etacie i mieć zupełnie przyzwoite wynagrodzenie, a i tak korzystać z preferencyjnych warunków prowadzenia konta. Tak naprawdę jedyne, co interesuje banki, to Twój wiek.

Dobre konto to tanie konto

Konto dla młodych powinno być bezwarunkowo darmowe. Co to znaczy w praktyce? Chodzi o to, abyś nie musiał zapewniać na swój ROR regularnego wpływu (np. wypłaty czy stypendium) ani utrzymywać na rachunku jakiejś minimalnej kwoty. Innymi słowy, jeżeli stan Twojego konta będzie wynosił 0 zł – i to nawet przez wiele miesięcy – nie powinieneś ponosić z tego powodu żadnych konsekwencji.

Prawdopodobnie w przypadku karty nie będzie już tak komfortowo i za korzystanie z niej będziesz musiał płacić prowizję. Szukaj więc takich ofert, w przypadku których opłata będzie nie tylko niska, ale też łatwa do uniknięcia. Dobre konto dla studenta umożliwi darmowe korzystanie z debetówki, gdy np. wykonasz nią tylko jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu – obojętnie, na jaką kwotę. Wtedy nawet kupno zwykłego biletu tramwajowego zwolni Cię z comiesięcznej prowizji.

Kolejną kwestią są wypłaty z bankomatów. Co prawda coraz mniej z nich korzystamy, ale od czasu do czasu gotówka jest potrzebna. Niezłe konto studenckie umożliwi wypłatę za darmo z wielu maszyn, a dobre: ze wszystkich, jeżeli spełnisz jakiś drobny warunek (najczęściej jest to wspomniana już płatność bezgotówkowa kartą). Z idealnym rachunkiem studenckim powinieneś otrzymać nielimitowany i darmowy dostęp do wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych.

Poszukując konta dopasowanego do własnych potrzeb warto skorzystać z gotowych rankingów, np.: https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-dla-studentow

Nowoczesne usługi w pakiecie

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, wielu bankowcom nadal nie spędza snu z powiek niefunkcjonalna aplikacja mobilna albo brak podstawowych płatności telefonem. O ile obecnie każda bankowość internetowa oferuje mniej więcej to samo, to w przypadku niektórych aplikacji mobilnych wciąż można trafić na oprogramowanie, które bardziej przypomina wersję demo niż profesjonalną usługę. Są apki, w których poza saldem nie zobaczysz w zasadzie nic więcej, a kod Blik będziesz musiał zapamiętać i przepisać, bo nie udostępniono kopiowania…

Dlatego jeżeli na co dzień nie rozstajesz się z telefonem, lepiej sprawdź, jakie funkcje zawiera aplikacja mobilna banku. Wśród nich powinieneś znaleźć nie tylko takie podstawy jak informacje o rachunku i historię, ale też możliwość zablokowania karty (w tym czasowego), zmiany numeru PIN, kantor walutowy, skanowanie kodów QR, łatwy dostęp do opłat za autostradę lub bilet parkingowy i odblokowanie konta po kilkukrotnym wpisaniu nieprawidłowego hasła do logowania.

Jeżeli lubisz płacić telefonem, zwróć uwagę na dostępność płatności mobilnych w danym banku. Są instytucje, w których dostępne są wszystkie funkcjonujące na polskim rynku rodzaje, a są też takie, które udostępniają jedną formę i na tym koniec. Raczej nie licz na to, że wszyscy idą z duchem czasu i zapóźnienie banku niedługo zostanie nadrobione; jeżeli bank nie zapowiada wprost, że za kilka tygodni wprowadzi zbliżeniowego Blika lub płatności zegarkiem, to prawdopodobnie wcale nie ma w planach rozszerzania swoich usług.

Oferta na zagraniczny wyjazd

Ważną kwestią są prowizje za transakcje wykonane w walucie obcej. Przede wszystkim przed wyborem konta sprawdź koszt przewalutowania transakcji kartą: czy bank pobiera dodatkowy „haracz” za to, że w ogóle użyłeś debetówki (zarówno bezgotówkowo, jak i w bankomacie). W niektórych instytucjach taka prowizja może wynosić nawet 6% wartości operacji!

Drugą istotną opłatą są wypłaty z bankomatów zagranicznych. Dobre konto studenckie powinno umożliwiać albo zupełnie darmowe wypłaty, albo możliwość uniknięcia opłaty po spełnieniu warunku aktywności, czyli np. jednej płatności bezgotówkowej.

Na koniec upewnij się, czy dany bank w ogóle udostępnia do rachunku dla młodych kartę wielowalutową. Taka debetówka powinna być już standardem na rynku, ale są banki, które nie wydają jej właśnie do konta studenckiego…

Atrakcyjne oferty dla młodych

Dobrze dobrane konto dla studenta nie powinno wiązać się z żadnymi prowizjami za podstawowe operacje wykonywane na rachunku, a jeśli już się one pojawiają – ich uniknięcie powinno być proste i wygodne. Trzeba przyznać, że banki starają się ułatwić młodym klientom życie, ale efekty tych starań bywają różne…

A co w sytuacji, gdy wybrałeś kilka kont o podobnych parametrach i nie wiesz, na które ostatecznie się zdecydować? Zerknij na bankowe promocje i oferty specjalne; często banki usiłują skusić młodych nie tylko brakiem opłat za konto, ale też ciekawymi bonusami. W takich akcjach możesz w prosty sposób (np. wykonując transakcję kartą lub Blikiem przez 3 miesiące) zdobyć nawet kilkaset złotych w gotówce lub nagrodę rzeczową. Dzięki temu połączysz pożyteczne… z przyjemnym.

Artykuł Partnera

fot. Pixabay z Pexels

Słowa kluczowe: konto bankowe, studenci, jak wybrać opowoednie konto
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
"Dzień inÅźyniera" odbędzie się 11 kwietnia 2019 roku.
"Dzień inżyniera" dla studentów na Politechnice Poznańskiej Poznań

"Dzień inżyniera" odbędzie się 11 kwietnia 2019 roku.

Wojskowa Akademia Techniczna jest dzisiaj nowoczesną uczelnią badawczą Warszawa

Zobacz, jak WAT powitała nowy rok akademicki!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.