Sport akademicki - Studia

Informacja prasowa podsumowująca AMP w szachach

2013-01-15 10:49:19

W miniony weekend Katowice gościły uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach, które w dniach 11-13 stycznia już po raz drugi z rzędu zostały rozegrane w cen-trum konferencyjnym Hotelu Qubus Prestige w Altusie.

Ponownie zdecydowaliśmy się na współpracę z Hotelem Qubus ze względu na pozytywne wrażenia z zeszłego roku. Wpływ na naszą decyzję miał również bardzo dobry odzew z zewnątrz. Ostatnie AMP-y zostały doce-nione przez uczestników oraz wyróżnione przez Zarząd Główny AZS jako najlepiej zorgani-zowane mistrzostwa spośród wszystkich 83 imprez z cyklu AMP, które rozegrano w sezonie 2011/2012. Było to duże wyróżnienie dla naszego klubu, a zarazem wyzwanie na kolejny rok – podkreśla Łukasz Turlej, wiceprezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Ekonomicz-nego w Katowicach i dyrektor turnieju. Prawie 300 studentek i studentów z całej Polski, po raz kolejny mogło rywalizować w komfortowych warunkach, a ponadto większość ekip sko-rzystała z możliwości zakwaterowania w miejscu rozgrywek, aby móc jak najlepiej przygoto-wać się do zawodów.

Jednak zanim na dobre rozpoczęła się rywalizacja na szachownicach, w czwartek 10 stycznia, późnym popołudniem w atrium Altusa – najwyższego budynku w mieście – na ośmiu szachownicach rozegrano tzw. symultanę czyli seans gry jednoczesnej – z aktualnym Akademickim Wicemistrzem Świata, arcymistrzem Krzysztofem Bulskim (KU AZS UE Kato-wice) oraz mecz szachów błyskawicznych przy użyciu dużych figur, z których każda mierzyła od 80 do 120 cm. Wydarzenie towarzyszące tegorocznym Mistrzostwom to pomysł spraw-dzony w zeszłym roku. Ta niecodzienna gra przykuwa uwagę i cieszy się dużym zaintereso-waniem wśród postronnych osób, szczególnie dzieci, dla których figury szachowe niespoty-kanych rozmiarów stanowiły największą atrakcję. Poza tym, przecież nie na co dzień nada-rza się sposobność, aby sprawdzić się w pojedynku z wicemistrzem świata – opisuje event Alina Kieres, członkini Zarządu KU AZS UE Katowice, odpowiedzialna w tym roku za współ-pracę z partnerami i sponsoring imprezy.

Pierwszego dnia Mistrzostw (11.01.), po formalnej weryfikacji uczestników i odprawie technicznej, o 15:30 nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, w którym udział wzięli zaproszeni goście, w tym wiceprezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz członkowie Zarządu Głów-nego AZS. Po pięciu rundach turnieju indywidualnego rozegranych w piątkowe popołudnie (spośród dziewięciu zaplanowanych), prym wiedli studenci i studentki ze stolicy. Klasyfikacji mężczyzn przewodzili ex aequo Grzegorz Gajewski (AZS Akademia Leona Koźmińskiego) oraz Michał Olszewski (AZS Uniwersytet Warszawski). Z kolei w rozgrywkach kobiet lidero-wała Marta Przeźniecka (AZS UW), tuż za nią plasowała się Anna Warakomska (AZS Szkoła Główna Handlowa), a na trzecim miejscu rywalizację pierwszego dnia ukończyła Anna Gasik (również AZS UW). W piątkowy wieczór, kiedy pierwsze emocje nieco opadły, Organizatorzy zadbali o to, aby uczestnicy mistrzostw mogli się zrelaksować przy dobrej muzyce podczas imprezy w katowickim Cotton Clubie. Poza sportową rywalizacją na najwyższym poziomie, Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach to także świetna okazja do integracji. Frekwencja dopisała, a podczas typowo studenckiej imprezy nie zabrakło pokazów tańca, emocjonujących konkursów i innych ciekawych atrakcji. Żałować mogą Ci, których nie było – relacjonuje Roch Sobula, wiceprezes Klubu Uczelnianego AZS UE Katowice, w którego gestii leżała organizacja imprez towarzyszących tegorocznym AMP-om.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem rozstrzygających pojedynków indywidualnych. Po rozegraniu czterech ostatnich rund pierwsze miejsce wśród kobiet obroniła Marta Przeździecka (AZS UW), zdobywając tym samym złoty medal AMP, na drugie awansowała Joanna Majdan-Gajewska (AZS ALK) – srebro, a najniższy stopień podium i brązowy medal przypadł Annie Warakomskiej (AZS SGH), która w sobotę straciła jedną pozycję. W klasyfikacji mężczyzn rozstrzygnęła się rywalizacja pomiędzy Grzegorzem Gajewskim (AZS ALK), który ostatecznie okazał się najlepszy w całej stawce i Michałem Olszewskim (AZS UW), który nie zmieścił się nawet na podium. Wicemistrzostwo wywalczył Arkadiusz Leniart (AZS UW), a trzecie miejsce zajął Mateusz Kołosowski (AZS Uniwersytet Wrocławski).

Czasu na świętowanie nie było, ponieważ dokładnie o godz. 12:00 rozpoczął się turniej drużynowy, z którego relację „na żywo” w radiu internetowym prowadził IM Jacek Bielczyk oraz Aleksander Roj. Po rozegraniu pierwszych sześciu rund, stawce przewodziła drużyna AZS Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, co nie było niespodzianką, ponieważ w składzie AZS ALK grali Joanna Majdan-Gajewska i Grzegorz Gajewski. Na drugim miejscu plasowała się ekipa AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a na najniższym stopniu podium znaleźli się reprezentanci AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drużyna gospodarzy – AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – zajmowała piątą pozycję. W trakcie sobotniego popołudnia dramaturgii nie brakowało, jednak ostateczne rozstrzygnięcia można było poznać dopiero w niedzielę, po rozegraniu wszystkich pojedynków. Trzeci dzień Mistrzostw okazał się szczęśliwy dla drużyn z Katowic. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej rywalizację ukończył bowiem AZS Uniwersytet Śląski, a tuż za podium uplasowali się gospodarze – AZS UE Katowice. Zgodnie z oczekiwaniami złote medale zawisły na szyjach teamu AZS Akademii Leona Koźmińskiego, natomiast brązowe powędrowały do AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Oceniając na gorąco, tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach uważam za udane, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. W tym pierwszym aspekcie zaprocentowało doświadczenie, które zdobyliśmy w zeszłym roku, natomiast od strony czysto sportowej niezmiernie cieszy nas złoty medalu naszej drużyny w klasyfikacji Uczelni Społeczno-Przyrodniczych, spośród których po raz kolejny okazaliśmy się najlepsi. Mamy również nadzieję, że to wszystko zaprocentuje w przyszłym roku podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Szachach 2014, które również odbędą się w Katowicach – podsumował imprezę Artur Główka, prezes Klubu Uczelnianego Uniwersytetu Ekonomicznego i jeden z głównych organizatorów.

Szymon Grabara

Słowa kluczowe: akademickie mistrzostwa polski szachy katowice wyniki relacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
DSW CUP LEAGUE OF LEGENDS 2020 - informacje o turnieju

Turniej e-sportowy organizowany przez studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Uniwersytet Gdański na Akademickich Mistrzostwach Polski - srebrne snowboardzistki i medal indywidualny

Reprezentacja UG w snowboardzie zaprezentowała się w tej edycji z naprawdę dobrej strony!

Studentka Uniwersytetu Gdańskiego trzecia w Pucharze Świata w łyżwiarstwie 2020 Gdańsk

Poznajcie multimedalistkę i reprezentantkę Polski na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie - Kamilę Stormowską.

Polecamy
Wystartuj w AZS MTB CUP 2010 za darmo!
Wystartuj w AZS MTB CUP 2010 za darmo!

Od dzisiaj można się już zapisywać do udziału w AZS MTB CUP 2010 – nowym cyklu cross-country.

Studenckie rejsy na największą imprezę w Europie
Studenckie rejsy na największą imprezę w Europie

Jak połączyć letni wypoczynek z aktywnością, przygodą, zabawą w niesamowitej atmosferze i możliwością poznania tysięcy ludzi z całego świata? To proste! - wybrać się w rejs wyjątkowym polskim jachtem „Polonez”!

Ostatnio dodane
DSW CUP LEAGUE OF LEGENDS 2020 - informacje o turnieju

Turniej e-sportowy organizowany przez studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Uniwersytet Gdański na Akademickich Mistrzostwach Polski - srebrne snowboardzistki i medal indywidualny

Reprezentacja UG w snowboardzie zaprezentowała się w tej edycji z naprawdę dobrej strony!

Konkurs Ziaja