Z życia Uczelni - Studia

Inżynieria Geoprzestrzenna na WAT pod patronatem Esri Polska

2023-08-25 07:26:14

Aż ź absolwentów twierdzi, że zdobycie wyższego wykształcenia nie ma przełożenia na umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy w praktyce [1]. Stąd tak istotne są inicjatywy świata biznesu, które wspierają szkolnictwo i edukację. Przykładem jest objęcie przez Esri Polska oficjalnym patronem kierunku studiów Inżynieria Geoprzestrzenna na Wojskowej Akademii Technicznej. Dla uczniów oznacza to m.in. program studiów oparty na rzeczywistych potrzebach biznesu, praktyki i staże oraz konsultacje z ekspertami firmy. Korzyści odczują też pracownicy WAT.

watOd dawna liczne związki wynikające z udanej współpracy łączą Esri Polska, lidera w zakresie cyfrowych rozwiązań bazujących na technologii geolokalizacji, z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego. Z każdym rokiem są one zacieśniane, co obecnie zaowocowało tytułowym patronatem.

Na współpracy tej skorzysta zarówno uczelnia, jak i Esri Polska, ale przede wszystkim korzyść odniosą studenci. Wszelkie przyszłe zmiany w programie studiów będą konsultowane z patronem, co pozwoli lepiej dopasować je do potrzeb rynkowych. Słuchacze kierunku Inżynieria Geoprzestrzenna będą mieli również możliwość odbycia praktyk i staży w Esri Polska. W ramach przygotowywania prac dyplomowych otrzymają dostęp do danych generowanych przez Esri Polska i możliwość konsultacji technicznych z ekspertami firmy, jeśli ich prace dyplomowe realizowane będą w oparciu o rozwiązania oferowane przez patrona. Do tego Esri Polska zobowiązało się do organizowania spotkań i warsztatów dla studentów kierunku. Ich tematem będzie praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej na studiach, m.in. dotyczącej wykorzystania Systemu Informacji Geograficznej (GIS), aby wspierać działania związane z gospodarką przestrzenną, urbanistyką, zarządzaniem kryzysowym oraz zarządzaniem techniczną infrastrukturą sieciową.

Z kolei pracownicy WAT, którzy prowadzą zajęcia na kierunku Inżynieria Geoprzestrzenna, dzięki patronatowi zyskują prawo do udziału w stażach i kursach organizowanych przez Esri Polska. Natomiast sam patron, dzięki nawiązaniu współpracy, zyska dostęp do wyników prac dyplomowych realizowanych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji, w oparciu o dostarczone przez siebie dane oraz oprogramowanie.

Z każdym rokiem obserwujemy zwiększanie się zainteresowania rozwiązaniami GIS w różnych branżach i obszarach działalności. Jako lider rozwiązań bazujących na GIS, pragniemy nie tylko dostarczać najwyższej klasy technologię, ale także dbać o rozwój kadr, które tę technologię w sposób innowacyjny i skuteczny będą potrafiły wykorzystać. Bez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów sama technologia byłaby bezużyteczna – mówi Małgorzata Grzywacz, Dyrektor Marketingu w Esri Polska. – Jestem przekonana, że absolwenci tego kierunku będą mocno poszukiwani przez pracodawców, bo będą w stanie wnieść do firm i organizacji tak istotne obecnie kompetencje z zakresu analityki przestrzennej.

Patronat Esri Polska nad studiami realizowanymi na WAT jest doskonałym przykładem współpracy biznesu z obszarem nauki zgodnie z zasadą win-win. To niezwykle potrzebny model działania, gwarantujący rozwój gospodarczy, bo umożliwia tworzenie istotnych innowacji. Tymczasem z raportu „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw” wynika, że nieszablonową współpracę z sektorem nauki podejmuje zaledwie 4,2 proc. firm w Polsce. A według Ogólnopolskiego Badania Potrzeb Pracodawców, zrealizowanego przez Biuro Karier Akademii Finansów i Biznesu Vistula, prawie 85 proc. firm nigdy nie podjęło współpracy z uczelniami w takich obszarach jak: zlecanie tematów prac dyplomowych lub badawczych, zamawianie szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie duże przedsiębiorstwa, okaże się, że ⅓ z nich nie podejmuje współpracy z uczelniami. Dlatego takie inicjatywy, jak objęcie patronatu nad studiami przez Esri Polska, zyskują dodatkowe znaczenie.

ip

fot. materiały prasowe

[1] „Przyszłość polskiej nauki – potencjał i bariery współpracy biznesu z nauką”

Słowa kluczowe: studia,WAT, Inżynieria Geoprzestrzenna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
STOP Depresji
Ogólnopolska Kampania Społeczna Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu - STOP Depresji

Kampania będzie skierowana przede wszystkim do młodzieży, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką.

Uczelnia Vistula
Nie wiesz, jakie studia wybrać? Pomyśl, w czym jesteś najlepszy

Nie działaj wbrew sobie, pomyśl, w czym jesteś najlepszy i rozpocznij studia już od marca!

Polecamy
Test Dive 2020 relacja
Test Dive 2020 - podsumowanie konferencji online

Dowiedz się, jak wyglądała IV edycja wydarzenia!

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Ostatnio dodane
STOP Depresji
Ogólnopolska Kampania Społeczna Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu - STOP Depresji

Kampania będzie skierowana przede wszystkim do młodzieży, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
"Drzemkologia stosowana" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu Wrocław

Innowacyjny fakultet zdobywa popularność wśród studentów.

XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.