Polska - Świat nauki

Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

2023-11-29 09:54:36

Jak korzystać ze sztucznej inteligencji na lekcjach? Jakie są kompetencje jutra? Czego uczyć i o czym rozmawiać z uczniami, żeby jak najlepiej przygotować ich do wyzwań przyszłości?  Fundacja Digital University oferuje program edukacyjny dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych Be.Net, który odpowiada na powyższe problemy i pomaga poszerzyć wiedzę z obszaru nowych technologii. Dla szkół przygotowano webinary i materiały dydaktyczne do prowadzenia lekcji. Program ma zasięg ogólnopolski.

Zobacz też: BBC Podcasts Premium już w Polsce

szkołaNowoczesne technologie takie jak wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja oraz roboty w coraz większym zakresie obecne są w każdym aspekcie naszego życia. Fundacja Digital University postanowiła, z pomocą programu Be.Net, wprowadzić je również do polskich szkół. Nauczyciele i nauczycielki, którzy zapiszą się do programu, zyskają wiedzę i kompetencje pozwalające na korzystanie z tych rozwiązań na zajęciach, dowiedzą się jak o nich rozmawiać z dziećmi, a przede wszystkim jak przygotować młodych do tego, co bez wątpienia będzie standardem na przyszłym rynku pracy. Ponadto nauczą się wspierać tą technologią w swojej pracy celem podnoszenia jakości zajęć oraz ułatwiania sobie przygotowywania się do nich. – Obecnie technologie ewoluują z tak ogromną prędkością, że nauczanie dzieci korzystania z nich jest kluczowe. Rozwijanie tych umiejętności przygotowuje nie tylko do przyszłych zawodów, ale także stymuluje kreatywne myślenie i rozwiązywanie problemów. Jest to nieodzowne dla ich przyszłego sukcesu zawodowego w świecie, który opiera się na ciągłym uczeniu się i adaptacji do wyzwań przyszłości - mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.

Lekcja ze sztuczną inteligencją

Program zawiera 6 modułów, które odpowiadają na najważniejsze wyzwania z jakimi mierzą się szkoły: zawody i kompetencje przyszłości, AI i uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo i netykieta, bezpieczeństwo finansowe w sieci, dobrostan cyfrowy oraz narzędziownik technologiczny nauczyciela.

W tym roku Be.Net skupia się na sztucznej inteligencji i kompetencjach przyszłości. Oznacza to, że oferta webinarów oraz materiałów dydaktycznych na platformie edukacyjnej zostanie wzbogacona o kilkanaście nowych. Scenariusze, karty pracy, e-booki oraz filmy edukacyjne są tworzone we współpracy z Partnerem Głównym programu Be.Net - BLIKIEM i konsultowane z ekspertami i ekspertkami Fundacji Digital University. Webinary, dyskusje i szkolenia są prowadzone ze znanymi specjalistkami takimi jak – Jowita Michalska (Digital University), praktykami m.in. Jakub Sabała (BLIK) i naukowcami np. prof. Jakub Andrzejczak (WASE) i innowacyjnymi nauczycielami jak Marek Grzywna.

W tegorocznym harmonogramie przewidziane są dwa konkursy. Pierwszy właśnie trwa i zakończy się w grudniu. Zachęca młodzież do stworzenia 1-minutowego zwiastuna do serii filmów edukacyjnych o największych wyzwaniach z jakimi się mierzymy. Drugi, skierowany do nauczycieli i nauczycielek, na najciekawszy scenariusz lekcji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, zrealizowany zostanie w drugim semestrze. Ponadto zaproponowany zostanie konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.

Szkoły przyszłości

Fundacja Digital University podjęła się misji wyrównywania szans edukacyjnych, kładąc nacisk na nauczanie nowych technologii i rozwijanie kompetencji kluczowych. To już kolejna edycja innowacyjnego programu Be.Net, dzięki któremu są one wprowadzane do coraz większej liczby szkół w Polsce. Zeszłoroczna edycja zgromadziła 31 796 uczniów i 6 043 nauczycieli w 431 szkołach. Różnorodność formatów i tematów sprzyja zaangażowaniu całych społeczności szkolnych. Dzięki temu proponowana przez Fundację Digital University edukacja technologiczna cieszy się ogromną popularnością. Do programu można dołączyć przez cały rok szkolny. Biorąc w nim udział można zdobyć Certyfikat Nauczyciela/Nauczycielki Przyszłości wręczany łącznie z zaświadczeniem o podniesieniu kwalifikacji zawodowych.

– BLIK aktywnie wspiera projekty, których celem jest edukacja w zakresie nowych technologii i cyberbezpieczeństwa. Dlatego już po raz kolejny włączyliśmy się w Be.Net. Wierzymy, że nasze wsparcie nie tylko otwiera drogę do zdobycia nowych umiejętności, ale także pozwala na pełniejsze wykorzystanie możliwości świata cyfrowego. Wspólnie z innymi partnerami chcemy przyczynić się do tworzenia społeczeństwa, które zarówno sprawnie porusza się w wirtualnej rzeczywistości, jak i aktywnie ją kształtuje – wyjaśnia Krzysztof Ziewiec, dyrektor marketingu i PR w BLIKU.

Wszystkie informacje i materiały są dostępne na platformie edukacyjnej Be.Net i stronie internetowej programu, jednak uczestnictwo w szerokiej ofercie aktywności poprzez platformę pozwala na gromadzenie punktów w Turnieju. Wszystkie wyróżnione w nim szkoły uzyskują Certyfikat Szkoły Przyszłości, a trzy najlepsze zostaną nagrodzone grantami.

ip

fot. Pexels

Słowa kluczowe: nowe technologie, szkołą, webinary
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Polecamy
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020 - laureatką kategorii "naukowiec przyszłości" została badaczka z UG

Naukowczyni z Uniwersytetu Gdańskiego została wyróżniona za wkład w badania nad lekiem na raka.

Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.