Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak znaleźć ciekawą pracę po studiach?

2022-01-11 13:02:40

Skończyłeś I stopień studiów i zastanawiasz się, jak pokierować swoją karierą? A może jesteś na samym początku studenckiej przygody i zastanawiasz się, jak będzie wyglądało szukanie pracy po zakończeniu nauki? Niezależnie, na którym etapie jesteś, warto zapoznać się z kilkoma metodami, które pozwolą znaleźć ciekawe i dochodowe zajęcie po opuszczeniu murów uczelni.

szukanie pracy po studiachChodź na targi pracy

Dobrym pomysłem jest zadbanie o swój zawodowy rozwój jeszcze na etapie studenckim. Warto rozglądać się w poszukiwaniu możliwości na podniesienie swoich kwalifikacji poza uczelnianymi murami. Wiele uniwersytetów bierze udział lub samodzielnie organizuje targi pracy dla studentów, które jeszcze w trakcie nauki pozwalają poznać wymogi stawiane przez rynek pracy. Jeśli również u Ciebie są organizowane takie wydarzenia nie wahaj się skorzystać z okazji i porozmawiać z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami.

Zwykle wystawcami na takich targach są firmy poszukujące absolwentów lub studentów ostatnich lat studiów na praktyki lub staże. Jeśli aktualnie jeszcze skupiasz się na zdobywaniu wiedzy i nie chcesz podejmować pracy nawet na część etatu, nie musisz podczas targów zostawiać swoich CV. To doskonała okazja do posłuchania, co mają do powiedzenia o rynku pracy starsi koledzy pracujący w branży, jak również możliwość zadania im pytań na nurtujące Cię tematy. Takie dyskusje niewątpliwe pomogą Ci się przygotować do późniejszych rekrutacji i dadzą wskazówki, nad czym musisz popracować przed szukaniem swojej wymarzonej pracy.

Szukaj sposób na naukę w praktyce

Pracodawcy zatrudniając świeżo upieczonych absolwentów uczeni wyższych oprócz wiedzy, sprawdzają również możliwość jej zastosowania w praktyce. Istotne na tym etapie jest to, czy umiesz zaprezentować swoje umiejętności i możesz pochwalić się osiągnięciami związanymi z nimi. Przy rozmowach rekrutacyjnych na Twoją korzyść będą wszelkie wzmianki o konkursach uczelnianych, kołach naukowych lub samodzielnych projektach.

Jeśli studiowałeś informatykę warto zaprezentować własnoręcznie wykonaną aplikację lub stronę, gdy ukończyłeś np. zarządzanie dużym plusem będzie bycie liderem lub przewodniczącym jakiejś organizacji, studencki filologii polskiej świetnie zaprezentują swoje umiejętności, jeśli prowadzą bloga albo napisali artkuły w uczelnianych czy lokalnych gazetach. Istotne są również praktyki studenckie, warto odbyć je w renomowanych firmach, które cieszą się popularnością w Twojej branży i pochwalić się zdobytymi podczas nich umiejętnościami.

Pracuj na własny rachunek

Jeśli już teraz uważasz, że praca na etacie może nie być dla Ciebie postaw na rozwijanie swoich hobby, pasji lub pomysłów, które pozwolą Ci na samozatrudnienie. W przypadku, gdy planujesz otwarcie sklepu z rękodziełami lub własnoręcznie projektowaną odzieżą na początek zacznij od sprzedaży przez portale aukcyjne lub media społecznościowe.

Kiedy natomiast Twoim planem jest praca w usługach dobrze jest znaleźć firmy chcące współpracować z Tobą na zasadzie B2B. To dobry sposób na znalezienie pierwszych zleceń i zbudowanie własnej bazy klientów. W tym przypadku warto kontrolować czas spędzany na pracy, tak aby dostawać odpowiednie wynagrodzenie za swój wysiłek. Dobrym pomysłem jest grafik pracy na inewi, który pozwoli Ci idealnie zaplanować harmonogram, pozwalający na śledzenie czasu pracy oraz pilnowanie terminów. To doskonałe rozwiązanie również w przypadku, gdy tworzysz z kimś spółkę lub współpracujesz z dodatkowymi osobami.

Artykuł Partnera

fot. Envato Elements

Słowa kluczowe: inewi.pl, gdzie szukać pracy, oferty pracy, praca dla studenta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Notatki
Jak robić dobre notatki? - praktyczne porady

Jak odpowiednio zapisywać informacje, tak łatwiej je zapamiętywać?

szukanie pracy po studiach
Jak znaleźć ciekawą pracę po studiach?

Zapoznaj się z kilkoma metodami, które pozwolą znaleźć ciekawe i dochodowe zajęcie po opuszczeniu murów uczelni.

Pakiety na kartę
Pakiety na kartę to idealne rozwiązanie dla studentów. Sprawdź, dlaczego

Wybierając kartę, płacimy tylko tyle, ile faktycznie wykorzystamy.

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek.

Ostatnio dodane
Notatki
Jak robić dobre notatki? - praktyczne porady

Jak odpowiednio zapisywać informacje, tak łatwiej je zapamiętywać?

szukanie pracy po studiach
Jak znaleźć ciekawą pracę po studiach?

Zapoznaj się z kilkoma metodami, które pozwolą znaleźć ciekawe i dochodowe zajęcie po opuszczeniu murów uczelni.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.