Konkursy - Edukacja

Korowód narodów i dyktando obcokrajowców

2008-08-14 15:09:40

 W piątek (15 sierpnia) ok. godz. 17. ulicami Cieszyna przemaszeruje barwny korowód obcokrajowców - uczestników  Letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Zaproszą do tańca mieszkańców miasta i wszystkich, którzy przyjadą na tą paradę.

Tego samego dnia odbędzie się dyktando dla obcokrajowców.  Uczestniczyć nim będzie około 200 osób.

Sprawdzian z polskiego, odbywający się rokrocznie w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie,  od jedenastu lat wyznacza półmetek letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Ortograficzny konkurs dla obcokrajowców rozpocznie się w piątek o godz. 10.30 w Centrum Konferencyjnym UŚ (przy ul. Bielskiej 62 w Cieszynie !!!!).

Cieszyńskie dyktando uświetni swoją obecnością prof. dr hab. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego - dyrektor wrocławskiej Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, współautorka podręcznika do nauczania języka polskiego jako obcego Polski dla cudzoziemców, autorka Słownika eufemizmów polskich oraz pięknej, bogato ilustrowanej książki Język polski z serii A to Polska właśnie.

Uczestnicy dyktanda będą walczyli o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Nagrodą główną jest bezpłatny udziału w kolejnej cieszyńskiej letniej szkole.

Wśród uczestników dyktanda będą nie tylko uczniowie letniej szkoły, ale także Ci, którzy przyjadą specjalnie na te zawody do Cieszyna. W ortograficznym mistrzostwie wystartuje ok. 20 słuchaczy z Warszawy - z Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum oraz z Fundacji Nauki Języków Obcych Linguae Mundi. Po raz drugi organizatorzy dyktanda gościć będziemy też reprezentację z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, gdzie od dwóch lat pracuje jako lektor języka polskiego Monika Rusin - doktorantka Uniwersytetu Śląskiego. W językowych zmaganiach wezmą także udział nauczyciele języka polskiego z zagranicy, którzy są uczestnikami warsztatów polonistycznych (ok. 30 osób).

Podczas sprawdzianu z polskiego jego bardziej zaawansowani uczestnicy napiszą dyktando w całości, a początkujący wypiszą wszystkie słowa, które uda im się rozpoznać. Autorką tekstu dyktanda jest prof. Aldona Skudrzyk z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego Wydziału Filologicznego UŚ, lektor i wykładowca letniej szkoły.

W roli honorowego członka jury zasiądzie ubiegłoroczny zwycięzca: Oleg Erszow z Petersburga (Rosja). W poprzednich edycjach językowym mistrzostwem wykazali się: Agnieszka Fabri z Węgier, Helena Kazancewa z Białorusi, Ludmiła Mavrić z Litwy, Sergiej Pieliesa z Białorusi, Irena Anacka z Białorusi, Żanna Surwiła z Litwy, lwowianka Ałła Krawczuk, Holger Thors z Finlandii (pierwszy w historii sprawdzianu zwycięzca, nie będący Słowianinem ani nie posiadający żadnych polskich korzeni) oraz w 2006 roku Marina Bandura z Kaliningradu (Rosja).

W piątek, o godz. 15.00 na cieszyńskim Rynku rozpocznie się niezwykle barwny Wieczór narodów - jedyny, podczas którego uczestnikom kursów "wolno" mówić "własnym głosem", czyli w ich  językach narodowych.. Na scenie występować będą kolejno przedstawiciele ok. 30 krajów reprezentowanych na XVIII letniej szkole języka, kultury i literatury polskiej w Cieszynie. Kulminacyjnym punktem Wieczoru będzie zapewne odtańczony na cieszyńskim rynku międzynarodowy polonez z figurami.

Sprawdzian z polskiego i Wieczór narodów uświetniają organizowaną już po raz osiemnasty sierpniową letnią szkołę języka, literatury i kultury polskiej, dzięki której Cieszyn stał się w tym roku dla niemal dwustu obcokrajowców na cały miesiąc wizytówką Polski.

Intensywne zajęcia językowo-literackie w letniej szkole trwają od 1 do 28 sierpnia. Program obejmuje: kurs języka polskiego, cykle wykładowe z zakresu wiedzy o Polsce, program kulturalny, wycieczki i rekreację. Wśród lektorów jest m.in. Barbara Morcinek, która od trzech lat uczy polskiego Japończyków.

Letniej szkole towarzyszą również: warsztaty polonistyczne dla nauczycieli z polskim językiem wykładowym za granicą (13-28 sierpnia).


Słowa kluczowe: wielkie dyktando, dyktando dla obcokrajowców, Uniwersytet Ślaski, wolne miejsca na studiach,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Progress Accounting Competition
Ogólnopolski Konkurs z Rachunkowości PAC już po raz XIV!

To konkurs o zasięgu ogólnopolskim z zakresu rachunkowości finansowej i zarządczej.

konkurs Teraz Polska Turystyka
Rusza 2. edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską "Teraz Polska Turystyka"

Sprawdźcie zasady i zgłaszajcie swoje prace już teraz!

Polecamy
EkoMasters
Konkurs dla studentów i doktorantów - ekoMasters

Zobacz, do kiedy można się zgłaszać do konkursu.

Project Management Challenge 2020 - informacje o konkursie

Sprawdź swoje umiejętności zarządzania projektami!

Ostatnio dodane
Progress Accounting Competition
Ogólnopolski Konkurs z Rachunkowości PAC już po raz XIV!

To konkurs o zasięgu ogólnopolskim z zakresu rachunkowości finansowej i zarządczej.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.