Kursy i szkolenia - Edukacja

Młody przedsiębiorca online

2010-04-16 13:44:41

 Wielu polskich studentów to osoby wcześnie wykazujące inicjatywę i aktywność zawodową jeszcze w trakcie studiów. Według badań zrealizowanych na zlecenie UKIE, połowa ankietowanych po ukończeniu uczelni wyższej wolałaby prowadzić własną firmę, niż być zatrudniona jako pracownik. Jak zacząć swoją działalność oraz jakie decyzje podjąć, aby zapewnić firmie szybki i stały rozwój poprzez obecność w internecie?

Eksperci są zgodni: przyszłość należy do młodych przedsiębiorców, którzy rewitalizują rynek, tworzą dobrobyt i nowe miejsca pracy. Dlatego na starcie każda młoda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może liczyć na wsparcie swoich działań np. przez   inkubatory przedsiębiorczości czy też biura karier działające przy uczelniach, a nawet dofinansowanie działalności z Unii Europejskiej. Inkubatory przedsiębiorczości i uniwersyteckie biura karier oferują absolwentom pomoc w założeniu firmy, wspierają w podejmowaniu decyzji zarządczych i finansowych. Młodzi przedsiębiorcy nie muszą mieć ani grubego portfela, ani lokalu - liczy się przede wszystkim dobry pomysł i realny biznes plan.

Samo zarejestrowanie działalności gospodarczej nie wystarczy oczywiście, aby firma zaczęła funkcjonować i przynosić zyski. Strategicznym posunięciem jest znalezienie sposobu na promocję nowej marki w sposób zauważalny przez potencjalnych klientów.  Naturalnym środowiskiem dla rozwoju innowacyjnych i odważnych pomysłów młodych przedsiębiorców jest internet. Młode osoby mają niewiele do stracenia, a dużo do zyskania. Powinny działać śmiało i zdecydowanie. Kto nie podejmuje odważnych decyzji, rzadko ma szansę na spektakularny sukces.

- Niezbędnym elementem rozpoczęcia działalności w sieci jest stworzenie strony internetowej firmy. Nie musi być piękna, ale musi działać i być funkcjonalna. Firmom rozpoczynającym działania w internecie automatycznie zwiększają się przecież możliwości dotarcia do przyszłych klientów - mówi Michał Jerzyk, Dyrektor Zarządzający SuperHost, firmy hostingowej. -  W praktyce nie wszystkie powstające firmy dostrzegają konieczność posiadania strony internetowej oraz profesjonalnego konta pocztowego, mimo że osobie prowadzącej działalność nie wypada podpisywać się adresem gmail, onet czy o2. Od samego początku młody przedsiębiorca powinien przykładać dużą wagę do wizerunku swojej marki.

Mimo dobrych pomysłów na rozwinięcie własnej działalności, wielu młodym przedsiębiorcom nadal brakuje wiedzy, doświadczenia i umiejętności niezbędnych w tworzeniu stron internetowych. Nieznajomość tematu lub kojarzenie uruchomienia obecności firmy w sieci z zatrudnieniem na stałe grafików i specjalistów IT, skutecznie odstrasza od podjęcia działania.

Założenie strony internetowej nie musi się wiązać z dużymi nakładami finansowymi ani umiejętnościami z zakresu programowania. Do stworzenia witryny www potrzebne są głównie projekt i treść strony oraz miejsce na serwerze z domeną, pod którą ta treść zostanie umieszczona. W przypadku znajomości języka HTML, prostą stronę można stworzyć nawet samemu, w przeciwnym razie można skorzystać z jednego z wielu darmowych szablonów stron www dostępnych w internecie. Grafiki są wykonane bardzo profesjonalnie, a jedynym dylematem jest podjęcie decyzji o formie strony: czy ma służyć za prostą wizytówkę firmy, czy jako wielostronicowy serwis zawierający kategorie tematyczne, katalogi plików i galerie zdjęć.

HOSTING

Hosting to podstawowa usługa decydująca o bezawaryjnym działaniu strony www, czyli jej dostępności dla internautów. Istnieją usługi darmowego hostingu, obarczone ryzykiem potencjalnych utrudnień i ograniczeń: na stronie będą najprawdopodobniej wyświetlane reklamy, a domena będzie zawierała dodatkowe rozszerzenia, np. http://www.mojastrona.darmowyhosting.pl/. Jeżeli chcemy budować profesjonalny wizerunek, powinniśmy w niego zainwestować. Domena, którą wybieramy dla działalności, powinna być krótka i łatwa do zapamiętania (np. http://www.mojastrona.pl/). Powinna też w jasny sposób dawać wyobrażenie, czego nasza działalność dotyczy. Dzięki temu większe jest prawdopodobieństwo, że użytkownik ją zapamięta i spontanicznie wpisze w pasek przeglądarki, gdy po raz kolejny będzie szukał zleceniobiorcy w naszej dziedzinie.

Darmowy hosting nie zawsze daje też gwarancję ochrony danych gromadzonych na stronie. Aby zabezpieczyć pliki lub korespondencję z użytkownikami, musimy zwrócić uwagę, czy firma hostingowa często wykonuje tzw. backupy (kopie zapasowe) i sprawdzić, jakie ma zabezpieczenia na wypadek awarii. Dobry hosting można zdobyć niewielkim kosztem. Utrzymanie strony na profesjonalnym serwerze jest wydatkiem oscylującym wokół 15,- PLN za miesiąc, a abonament za pierwszy rok zakupu własnej domeny internetowej to jedynie kilka złotych. Firmy hostingowe chętnie doradzają w zakresie wyboru najbardziej optymalnej z punktu widzenia klienta usługi, bo inne potrzeby ma właściciel strony internetowej agencji
reklamowej, inne agencja hostess, a inne sklep internetowy.

- Osoby niezorientowane w temacie hostingu na pewno uzyskają niezbędne wskazówki wyjaśniające pierwsze kroki, które należy wykonać przy przeniesieniu swojej działalności do sieci  - zapewnia Michał Jerzyk z firmy SuperHost, dostarczającej hosting także do średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. - Wielu spośród naszych klientów, rozpoczynając działalność, nie miało wiedzy na temat hostingu. Dzisiaj zarządzają swoim biznesem on-line zupełnie samodzielnie. Niebagatelny wpływ na ten stan rzeczy mają nie tylko całodobowa obsługa klienta, ale też intuicyjne narzędzia, które udostępniamy naszym klientom.

POCZTA WWW i dodatki

Pakiety usług hostingowych często łączone są przez providerów z usługami poczty elektronicznej. Użytkownik ma możliwość założenia dowolnej liczby skrzynek e-mail we własnej domenie. Oprócz adresów mailowych dla pracowników, można zakładać maile zbiorcze, typu: biuro@mojafirma.pl czy mailto:rekrutacja@mojafirma.pl

Często
też młody przedsiębiorca otrzymuje od firmy hostingowej atrakcyjne dodatki, jak np. statystyki strony www ułatwiające zarządzanie treścią strony i ocenę jej atrakcyjności, dodatkowe szablony graficzne lub instalatory sklepów internetowych. Zwykle można rozpocząć od darmowej i niezobowiązującej możliwości przetestowania usługi przez kilkanaście dni, zanim zostanie podjęta decyzja o ewentualnym zakupie. Tak, jak zadaniem inkubatorów przedsiębiorczości jest wspieranie młodych, pomysłowych ludzi, tak wiele firm oferujących usługi hostingowe tworzy atrakcyjne warunki do rozwoju nowej firmy w internecie.     

- Mając na uwadze rozwój młodych firm, dbamy aby oferta usług hostingowych spełniała oczekiwania każdego, kto ma zamiar w pewny i prosty sposób rozwinąć swój biznes w internecie. Każdy młody przedsiębiorca może liczyć na nasze wsparcie techniczne, rabat oraz  pomoc w wyborze odpowiedniej dla niego oferty - zapewnia Michał Jerzyk.

Młode osoby mają niewiele do stracenia, a dużo do zyskania - szczególnie w internecie. Powinny działać śmiało i zdecydowanie. Kto nie podejmuje odważnych decyzji, rzadko ma szansę na spektakularny sukces, czego najlepszym przykładem są jeszcze mało popularne do niedawna serwisy społecznościowe założone przez bardzo młode osoby: Facebook lub nasza rodzima Nasza-Klasa.

ip

Słowa kluczowe: program jak założyć firmę internet poradnik dla studenta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Letnie kursy w Krakowskich Szkołach Artystycznych [WRZESIEŃ 2020]

Szycie haute couture, przygotowywanie ubioru i nakryć głowy... poszerz swoje umiejętności z KSA!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.