Polska - Świat nauki

MNiSW: Akademickie Biura Karier niewystarczająco efektywne

2014-04-30 08:12:59

Akademickie Biura Karier działają już na trzech czwartych uczelni wyższych w Polsce. Ich efektywność ograniczają jednak braki kadrowe i niewystarczające środki finansowe - wynika z raportu Rzecznika Praw Absolwenta poświęconemu działalności tych biur.

Raport udostępniło we wtorek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Jak wynika z raportu, na 442 polskich uczelniach działa 346 Akademickich Biur Karier (ABK). Ich liczba jest jednak orientacyjna, bo - jak napisano w dokumencie - na niektórych uczelniach trudno wyznaczyć precyzyjną granicę między biurami karier a jednostkami, które biurami karier już nie są.

Okazuje się, że najczęstszą formą działalności biur karier jest pozyskiwanie i udostępnianie ofert pracy oraz staży i praktyk. Zajmuje się tym ponad 98 proc. z nich. Jednak nie jest to jedyne zadanie tych placówek. Prawie 87 proc. aktywnie zajmuje się poradnictwem zawodowym, 79 proc. organizuje szkolenia na temat poruszania się po rynku pracy, a niewiele mniej - 73 proc. - szkoli studentów z miękkich umiejętności i kompetencji.

Akademickie Biura Karier od niedawna badają też losy absolwentów, w ramach wprowadzonego w 2011 r. obowiązku prowadzenia przez uczelnie monitoringu karier zawodowych absolwentów. Obecnie około 88 proc. biur prowadzi takie badania – mają one służyć podnoszeniu jakości kształcenia na uczelniach. - Stosowanie różnych metodologii powoduje, że uzyskanie obiektywnych i porównywalnych informacji o sytuacji absolwentów na rynku pracy, które byłyby przydatne np. dla kandydata na studia, jest trudne. Na dodatek, absolwenci rzadko wypełniają wysłane im przez uczelnie ankiety – mówi Rzecznik Praw Absolwenta Bartłomiej Banaszak.

Bardzo ważnym aspektem działalności ABK jest poradnictwo zawodowe i edukacyjne. - Tak jest w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie biura karier zakorzeniły się najlepiej. Badają, jakie kompetencje ma student, pomagają mu w nakreśleniu kariery zawodowej oraz poruszaniu się po rynku pracy. To jest spektrum działań, które biuro karier powinno realizować przede wszystkim – podkreśla Banaszak.

Biura karier cierpią jednak na braki kadrowe, które mocno ograniczają możliwości efektywnej działalności, m.in. w zakresie poradnictwa. Z raportu wynika, że w 45 proc. biur karier zatrudniony jest tylko jeden pracownik etatowy, a w prawie 10 proc. z nich nie jest zatrudniony żaden pracownik etatowy. Część biur karier uzupełnia braki kadrowe nawiązując stałą współpracę ze specjalistami z zewnątrz. W rekordowym przypadku biuro angażowało 57 współpracowników, zajmujących się np. poradnictwem zawodowym lub psychologicznym. - Niepokojące wyniki dotyczą także kwestii doskonalenia zawodowego. Pracownicy prawie połowy biur karier nie uczestniczyli w ciągu dwóch lat w żadnej formie szkolenia służącej doskonaleniu zawodowemu - czytamy w raporcie. Pracownicy ponad trzech czwartych biur karier są delegowani do innych zadań, niezwiązanych z działalnością ABK.

Obok niedoborów kadrowych, problemem ograniczającym efektywność biur karier są kwestie finansowe. Obecnie ABK są finansowane przede wszystkim z budżetu uczelni. Przy zakładaniu nowych pomocne są środki z Funduszu Pracy. W latach 2002-2005 zakładanie nowych biur karier zostało wsparte w ramach „Pierwsza praca”. W 2013 r. 35 ABK realizowało też projekty finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. - Brak wystarczających środków wiąże się z ograniczeniem oferty szkoleniowej dla studentów oraz niemożnością udziału w różnych formach doskonalenia zawodowego, w tym nawet konferencjach - napisano w raporcie.

Rzecznik Praw Absolwenta zwraca również uwagę, że biura karier są w niewłaściwie usytuowane w systemie zapewniania jakości kształcenia. Brakuje m.in. spójnych oczekiwań Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) wobec biur karier. Dlatego - jak zaznaczono w raporcie - należy rozważyć wprowadzenie do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przepisu, który w jednoznaczny sposób zwiąże akademickie biura karier z systemem instytucji szkolnictwa wyższego. Z kolei PKA powinna uspójnić oczekiwania pod adresem akademickich biur karier.

We wtorek resort nauki zapowiedział, że w najbliższym czasie najlepsze Akademickie Biura Karier mogą uzyskać 50 mln zł z pierwszego przeznaczonego dla nich konkursu ogłoszonego w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. - Konkurs będzie finansowany w nowej perspektywie finansowej UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - POWER. Zostanie ogłoszony po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską POWER-a, co stanie się na przełomie 2014/2015 roku - poinformowało PAP biuro prasowe MNiSW.

- Akademickie Biura Karier mają ważną rolę do spełnienia w tworzeniu i wzmacnianiu więzi między uczelniami, studentami i rynkiem pracy. Nowy konkurs, ogłoszony specjalnie dla nich, pozwoli im na szybszy, aktywny rozwój – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Raport Rzecznika Praw Absolwenta oparto na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego w lutym i marcu 2014 r. Przeprowadzono w nim 209 ankiet, przy przyjętej liczbie 346 akademickich biur karier w całym kraju.

Rzecznika Praw Absolwenta powołuje minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym usytuowany jest przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a do jego zadań należy rekomendowanie rozwiązań i koncepcji legislacyjnych, zmierzających do skracania ścieżki wejścia na rynek pracy absolwentom szkół wyższych.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Łukasz Bera

Słowa kluczowe: akademickie biura karier raport efektywności mnisw
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Czy dietetyka zostanie na stałe sklasyfikowana do dziedziny nauk rolniczych?
Dietetyka nauką z dziedziny rolniczej? - Nowy pomysł MNiSW

Czy dietetyka zostanie na stałe sklasyfikowana do dziedziny nauk rolniczych?

Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.