Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Prawda o studiowaniu architektury

2020-07-27 10:14:27

Architektura uważana jest za kierunek prestiżowy. Idealny kandydat powinien mieć rozwinięte zarówno myślenie ścisłe, jak i artystyczne. Jednak zanim podejmiesz decyzję o złożeniu podania na te studia, warto pamiętać o paru ważnych sprawach. Oto, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz studiować architekturę.

Architektura

Zacznij wczesne przygotowania

Żeby dostać się na architekturę nie wystarczą dobre wyniki z matury. Musisz także pomyślnie zdać egzamin z rysunku organizwany przez uczelnię, do którego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie - przyszli studenci zaczynają je już 1-2 lata wcześniej. 

Bądź systematyczny 

Jest wiele projektów, które należy oddać w terminie (nieraz wcale nie oddalonych od siebie). Niestety, nawet mimo systematycznej pracy możliwe jest, że przez pewne projekty będziesz musiał zarywać nocki. Przygotuj się, że początek tych studiów może oznaczać rezygnację z wielu innych aktywności.

Nie załamuj się

Studiowanie architektury jest wymagające, ale nie załamuj się, jeśli nie masz samych dobrych ocen. Noty od wykładowców są do pewnego stopnia ważne i odzwierciedlają twoją wiedzę, wkład pracy i talent, ale z pewnością nie definiują twojej przyszłej porażki lub sukcesu jako architekta.

Mix przedmiotów 

Architektura znajduje się na politechnice, więc w odróżnieniu od architektury np. w Wielkiej Brytanii, gdzie studia te są o wiele bardziej artystycznie ukierunkowane, w Polsce duży nacisk kładziony jest na myślenie ścisłe (spotkasz przedmioty takie jak budownictwo, matematyka, fizyka). Oprócz tego, są też przedmioty typowo artystyczne – np. rzeźba czy malarstwo.

Artystyczne dusze

Studenci architektury to zazwyczaj ludzie bardzo kreatywni i otwarci. Można ich nazwać ścisłymi artystycznymi duszami. Atmosfera wśród studentów nie jest napięta, więc łatwo będzie ci nawiązać nowe znajomości

Wiele możliwości 

Niektórzy studenci pod koniec swoich studiów dochodzą do wniosku, że wcale nie chcą zostać architektami. Nie ma powodów do obaw, ponieważ studia te otwierają drzwi do wielu innych karier, które wykorzystują umiejętności zdobyte podczas studiów architektonicznych – np. grafika, architektura wnętrz czy malarstwo.

Zarobki po skończeniu studiów 

Po skończeniu studiów wielu absolwentów architektury idzie do pracy w biurze i wykonuje proste zadania, niewymagające dużej wiedzy lub umiejętności, z którymi nawet studenci pierwszego roku byliby w stanie sobie poradzić. Po szczeblach kariery musisz wspinać się stopniowo. Na początku twoje wynagrodzenie prawdopodobnie nie będzie wysokie, a praca nieszczególnie kreatywna. To przyjdzie z czasem... prawdopodobnie.

Marta Wójtowicz 

fot. pixabay.com/borevina, pixabay.com/3844328

Słowa kluczowe: studia, architekt, egzamin z rysunku, jak wyglądają studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
studia pedagogiczne
Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

Tutaj znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku.

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek.

Jak pozbyć się bariery językowej?

Bariera językowa to problem, z którym w pewnym momencie zmagał się każdy uczący się języka obcego. Oto sposoby na jej skuteczne przełamanie.

Polecamy
Studenci od kuchni - nasze nawyki żywieniowe
Studenci od kuchni - nasze nawyki żywieniowe

Co i gdzie jedzą studenci? Jakie są ich ulubione dania? Czy wolą gotować sami, czy jeść „na mieście”? O nawykach żywieniowych polskich żaków opowiada najnowsze badanie „Szama dla studenta”.

reklama Projekt sesja
Projekt sesja

Jak przetrwać sesję? Radzi Marta Hinca, HR Branding and Recruitment Specialist w Mondelez Polska.

Polecamy
Ostatnio dodane
studia pedagogiczne
Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

Tutaj znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku.

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na architekturę

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek.