Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Najmniej przyszłościowe kierunki studiów w Polsce według raportu MNiSW

2018-12-04 22:41:24

Dostać się na wymarzone studia - to jedna sprawa, ale znaleźć po nich pracę - to druga kwestia, która w niektórych przypadkach wydaje się bardzo odległa. Po zdanej maturze warto porządnie zastanowić się, czy wybrana przez nas dziedzina pozwoli mieć udaną karierę zawodową. W poniższym artykule przedstawiamy najmniej przyszłosciowe kierunki studiów w Polsce.

Zobacz raport MNiSW ukazujący względne ryzyko zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Względne ryzyko zatrudnienia

Ukończenie studiów nie zawsze gwarantuje znalezienie zatrudnienia. Liczy się fach w ręku oraz nasze umiejętności, a zdobycie dyplomu inżyniera czy magistra niekoniecznie zapewnia godziwe wynagrodzenie. Wybranie kierunku, który aktualnie cieszy się wieloma ofertami pracy, może nam jednak w tym pomóc i uchronić przed bezrobociem. W związku z tym warto zastanowić się nad wyborem.

Prestiżowy kierunek niekoniecznie równa się z dobrze płatną i łatwo znalezioną pracą. Jak wynika z raportu "Porównanie uczelni, obszarów i dziedzin studiów: zarobki i bezrobocie", przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego, nawet najbardziej popularne kierunki nie dają gwarancji zatrudnienia. W badaniach wzięło udział 20483 absolwentów, którzy ukończyli studia jednolite magisterskie i uzyskali dyplom w 2016 roku. Jak się okazuje, najmniejsze ryzyko problemów ze znalezieniem pracy gwarantuje ukończenie studiów medycznych lub farmaceutycznych.

Popularne, lecz niekoniecznie opłacalne

Nasze marzenia oraz pasje w zetknięciu z rzeczywistością mogą okazać się pomyłką. Po opuszczeniu murów uczelni dyplom niekoniecznie pozwoli nam na utrzymanie siebie bądź rodziny. Pierwszym z kierunków, po którego ukończeniu może grozić nam bezrobocie jest weterynaria - popularny kierunek na polskich uczelniach.

Popularność weterynarii doprowadziła do nadmiernej liczby specjalistów w tej branży. Na rynku pracy brakuje jednak osób decydujących się na leczenie zwierząt gospodarskich. Może wynikać to z tego, że jest to słabo opłacane i równocześnie bardzo wymagające zajęcie. Osoby po studiach weterynaryjnych pragną zazwyczaj podjąć pracę w lecznicach zajmujących się domowymi czworonogami, a takich specjalistów jest już zbyt dużo.

Bezrobocie grozi też osobom studiującym dziedziny sztuk plastycznych. Kierunki artystyczne, choć uczą wielu ciekawych rzeczy, pracy nie gwarantują. Osoby utalentowane bardzo często tworzą i osiągają sukcesy bez wykształcenia w dziedzinach sztuki. Trzecie miejsce w raporcie wartości względnego ryzyka bezrobocia zajmuje z kolei sztuka filmowa.

5 lat studiów, aplikacja adwokacka - to niekoniecznie jest jednoznaczne z sukcesem. Kolejnym kierunkiem, zaraz po filmowych, którego dyplom ukończenia według wspomnianego już raportu na zlecenie MNiSW nie gwarantuje pracy, jest prawo. Z pewnością może to zdziwić wielu ludzi. W końcu prawo to jedne z najbardziej obleganych studiów. W tym też tkwi sedno. Osób kończących ten kierunek jest w Polsce bardzo dużo.

Studia prawnicze kojarzą się z prestiżem, wysoką płacą, wieloma możliwościami. Jednak należy pamiętać, że ceny regulowane przez niektórych adwokatów bądź radców prawnych za swoje usługi mogą być zbyt wygórowane. Z tego powodu wielu ludzi nie stać na takie świadczenia. Wiąże się to ze spadkiem zainteresowania ofertami kancelarii. W konsekwencji doprowadza to do zmniejszenia zapotrzebowania na osoby z wykształceniem prawniczym.

Odpowiedni wybór studiów i ambitna nauka

Przed podjęciem studiów warto zastanowić się, jaki kierunek będzie dla nas korzystny i pomoże w znalezieniu zatrudnienia. Warto też pamiętać, aby nie studiować "dla papierka". Bardzo przydatne jest podejmowanie wielu działań poza edukacją akademicką - umożliwia to zdobycie doświadczenia. Przydatne będą wszelkiego rodzaju staże, praktyki i wolontariaty. Nasz talent oraz ambicja z pewnością zagwarantują spełnienie się w wymarzonym zawodzie.

Zobacz również inne najmniej przyszłościowe kierunki studiów >>

AW

źrodło: ela.nauka.gov.pl, dariuszpawlowski.eu

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: studia, bezrobocie, ryzyko zatrudnienia, kierunki studiów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!

Zobacz najwaÅźniejsze rzeczy, o ktÃłrych warto pamiętać przed sesją!
O czym warto pamiętać przed sesją egzaminacyjną na studiach?

Zobacz najważniejsze fakty, o których warto pamiętać przed sesją!

Polecamy
Kiedyś byli współlokatorami. Dziś są słynni!
Kiedyś byli współlokatorami. Dziś są słynni!

Szanuj współlokatora swego - kto wie, może kiedyś będzie sławny!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Ostatnio dodane
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!