Wiadomości - Z życia Uczelni

Nierówne traktowanie Warszawy i Krakowa?

2012-08-31 09:41:09

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że należy mu się status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Resort nauki na razie nie dostarczył przy tym wydziałowi dokumentu o nieprzyznaniu mu statusu KNOW, a bez niego fizycy nie mogą wystąpić na drogę prawną.

W konkursie na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące Wydziałowi Fizyki UW, ex aequo z Krakowskim Konsorcjum Naukowym im. M. Smoluchowskiego „Materia – energia – przyszłość”, komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce. Komisja zastrzegła przy tym, że gdyby - jednak z powodów wyłącznie formalnych - nie było możliwe nadanie statusu KNOW w dziedzinie nauk fizycznych dwóm jednostkom, status ten powinno otrzymać krakowskie konsorcjum.

Jednak według dziekan Wydziału Fizyki UW (FUW), prof. Teresy Rzący-Urban, status KNOW należy się również prowadzonej przez nią jednostce. - Uważamy, że przy podziale środków na badania naukowe mogą decydować tylko powody merytoryczne - mówi w rozmowie z PAP prof. Rząca-Urban. Nie chce podważać decyzji o przyznaniu statusu KNOW konsorcjum krakowskiemu, ale jej zdaniem w dziedzinie fizyki należało przyznać ex aequo dwa statusy KNOW.

Jak wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba, nie ma prawnej możliwości nadania więcej niż trzem jednostkom statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego w obszarze nauk ścisłych. A status KNOW nadano już w tym roku w każdej z dziedzin naukowych obszaru nauk ścisłych, tj. w dziedzinie nauk matematycznych, chemicznych i fizycznych. Tak więc, jego zdaniem, statusu KNOW w dziedzinie fizyki nie można przyznać jednocześnie dwóm różnym ośrodkom.

Wydziałowi Fizyki UW przysługuje jednak prawo do odwołania się od wyników konkursu. Ale na razie warszawski ośrodek walczyć o to nie może, bo MNiSW, choć powinno, wciąż nie dostarczyło wydziałowi swojej decyzji o nieprzyznaniu jej statusu KNOW. - Wiem, że jednostki, które zajęły drugie, trzecie lub czwarte miejsce w rankingu taką decyzję (z resortu nauki - PAP) otrzymały - zaznacza dziekan Wydziału Fizyki.

- Na bieżąco informujemy Wydział Fizyki UW o przebiegu sprawy, trwa wymiana materiałów. Decyzja wraz z uzasadnieniem zostanie przekazana wydziałowi w tym tygodniu - wyjaśnił PAP w czwartek Bartosz Loba.

- Jeśli minister przyśle nam decyzję, odwołamy się od niej. Dopiero po uzyskaniu ponownej odmowy możemy wystąpić do sądu administracyjnego z prośbą o rozpatrzenie sprawy - wyjaśnia dziekan i zaznacza, że FUW rozważa możliwość wystąpienia na drogę sądową.

Dlaczego decyzji resort nauki jeszcze FUW nie dostarczył? - Wydział Fizyki UW jako jedyna jednostka ubiegająca się o nadanie statusu KNOW zwróciła się z prośbą o udostępnienie pełnej dokumentacji konkursowej, co znacząco wydłużyło procedurę - wyjaśnia zwłokę ministerstwa Loba. - Udostępniono wydziałowi wszystkie dodatkowe materiały, o które wnioskował, prowadzimy intensywną wymianę informacji w trybie roboczym i w drodze korespondencji. Tym samym wydanie decyzji nie mogło nastąpić wcześniej niż udostępnienie tych materiałów.

Dziekan potwierdza, że FUW zwrócił się o udostępnienie punktacji poszczególnych członków komisji konkursowej.   - Oczekiwaliśmy, że tak jak w innych grantach naukowych będzie jakaś punktacja, dostaniemy informacje, że np. na 100 punktów możliwych otrzymaliśmy np. 86 czy 50 i będziemy wiedzieli, w którym miejscu obcięto nam te punkty. Domagaliśmy się merytorycznej oceny dostarczonych materiałów. Z dokumentacji, jaką nam udostępniono w ministerstwie, wynika, że takiej oceny nie przeprowadzono - uważa prof. Rząca-Urban.

- Procedura zapisana w rozporządzeniu nie przewidywała żadnego systemu punktowego. Komisje konkursowe zobowiązane były w świetle przepisów do przygotowania swoich list rankingowych na podstawie indywidualnych rankingów recenzentów. I to zostało wypełnione. W naszym przekonaniu podczas postępowania zostały zachowane najwyższe standardy formalne i merytoryczne - komentuje rzecznik MNiSW. - Zwykle w postępowaniach konkursowych niezadowoleni są przegrani, a najbardziej niezadowoleni – przegrani minimalnie, jak w przypadku czwartego miejsca w rywalizacji sportowej – dodaje.

- Wydaje się, że w listach międzynarodowych znacznie wyprzedzamy wszystkie jednostki krajowe - uważa dziekan FUW i powołuje się m.in. na ranking szanghajski, w którym w dziedzinie fizyki UW uplasowało się w pierwszej dwusetce - jako jedyna polska uczelnia. - Wydaje się, że Europa i świat nas dostrzegają, a w kraju jesteśmy trochę niedostrzegani. Pieniądze to jedno, ale prestiż też jest dla nas ważny - zaznacza rozmówczyni PAP.

W lipcu sześć ośrodków badawczych z zakresu nauk ścisłych oraz medycyny otrzymało status KNOW. Status ten obowiązuje przez pięć lat. W tym okresie najlepsze jednostki mogą z budżetu państwa otrzymać dodatkowe finansowanie, wynoszące nawet 50 mln zł. Pieniądze te mogą być przeznaczone m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego. Przyznawanie statusu KNOW najlepszym ośrodkom naukowym jest jednym z elementów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. K. Szatkowska

Słowa kluczowe: uw agh nierówne prawa wydziały fizyki krajowy naukowy ośrodek wiodący
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zwierzaki NZS 2019 - finał projektu Wrocław

Lubisz dobrą zabawę i pomoc innym? Nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu!

Zobacz, co nowego pojawi się w ofercie UMCS w kolejnym roku akademickim!
IRK oraz nowa oferta kształcenia już od 1 kwietnia na UMCS! Lublin

Zobacz, co nowego pojawi się w ofercie UMCS w kolejnym roku akademickim!

Finał konkursu odbędzie się 31 maja 2019 roku.
Akademia Programowania na UMCS - ruszyły zapisy! Lublin

Finał konkursu odbędzie się 31 maja 2019 roku.

Polecamy
Wyślij myśli w przyszłość
Wyślij myśli w przyszłość Wrocław

„Wyślij myśli w przyszłość” – to hasło, które będzie przyświecać projektowi Kapsuła Czasu. Już w maju 2011 roku na dziedzińcu Wyższej Szkoły Bankowej stanie pomnik, w którym na 20 lat wrocławianie złożą swoje marzenia, plany i pomysły .

Gala Uniwersytetu Szczecińskiego
Gala Uniwersytetu Szczecińskiego Szczecin

Samorząd Studencki US organizuje Galę Uniwersytetu Szczecińskiego. Odbędzie się ona w czwartek 19 marca 2009 w HeyaClub.

Ostatnio dodane
Zwierzaki NZS 2019 - finał projektu Wrocław

Lubisz dobrą zabawę i pomoc innym? Nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu!

Zobacz, co nowego pojawi się w ofercie UMCS w kolejnym roku akademickim!
IRK oraz nowa oferta kształcenia już od 1 kwietnia na UMCS! Lublin

Zobacz, co nowego pojawi się w ofercie UMCS w kolejnym roku akademickim!

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!