Polska - Świat nauki

Piąty rok działalności Akademii Szkolnych Talentów

2023-10-27 12:23:03

Akademia Szkolnych Talentów to bezpłatny program mentoringu edukacyjnego dla dzieci pracowników i pracowniczek polskich przedsiębiorstw należących do holdingu Kulczyk Investments. Program funkcjonuje od 2018 roku, a ukończyło go już dwunastu podopiecznych. Wielu z nich obecnie studiuje na prestiżowych uczelniach, m.in. na ETH w Zurychu, University of Amsterdam czy University of Southampton. Idea programu jest prosta: pomagać młodym ludziom realizować edukacyjne cele, wspierać w realizacji pasji i marzeń o studiach na najlepszych uczelniach. W tym roku szkolnym do Akademii dołączyły trzy nowe uczennice. Program realizuje Fundacja Nativated, dbająca o zwiększanie kapitału społecznego wśród młodzieży.

Akademia Szkolnych Talentów Akademia Szkolnych Talentów powstała z inicjatywy Sebastiana Kulczyka. Pierwszy nabór do programu został przeprowadzony w 2018 roku wśród dzieci pracowników i pracowniczek Grupy CIECH, a w kolejnych latach do programu dołączały kolejne spółki: Autostrada Wielkopolska S.A., Autostrada Eksploatacja S.A. oraz KI One. Obecnie w zajęciach Akademii bierze udział siedemnaścioro dzieci z liceów z całej Polski.

Akademia wyróżnia się spersonalizowanym podejściem: każdy z uczestników korzysta z indywidualnie przygotowanej ścieżki dydaktycznej, zgodnie z jego zainteresowaniami, talentami oraz planami edukacyjnymi. Zajęcia w ramach Akademii prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli i nauczycielki, a także studentów i studentki czołowych polskich oraz zagranicznych uczelni. Pomagają oni młodzieży w przygotowaniach do olimpiad tematycznych, oferują kompleksowe przygotowanie do egzaminu maturalnego oraz pomoc w procesie aplikacji na wymarzone uczelnie. - Oferujemy naszej młodzieży to, co w życiu najcenniejsze, czyli życzliwość, fachową wiedzę i doświadczenie innych - podkreśla Sebastian Kulczyk.

Wsparcie podopiecznych nie kończy się jednak wraz z ukończeniem Akademii – absolwenci i absolwentki programu mogą skorzystać z pomocy także na kolejnych etapach swojej ścieżki edukacyjnej, m.in. w postaci otrzymanych stypendiów naukowych na czas trwania studiów. - To już pięć lat działalności Akademii! Udało nam się zbudować silną społeczność, skupiającą młodych ludzi z pasją i pomysłami. Naszym celem jest zapewnienie podopiecznym odpowiedniego środowiska, w którym mogą rozwinąć skrzydła i maksymalnie wykorzystywać swój potencjał. Osoby objęte programem otrzymują spersonalizowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb plany rozwojowe oraz uczestniczą w systematycznych spotkaniach ze specjalistami i specjalistkami, realizowanych wirtualnie za pomocą naszych autorskich rozwiązań technologicznych - mówi Michał Tarnowski, Prezes Zarządu Fundacji Nativated.


W ubiegłym roku szkolnym, w ramach Akademii Szkolnych Talentów, odbyło się 2130 godzin zajęć lekcyjnych, w których uczestniczyło siedemnaścioro utalentowanych uczniów i uczennic. Tegoroczni absolwenci Akademii świetnie zdali maturę, a następnie skupili się na procesie rekrutacyjnym na swoje wymarzone studia. W efekcie zdobyli oni indeksy takich uczelni jak m.in. Politechnika Turyńska, Warszawski Uniwersytet Medyczny czy Akademia Górniczo-Hutnicza.

Jedna z absolwentek, Liliana Jęziorska pochodząca z Janikowa (miejsca, gdzie znajduje się zakład produkcyjny CIECH Soda Polska), jest obecnie doktorantką w dziedzinie nanobiotechnologii na University of Southampton. - Dzięki Akademii mogłam osiągnąć to, co wydawało mi się wcześniej niemożliwe. Otrzymałam fantastyczne wsparcie w liceum, które było dopasowane na miarę moich naukowych możliwości i pozwoliło mi zawalczyć o moje marzenie, którym był doktorat - mówi Liliana.

Liliana jest jedną z dwóch dotychczasowych stypendystek Sebastiana Kulczyka, który w ten sposób wspomaga największe talenty Akademii. Drugim jest Radek Dawidowski, student ekonomii Uniwersytetu Amsterdamskiego. Oprócz tych dwojga, jeden z absolwentów studiuje. na ETH w Zurychu – najlepszej politechnice w Europie i trzeciej najlepszej uczelni technicznej na świecie. Sukcesy podopiecznych Akademii Szkolnych Talentów już teraz stają się ogólnopolską wizytówką programu, którzy dzięki niemu mają szanse nie tylko zgłębiać wiedzę z interesujących ich dziedzin, ale także realizować pasje i spełniać marzenia.

ip


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Sebastian Kulczyk, Kulczyk Investments, Fundacja Nativated, założenia, misja, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Akademia Szkolnych TalentÃłw
Piąty rok działalności Akademii Szkolnych Talentów

To edukacyjny program Sebastiana Kulczyka.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Popularne