Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Policz się ze studiami! (LIST)

2013-07-22 12:17:03

Od kilku tygodni media coraz głośniej mówią o sytuacji młodych Polaków na rynku pracy. Nazywani są między innymi straconym pokoleniem, pełnym żalu i roszczeń do systemu oraz wymagającym wsparcia rodziców w starcie w zawodowym i prywatnym życiu.

Po tym, jak napisałam dwa miesiące temu list dotyczący moich odczuć co do sytuacji mojej i innych młodych Polaków i z dołączonym do niego reportażem "Wyzysk Polski" wysłałam do mediów mam poczucie, że udało mi się rozwinąć dyskusję, tyle że z tego co widzę dyskusja ta nie prowadzi do żadnych zmian, a zamiast tego wzmaga w młodych poczucie marazmu i podziału na tych, co im się udało i na straconych dla świata. Przez dwa miesiące pobytu w Londynie miałam możliwość obserwacji sytuacji młodych w Polsce i zestawienia tego z sytuacją młodych w Anglii i innych krajach, gdzie według statystyk dzieje się równie źle, a odsetek bezrobotnych po studiach jest nawet większy niż w Polsce. Po tych dwóch miesiącach, mogę powiedzieć jedno.

Młodzi Polacy nie są głupi, nie są roszczeniowi i nie mają zawyżonych wymagań co do pracodawców. Mają prawo domagać się równego startu, możliwości realizacji własnych marzeń i planów, ale jest jedno ale - brakuje im motywacji, by pokazać sobie i innym, że można coś zmienić. A na tle młodzieży z innych krajów mają naprawdę wiele do pokazania i udowodnienia. Po pierwsze są sprytni. Po drugie w wielu przypadkach potrafią osiągnąć sukces, nawet bez papierka z uczelni. Po trzecie potrafią zrobić wiele, jeśli tylko im się chce. I tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy. Jeśli wciąż będziemy młodym powtarzać, że do niczego się nie nadają, naprawdę w to uwierzą. Jeśli media będą wciąż biadolić o tym jak jest źle, zamiast zaprosić do zaprezentowania pomysłów na rozwiązanie problemu samych młodych, nic się nie zmieni. A można zmienić wiele. Po pierwsze należy zburzyć mit o skuteczności studiów w osiąganiu zawodowych planów. Z zawodówką czy technikum także da się osiągnąć sukces, wszystko bowiem zależy od determinacji i zmotywowania na sukces.

Po drugie należy zacząć pozwalać młodym na czynny udział w dyskusji dotyczącej ich sytuacji. Po trzecie należy zapewnić im dostęp do narzędzi, które umożliwią im rozwój talentów nie koniecznie niosąc za sobą przymus płacenia gigantycznego czesnego za udział w zajęciach, które nie rozwijają ich umiejętności a które w wielu przypadkach gaszą zapał skuteczniej niż kubeł zimnej wody wylany na głowę. Po trzecie należy umożliwić im spotkania z ludźmi, którym udało się osiągnąć sukces, tak by mogli odnaleźć pozytywne wzorce do naśladowania. Mnie na przykład wiele dałaby możliwość spotkania i rozmowy z dziennikarzami, którzy piszą i są uznani za doświadczonych i mających pojęcie o zawodzie, komuś innemu może przydałaby się rozmowa z doświadczonym dyrektorem banku, a komuś innemu z fizykiem albo znanym projektantem mody. Mój przykład z przed dwóch miesięcy pokazuje, że wysyłając w akcie desperacji manifest, otrzymuje się jedynie zwrot w postaci porządnego kopa na rozpęd w drodze na lotnisko, a nie poradę czy wsparcie w naprawieniu popełnionych błędów. Źle. Bardzo źle, bo jeśli mamy młodych motywować, to chyba nie w taki sposób by poczuli się nie warci niczego.

Zalewanie młodych własną żółcią i frustracją nie przyniesie niczego pozytywnego, nie zmieni ich podejścia do świata - co najwyżej utrzyma ich w przekonaniu że marzenia są dobre, ale to tylko marzenia. Po pierwsze rozprawmy się ze stereotypem studiów i magicznych drzwi które dzięki nim otwierają się przed młodymi - studia są dobre, studia są potrzebne i warto studiować, ale tylko wtedy gdy wiemy, po co odgniatamy tyłek w ławie uczelni i jak chcemy wykorzystać zdobytą wiedzę. Po drugie niech starsi staną się wzorem i pokażą młodym jak należy postępować by zrealizować zawodowe plany i marzenia. Po trzecie przestańmy biadolić i wspólnie zacznijmy działać. Proponuję krok pierwszy "POLICZ SIĘ ZE STUDIAMI", licząc na pomoc młodych. Rozprawmy się wspólnie ze stereotypem studiów, nie chowając głowy w piasek. Z uśmiechem na ustach pokażmy sobie i innym że umiemy wyciągać wnioski z tego co dzieje się w naszym życiu i że potrafimy działać wspólnie, nie koniecznie zalewając się gorzkimi łzami porażki.

Ściskam rąsie, Sandra Borowiecka

Słowa kluczowe: policz się ze studiami akcja sandra borowiecka młodzi polacy studia rynek pracy zarobki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
internet dla studenta
Internet dla studenta - dobry i tani! Opole

Studenci studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, jak i doktoranckich na co dzień logują się do sieci. Potrzebują zatem internetu, najlepiej takiego, który byłby dopasowany do ich potrzeb. Czyli jakiego?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!
Zmiana tematu pracy dyplomowej - jak to zrobić?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.