Wiadomości - Z życia Uczelni

Szkoły a wyzwania przyszłości. Start programów Fundacji Digital University

2023-11-14 10:03:00

Gwałtowny postęp technologiczny, ogrom informacji dostępnych online i nieustające zmiany społeczno-gospodarcze, przytłaczają i powodują stres u wielu. Poradzenie sobie z tymi wyzwaniami wymaga innowacyjnego podejścia do edukacji. W tym celu Fundacja Digital University stworzyła ogólnopolskie i bezpłatne programy dla społeczności szkolnych Be.Eco i Be.Net oraz projekty Masters&Robots Youth, DigiŚwiat i najnowszy SOS dla Planety. Dostarczają one narzędzi i wiedzy potrzebnej do wykształcenia kompetencji przyszłości, które są sposobem na odnalezienie się w szybko zmieniającym się świecie.

Zobacz też: Zaprojektowani. Krakowskie Spotkania z Dizajnem 20-26.11.2023

szkołaInteligentna edukacja to nie tylko użycie technologii, a raczej radykalne przemyślenie czym może być uczenie i nauczanie, wsparte technologią. W sektorze tym nie ma miejsca na biznes transakcyjny, jest to organizacja relacyjna. Takie wnioski przyniosła ostatnia edycja EDUtech, wydarzenia gromadzącego specjalistów i specjalistki edukacji technologicznej z całej Europy, którą prowadziła założycielka Fundacji Digital University i Ambasadorka Cyfrowej UE, Jowita Michalska.

Szkoły przyszłości

Fundacja Digital University podejmuje misję przygotowania młodych ludzi do tego, co niesie ze sobą współczesność i przyszłość. - Choć wierzymy, że zmiany przynoszą więcej możliwości niż zagrożeń, konieczne jest dostosowanie się do rzeczywistości. Chcemy przygotować nasze dzieci do świata którzy nadejdzie, a będzie on zupełnie inny od tego co znamy. Już teraz wiemy, że zmiana będzie jedyną stałą. Naszym celem jest pomoc młodym w zdobyciu umiejętności skutecznych w nieprzewidywalnych warunkach. Tym są właśnie kompetencje przyszłości, na które stawiamy w naszych programach - mówi Jowita Michalska, założycielka Fundacji Digital University.

Jako przykład umiejętności, w których naukę warto inwestować ekspertka podaje korzystanie z najnowszych technologii np. AI, kooperację, nastawienie na innowacyjność i zdobywanie wiedzy przez całe życie, a także kreatywność, ciekawość, elastyczność i odporność. To tylko niektóre z kompetencji, które poznało 81 101 uczniów_ennic, 1 408 nauczycieli_ek i 1 174 szkół, do których, tylko w zeszłym roku, dotarły programy Fundacji.

Największe wyzwania kolejnych pokoleń

Nowoczesne technologie takie jak wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja oraz roboty w coraz większym zakresie obecne są w każdym aspekcie naszego życia. Fundacja Digital University postanowiła wprowadzić je również do polskich szkół. Program Be.Net od 7 lat oswaja społeczności szkolne ze światem cyfrowym. Nauczyciele zyskują wiedzę i kompetencje pozwalające na korzystanie z tych rozwiązań na zajęciach, dowiadują się jak o niej rozmawiać z dziećmi, a przede wszystkim jak uczyć młodych korzystania z tego, co bez wątpienia będzie standardem na przyszłym rynku pracy. Ponadto uczą się jak wspierać się tą technologią w swojej pracy celem podnoszenia jakości zajęć oraz ułatwiania sobie przygotowywania się do nich. Aby zwiększyć świadomość w zakresie kompetencji przyszłości i wzniecić innowacyjne myślenie wśród młodych ludzi, Fundacja zorganizowała ogólnopolską konferencję Masters&Robots Youth, która dostarczyła ponad 10 tys. młodym ludziom wiedzy i inspiracji potrzebnych do osiągnięcia sukcesu zawodowego w erze cyfrowej.

Jednym z największych wyzwań przyszłości, ale także teraźniejszości są zmiany klimatu i adaptacja do nich. Future of Jobs Report 2023 wskazuje, że w najbliższych latach znacząco wzrośnie liczba miejsc pracy oraz zawodów związanych z zielonymi rozwiązaniami. Program Be.Eco powstał, aby budować świadomość ekologiczną i wzmacniać postawy proklimatyczne wśród młodzieży. Ponadto przygotowuje młodych na świat, w którym trzeba będzie się mierzyć z różnorodnymi efektami - społecznymi, gospodarczymi ekonomicznymi, katastrofy klimatycznej.

Jak uczyć kompetencji przyszłości?

Inwestycja w edukację przyszłych pokoleń to według Fundacji największe dobrodziejstwo, jakie możemy dać młodzieży. - Ufamy, że nasze programy są wsparciem w przygotowaniu się do nadchodzących wyzwań. Wszelkie nasze działania edukacyjne, dążą do odsunięcia fatalistycznych wizji przyszłości, skupiając się na realistycznym podejściu, które pozwala na efektywne przygotowanie się do zmian. Szukając potencjału w zmianach, wierzymy, że podczas nauki kompetencji przyszłości młodzi odkrywają swoje talenty - tłumaczy Ela Wojciechowska, Prezeska Fundacji Digital University.

Na szkoły czekają scenariusze lekcji, konkursy, turnieje i wyzwania oraz edukacyjne materiały w formie e-booków i webinarów. Przy ich tworzeniu Fundacja współpracuje z ekspertami i ekspertkami z biznesu oraz nauczycielami i nauczycielkami, którzy w swojej pracy stosują nowatorskie rozwiązania edukacyjne. W działania zaangażowana jest również młodzież. W projektach DigiŚwiat oraz SOS dla Planety młodzi ludzie przeprowadzali wywiady z ekspertami i ekspertkami na tematy związane z największymi wyzwaniami jakie pojawiają się we współczesnym świecie.

Wszystko to znajduje się na bezpłatnej i dostępnej w całej Polsce platformie, która pozwala na kompleksowe zaplanowanie w programie zajęć tematów ekologicznych i technologicznych. Aktualnie korzysta z niej aż 1372 dydaktyków. Ponadto najaktywniejsi mają możliwość zdobycia certyfikatu Nauczyciela_ki Przyszłości wraz zaświadczeniem o podniesieniu kwalifikacji zawodowych.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: szkoły, program edukacyjny, technologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Rekrutacja na studia podyplomowe w UMCS Lublin

Poznaj możliwości jakie daje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

DT.Uni.: Design Thinking Approach for an Interdisciplinary University w Lublinie Lublin

Informacje o Innovation Bootcampie organizowanym przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.