Polska - Świat nauki

Ulgi dla studentów płacących czesne na prywatnych uczelniach jednak nie wejdą w życie

2019-12-10 12:39:37

Młodość to trudny czas - rzadko kiedy można liczyć na wysoką pensję gdy dopiero zaczynamy swoją karierę, koszty samodzielnego życia też nie są niskie, a do tego wiele osób stara się połączyć pracę ze studiami. Studenci mogą liczyć na różnego rodzaju benefity i zniżki, nadal jednak wiele instytucji dąży do większego ułatwienia młodym ludziom startu i zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Niestety, jeden z pomysłów pójścia na rękę studentom prywatnych uczelni został na ten moment odrzucony.

Młody człowiek przed komputerem

Odpisanie czesnego od dochodu

Polski resort nauki wyszedł z propozycją, mającą nieco ułatwić życie studentom uczącym się uczelniach niepublicznych. Miał on umożliwić pracującym studentom lub ich opiekunom odliczenie części kosztów nauki w prywatnej placówce od podstawy opodatkowania.

Motywacją do wprowadzenia takiego rozwiązania była chęć ułatwienia dostępu do możliwości uzyskania wykształcenia wyższego osobom mieszkającym poza dużymi miastami. Dzięki temu zmniejszyłyby się negatywne następstwa niżu demograficznego, przez który Uczelnie zaczynają mieć problem z wypełnieniem wszystkich miejsc na swoich kierunkach.

Plusy i minusy rozwiązania

Według doniesień Dziennika Gazety Prawnej, który dostarczył informacji w tej sprawie, pomysł po licznych dyskusjach został ostatecznie odrzucony. Sama idea zaś, miała w środowisku akademickim swoich zwolenników jak i przeciwników.

Jednym z problemów było to, że rozwiązanie miało polepszyć sytuację tylko uczelni prywatnych, podczas gdy państwowe uniwersytety również odczuwają problemy związane z niżem i brakiem odpowiedniej ilości studentów. Środowiska placówek prywatnych wskazywały jednak, że ich źródłem utrzymania jest czesne, bez którego uczelnia nie może funkcjonować, w przeciwieństwie do uniwersytetów publicznych finansowanych z budżetu państwa.

Ostatecznie pomysł został zablokowany, biorąc jednak pod uwagę skalę i powszechność problemu, możemy się spodziewać, że prędzej czy później zostanie zaproponowane inne, być może bardziej kompleksowe rozwiązanie.

KSK

fot. pexels.com

źródła: naukawpolsce.pap.pl

Słowa kluczowe: Opłaty, Ile kosztują studia, Skutki niżu demograficznego, Zniżki, Koszty, Edukacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
KWarantanna anrdowa na studiach
Kwarantanna narodowa a działalność uczelni. Jak będą wyglądały zajęcia od 28 grudnia?

Kolejny komunikat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

essa
Co oznacza "Essa", czyli Młodzieżowe Słowo Roku?

Jakie słowo wygrał "Nagrodę Jury"?

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.