Polska - Świat nauki

Weave-UNISONO - Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze

2021-01-05 08:50:38

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkurs Weave-UNISONO na międzynarodowe projekty badawcze o wyróżniającym się poziomie naukowym, dla których wnioski wspólne będą składane i oceniane w zagranicznych instytucjach partnerskich jako agencjach wiodących.

Zobacz też: Wyniki konkursu POLS NCN.

Grupa ludzi, dyskusja, projektWeave-UNISONO - informacje

Konkurs Weave-UNISONO jest organizowany w ramach programu Weave, który ma na celu uproszczenie procedur składania i wyboru projektów badawczych angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów/regionów europejskich. Program oparty jest na procedurze agencji wiodącej, co w praktyce oznacza, że wspólne, międzynarodowe projekty badawcze oceniane są tylko w jednej instytucji – agencji wiodącej – właściwej dla jednego z uczestniczących w danym projekcie zespołów, w obrębie konkursu stanowiącego stały element jej oferty.

W związku z tym w NCN nabór wniosków krajowych we wszystkich dyscyplinach nauki w ramach programu Weave będzie prowadzony w dwóch konkursach – w ogłoszonym teraz konkursie Weave-UNISONO oraz we wrześniowej edycji konkursu OPUS.

W 2021 r. Narodowe Centrum Nauki będzie kontynuowało współpracę z instytucjami partnerskimi z:  Austrii (Austrian Science Fund -Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung - FWF), Czech (Czech Science Foundation - Grantová agentura Èeské Republiky - GAÈR), Słowenii (Slovenian Research Agency - Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije - ARRS), Szwajcarii (Swiss National Science Foundation - SNSF) i Niemiec (German Research Foundation - Deutsche Forschungsgemeinschaft - DFG).

Rolę agencji wiodącej przyjmuje instytucja partnerska właściwa dla wnioskodawcy koordynującego w danym wniosku, który jest wskazywany przez zaangażowane w dany projekt zespoły badawcze. Agencja wiodąca przedstawia pozostałym zaangażowanym instytucjom projekty rekomendowane do finansowania, wyłonione w wyniku dokonanej przez nią oceny. Dzięki takiemu uproszczeniu procedur program Weave umożliwia badaczom współpracę międzynarodową w wymiarach i formach uznanych przez nich samych za najbardziej odpowiednie dla realizacji danego programu badań, co stanowi całkiem nowe podejście w finansowaniu międzynarodowych projektów badawczych.

Warto dodać, że program Weave powstał dzięki współpracy aż dwunastu europejskich instytucji finansujących badania naukowe i wsparciu stowarzyszenia Science Europe. To pierwszy raz, gdy sieć współpracy o takiej skali uruchomiła szeroko zakrojoną inicjatywę wspierania dwu- i trójstronnych europejskich projektów badawczych we wszystkich dziedzinach nauki. Wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych wnioskodawców, agencje uczestniczące w programie Weave wraz z Science Europe stworzyły interaktywne narzędzie online umożliwiające naukowcom zdiagnozowanie dostępnych w ramach programu możliwości finansowania projektów badawczych. Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem: https://weave-research.net/find-your-funding/. Już teraz mogą z niej korzystać osoby zainteresowane udziałem w konkursie Weave-UNISONO.

Przypominamy również, że wnioski krajowe o finansowanie projektów badawczych realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej i ocenianych w NCN jako agencji wiodącej będzie można składać w zaplanowanej na wrzesień 2021 r. dwudziestej drugiej już edycji konkursu OPUS.

ip

fot. fauxels z Pexels

Słowa kluczowe: NCN, Program Weave, Weave-UNISONO, Informacje, badania międzynarodowe, finansowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Stypendia Pomostowe - infomracje
Ponad tysiąc stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2020/2021

Dowiedz się więcej o jednej z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce.

Czarna materja NCBJ
Badania nad ciemną materią z wykorzystaniem teleskopu neutrinowego Super-Kamiokande

W pracach wspieranych przez Narodowe Centrum Nauki brali udział polscy naukowcy z NCBJ.

CBK PAN w misji IMAP
NASA podpisała umowę z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Polacy pomogą w realizacji misji IMAP

Centrum Badań Kosmicznych PAN zbuduje urządzenie GLOWS dla amerykańskiej agencji kosmicznej.

Polecamy
Czy studenci wrócą na uczelnie w roku akademickim 2020/2021? Są już pierwsze decyzje rektorów

Władze polskich szkół wyższych powoli przygotowują się do zdalnych zajęć w semestrze zimowym.

Apel ministra nauki w sprawie rzeczników akademickich

Minister Murdzek zwrócił się bezpośrednio do rektorów polskich uczelni. Chodzi o rozwiązanie problemu mobbingu, dyskryminacji i molestowania.

Ostatnio dodane
Stypendia Pomostowe - infomracje
Ponad tysiąc stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2020/2021

Dowiedz się więcej o jednej z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce.

Czarna materja NCBJ
Badania nad ciemną materią z wykorzystaniem teleskopu neutrinowego Super-Kamiokande

W pracach wspieranych przez Narodowe Centrum Nauki brali udział polscy naukowcy z NCBJ.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!