Konkursy - Edukacja

Wielkie Wyzwanie: Energia 2020. Wygraj milion zł w konkursie NCBR!

2020-11-26 12:55:12

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przypomina o zbliżającym się terminie zakończenia rejestracji do "Wielkiego Wyzwania: Energia". Zadaniem, kierowanym przede wszystkim do wynalazców, naukowców i innowatorów, jest opracowanie prototypu kompaktowego urządzenia do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną w możliwie najefektywniejszy sposób. Dla najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości miliona złotych.0

Zgłoszenia będą przyjmowane do 14 grudnia 2020 r. "Wielkie Wyzwanie: Energia" jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce.

logo Wielkie wyzwanie energia 2020Wielkie Wyzwanie: Energia - edycja 2020

NCBR do spróbowania swoich sił w tej realizowanej ze środków Funduszy Europejskich inicjatywie zaprasza wszystkich chętnych: naukowców, przedsiębiorców, studentów czy "garażowych" pasjonatów. Udział nie jest obarczony wieloma formalnościami, nie wymaga też dużego nakładu finansowego. "Wielkie Wyzwanie: Energia" ma być technologiczną odpowiedzią na ważny problem społeczny. W jej ramach ma zostać opracowana efektywna instalacja wykorzystująca energię wiatru.

– Projekt "Wielkie Wyzwanie: Energia" daje możliwość realizacji zadań związanych z tworzeniem  przyszłości bardziej przyjaznej środowisku naturalnemu. Dzięki temu przedsięwzięciu chcemy pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych, że dzięki zespołom wizjonerów, nierzadko konstruujących wynalazki jedynie na swoje potrzeby, możemy zmieniać nasze otoczenie – mówi Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Celem powołania NCBR było stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy świata nauki, innowacji i biznesu. Za pomocą tego projektu chcemy zwrócić uwagę tych środowisk na możliwości, które stwarza dla nich nasza instytucja. Trzymamy kciuki za zwycięzcę, ale będziemy pilnie obserwować prace każdego ze zgłoszonych zespołów – dodaje.

Ostatnia szansa na zgłoszenia

W związku z postępującą pandemią COVID-19, NCBR przedłużył termin zgłoszeń. Ostatecznie, rejestracja zakończy się 14 grudnia br. Nie przewidziano limitu uczestników. Podjąć wyzwanie można indywidualnie lub w zespole, a zgłosić może się każdy – NCBR nie stawia ograniczeń, nie konkretyzuje wymagań dot. wykształcenia czy doświadczenia uczestników.

W jaki sposób zostaną wybrani zwycięzcy "Wielkiego Wyzwania: Energia"?

Ćwierćfinałowa weryfikacja odbędzie się na podstawie oceny 3 minutowych filmów nadesłanych przez uczestników – NCBR sprawdzi, czy zaprezentowane prototypy działają. Półfinał będzie polegać na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru. Każdy prototyp zostanie podłączony do aparatury pomiarowej dostarczonej uczestnikom przez organizatora. Podczas ostatniego etapu zawodów na stadionie PGE Narodowy, tak jak w półfinale, urządzenia zostaną poddane działaniu sztucznego wiatru o zmiennej prędkości, identycznego dla każdego z nich. Wielki Finał potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem przetworzenia energii wiatru w energię elektryczną zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra jeden milion złotych.

– Śmiało patrzymy w przyszłość, stwarzamy możliwość rozwoju pomijanej przez rynek niszy pozyskiwania energii z wiatru niskich prędkości. Chcielibyśmy tym wyzwaniem badawczym zachęcić do szukania rozwiązań wychodzących poza standardy, a nawet je łamiących. Bo właśnie takie podejście motywuje nas do działania – tłumaczy dyrektor Izabela Żmudka.

Amerykański pierwowzór Wielkiego Wyzwania

Przedsięwzięcie NCBR inspirowane jest amerykańskim DARPA Grand Challenge, którego zadaniem nadrzędnym jest przyspieszenie rozwoju danej technologii. DARPA, amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, odpowiedzialna jest m.in. za opracowanie prototypu SIRI, czyli inteligentnego asystenta osobistego, będącego częścią systemów operacyjnych Apple. Pierwsza edycja DARPA Grand Challenge odbyła się w 2004 r., a były to zawody samochodów autonomicznych. W kolejnych latach, powtarzano amerykańskie wyzwania, koncentrując się na stworzeniu robota do pracy w ekstremalnych warunkach naturalnych, projektowaniu biblioteki modeli do produkcji złożonych systemów obronnych, czy konstrukcji robotów do eksplorowania terenów podziemnych.

"Wielkie Wyzwanie: Energia" realizowane jest w ramach środków Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. 

Podręcznik Uczestnika Wielkiego Wyzwania: Energia, w którym przedstawione są wszystkie zasady, można pobrać ze strony inicjatywy: https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: NCBR, Konkurs, Elektrownia wiatrowa, Zaspisy, Zasada, Wielkie Wyzwanie: Energia, edycja 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
24-godzinny Zegar Słoneczny - nowy termin zgłoszeń
24-godzinny Zegar Słoneczny - przedłużono termin nadsyłania zgłoszeń

Poznaj zasady i nowy deadline do nadsyłania projektów!

Startup Art. 2020 Demo Day
Zakończono Startup Art. #2020. Poznaj zwycięzców tegorocznego Demo Day!

Program akceleracyjny dla branży kreatywnej po raz kolejny okazał się sukcesem.

konkurs 24-godzinny Zegar Słoneczny
Konkurs "24-godzinny Zegar Słoneczny". Stwórz rzeźbę, którą zobaczy cała Polska! [AKTUALIZACJA]

Fundacja TworzyMY Kraków zaprasza do stworzenia wyjątkowej instalacji. Do wygrania sława i 15 tys. zł.

Polecamy
Global Management Challenge - informacje o konkursie i grywalizacji

Podejmij wyzwanie i weź udział w największej symulacji biznesowej na świecie, która będzie dla Ciebie przepustką na studia podyplomowe i MBA.

(U)chwyć naturę! - konkurs fotograficzny na wiosnę

Gdy budzi się życie, budzi się też pasja i inspiracja. Poznaj szczegóły konkursu, dzięki któremu Twoje fotografie przyrody będą mogły zostać docenione!

Ostatnio dodane
24-godzinny Zegar Słoneczny - nowy termin zgłoszeń
24-godzinny Zegar Słoneczny - przedłużono termin nadsyłania zgłoszeń

Poznaj zasady i nowy deadline do nadsyłania projektów!

Startup Art. 2020 Demo Day
Zakończono Startup Art. #2020. Poznaj zwycięzców tegorocznego Demo Day!

Program akceleracyjny dla branży kreatywnej po raz kolejny okazał się sukcesem.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!