Z życia Uczelni - Studia

Zajęcia w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie - inspiracją do działania dla studentów kierunku praca socjalna

2023-05-24 12:56:25

Zajęcia w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie - inspiracją do działania dla studentów kierunku praca socjalna.

zajęcia studentówCenne doświadczenia i inspiracja do działania

Dnia 18.05.2023 r. studenci III roku pracy socjalnej, w ramach kursu Praca kulturalno-oświatowa w placówkach pomocy społecznej mieli okazję zwiedzić Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie. Kierunek znajduje się w ofercie edukacyjnej Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podczas spotkania z Pracownikami Centrum studenci mieli możliwość zapoznania się z wystawą „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej” oraz wysłuchania wzruszających opowieści.

Możliwość zwiedzenia Centrum, rozmowy z pracownikami oraz realizacja programu kursu przyniosły studentom wiele inspiracji do działania – zarówno w ramach zajęć na kierunku praca socjalna, jak i w ramach zaplanowanych ścieżek kariery zawodowej.

Dlaczego zajęcia w terenie są takie ważne?

Zajęcia w terenie stanowią niezwykle ważny element edukacji dla studentów na wszystkich kierunkach prowadzonych przez Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, czyli na pracy socjalnej, zarządzaniu kryzysowym, zarządzaniu w służbach społecznych i zarządzaniu ochroną środowiska. Szczególnie cenne są te zajęcia, które odbywają się w jednostkach współpracujących z instytutem.

Oto kilka powodów, dlaczego takie zajęcia są istotne dla studentów:

  • Praktyczne doświadczenie: Zajęcia w terenie pozwalają studentom na bezpośrednie zaangażowanie się w praktyczne sytuacje i rzeczywiste wyzwania związane z ich kierunkiem studiów. Mogą oni w praktyce zastosować zdobytą wcześniej teorię i wiedzę, co pomaga im lepiej zrozumieć i przyswoić materiał nauczany na zajęciach.
  • Rozwój umiejętności zawodowych: Działając w jednostkach współpracujących z instytutem, studenci mają okazję rozwijać praktyczne umiejętności związane z ich przyszłą karierą zawodową. Mogą uczyć się od doświadczonych specjalistów i zdobywać wiedzę, którą niekoniecznie można otrzymać na tradycyjnych zajęciach teoretycznych.
  • Sieć kontaktów: Zajęcia w terenie dają studentom szansę nawiązania kontaktów z profesjonalistami i ekspertami w swojej dziedzinie. Mogą oni budować relacje, które mogą okazać się cenne w przyszłości, na przykład przy szukaniu praktyk, staży czy pracy po ukończeniu studiów.
  • Pogłębiona wiedza o branży: Bezpośredni kontakt ze środowiskiem zawodowym pozwala studentom uzyskać głębsze zrozumienie swojej branży i poznać jej realia. Mogą zobaczyć, jak funkcjonuje dana jednostka, jakie są jej wyzwania i cele. To pomaga im w pogłębieniu wiedzy i lepszym przygotowaniu się do przyszłej pracy.
  • Samorozwój i zdolność adaptacji: Zajęcia w terenie stawiają studentów w sytuacjach wymagających elastyczności, szybkiego myślenia i podejmowania decyzji. To rozwija ich umiejętności adaptacyjne oraz zdolność do radzenia sobie w różnych scenariuszach i warunkach. Przebywanie w środowisku pracy na własnej skórze pozwala im również na rozwój osobisty i budowanie pewności siebie.
  • Motywacja i zaangażowanie: Zajęcia w terenie często są bardziej atrakcyjne i inspirujące dla studentów niż tradycyjne lekcje w sali wykładowej. Bezpośrednie zaangażowanie w praktykę pozwala im lepiej zrozumieć sens i znaczenie tego, czego się uczą,

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie – czym zajmuje się jednostka?

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie jest instytucją naukową, dedykowaną badaniu i dokumentowaniu historii zsyłek, wypędzeń oraz przesiedleń, które miały miejsce na terenie naszego regionu i w Polsce. Misja polega na zachowaniu pamięci o tych ważnych wydarzeniach oraz na zgłębianiu ich społecznych, kulturowych i psychologicznych konsekwencji.

Centrum skupia doświadczonych badaczy, którzy posiadają szeroką wiedzę w dziedzinie historii, socjologii oraz nauk humanistycznych oraz współpracuje z innymi instytucjami naukowymi, archiwami oraz organizacjami zajmującymi się tematyką związaną ze zsyłkami, wypędzeniami i przesiedleniami. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu badane są złożone procesy i ich wpływ na jednostki oraz społeczności.

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie prowadzi obszerne prace dokumentacyjne, gromadząc i archiwizując różnorodne materiały źródłowe, takie jak dokumenty, relacje świadków, fotografie, filmy i przedmioty związane z tymi historycznymi wydarzeniami. Archiwum stanowi cenne źródło informacji dla badaczy, studentów, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych zgłębianiem historii zsyłek, wypędzeń i przesiedleń - dostęp do tych materiałów jest niezwykle istotny dla nauki, badań i upowszechniania wiedzy na ten temat.

ip - Renata Gasek

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: studenci uczelni, zajęcia, doświadczenie w pracy, praca socjalna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Uniwersytet Rolniczy
Uniwersytet Rolniczy otrzymał wyróżnienie "Most do Przyszłości"

Uczelnia została doceniona m.in. za ogromne zaangażowanie i oferowanie praktyk zawodowych, szkoleń oraz mentorstwo dla uczniów.

Polecamy
Torby i plecaki na studia - co wybrać?
Torby i plecaki na studia - co wybrać?

Jakie modele toreb sprawdzą się najlepiej na uczelni? Czy warto postawić na plecak?

Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?
Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?

Zobacz, ile godzin wychowania fizycznego trzeba zrealizować na studiach i jakie rodzaje zajęć są do wyboru.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne