Z Polski - Studencka Polityka

Uczelnie prywatne apelują. Ministerstwo twardo "nie"

2014-05-12 08:08:10

Przedstawiciele uczelni niepublicznych w piątek na posiedzeniu sejmowej podkomisji apelowali do resortu nauki o wsparcie dla stacjonarnych studiów pierwszego i drugiego stopnia, a nie tylko dla studiów doktoranckich. Ministerstwo nie rozważa tej możliwości.

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego przedstawiciele uczelni niepublicznych apelowali do resortu nauki o finansowanie studiów stacjonarnych w ich uczelniach. Głos zabrał w ich imieniu m.in. prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji, prof. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zaznaczył, że uczelnie niepubliczne od 12 lat bezskutecznie zabiegają o to, by państwo finansowało prowadzone przez ich uczelnie studia stacjonarne. "Wiele podmiotów niepublicznych, które prowadzą edukację, takie dofinansowanie ma” - zaakcentował. Argumentował, że wśród placówek, które otrzymują środki od państwa, są szkoły policealne, a także część szkół wyższych prowadzonych przez Kościoły i związki wyznaniowe.

Rektor WSIiZ alarmował też, że rozwiązania, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (nad którym pracuje teraz sejmowa podkomisja), są sprzeczne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. TK w grudniu ub. roku orzekł, że zasady przyznawania uczelniom niepublicznym dotacji państwowej powinna regulować ustawa, tymczasem ustawa z 2011 r. odsyła w tej sprawie do rozporządzenia ministra. Zdaniem rektora, zapisy projektu nowelizacji nadal nie regulują kwestii finansowania uczelni niepublicznych przez państwo w sposób prawidłowy. Jeśli nowe przepisy nie rozwiążą problemu dofinansowania, uczelnie niepubliczne - mówił Pomianek - będą chciały zaskarżyć nowelizację do TK.

- Obawiam się, że jeśli ta ustawa przejdzie bez naszych uwag, będzie to nieunikniony proces niszczenia uczelni niepublicznych - dodał z kolei były rektor Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu, Krzysztof Pawłowski.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Marek Ratajczak wyjaśnił, że nowelizacja w sposób zgodny z konstytucją reguluje kwestię przyznawania dotacji uczelniom niepublicznym. Projekt noweli zakłada, że minister będzie musiał zapewnić finansowanie stacjonarnych studiów trzeciego stopnia na uczelniach niepublicznych. "Jeśli zaś chodzi o studia pierwszego i drugiego stopnia, takiego rozwiązania przyjąć nie możemy" - powiedział Ratajczak.

Podczas posiedzenia podkomisji podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauk i Szkolnictwa Wyższego Daria Lipińska-Nałęcz poinformowała, że w Polsce funkcjonuje teraz 299 uczelni niepublicznych. W związku z niżem demograficznym obserwuje się jednak zmiany na tym rynku. W 2013 r. nastąpiło pięć konsolidacji takich szkół wyższych (polegają one na włączeniu jednej uczelni do innej istniejącej). Poza tym kolejne uczelnie niepubliczne stawiane są w stan likwidacji - w 2011 r. zlikwidowano cztery uczelnie niepubliczne, w 2012 r. i 2013 r. po siedem, a w toku jest kolejnych 27 likwidacji uczelni niepublicznych. Spada także dynamika zakładania nowych uczelni niepublicznych. W 2011 r. powstało osiem takich placówek, a w 2012 - jedna, a w 2013 - dwie. Poza tym maleje też liczba studentów studiów niepublicznych. W 2011 r. było ich prawie 440 tys., a po ostatniej rekrutacji - jest ich tylko 360 tys. Różnica jest więc dość istotna.

Minister opowiadała też o zmianach, planowanych w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które dotyczyć będą uczelni niepublicznych. Przyznała, że większość przepisów dotyczyć będzie zarówno uczelni niepublicznych, jak i publicznych.

- Uczelnie niepubliczne nie stanowią jednorodnej grupy, są wśród nich placówki o znakomitym poziomie usług edukacyjnych porównywalnym do dobrych uczelni publicznych, ale są też takie placówki, które sprawiają nam dużo kłopotów. Część przepisów restrykcyjnych, które w ustawie się pojawiły, mają na celu opanowanie dzikiego rynku edukacyjnego, bo i taki się zrodził - zaznaczyła. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: uczelnie niepubliczne dofinansowanie ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
StRuNa konkurs 2021
Znamy zwyciężców konkursu StRuNa 2021

Dowiedz się więcej na temat nagrodzonych projektów.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.