Polska - Świat nauki

5 projektów z Polski nagrodzonych w konkursie sieci QuantERA

2019-08-01 11:32:14

Z przyjemnością informujemy, że 12 międzynarodowych projektów zostało wyłonionych w drugim konkursie na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych, organizowanym przez konsorcjum QuantERA, koordynowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w Krakowie. Wśród nagrodzonych projektów znalazło się aż 5 z udziałem badaczy z Polski.

Flaga Polski powiewa dumnie na wietrze

QuantERA

- QuantERA jest największą na świecie siecią finansowania badań naukowych w dziedzinie technologii kwantowych i pierwszym programem typu ERA-NET Cofund koordynowanym przez instytucję z tzw. grupy państw EU 13 - wyjaśnia Sylwia Kostka, Koordynator Programu. - Na jej realizację Narodowe Centrum Nauki pozyskało w 2016 r. ponad 11.5 mln Euro ze środków Komisji Europejskiej. W kolejnych latach planujemy kontynuację programu (QuantERA II) na jeszcze większą skalę, gdyż technologie kwantowe to jedna z najbardziej obiecujących dziedzin naukowych na świecie.

Drugi konkurs sieci QuantERA został ogłoszony w listopadzie 2018 r. przez 29 organizacji finansujących badania naukowe z 25 państw i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego. W konkursie złożono 85 wniosków na łączną sumę ponad 85 mln euro. Sfinansowanych zostanie 12 projektów o łącznym budżecie ok. 13 milionów euro.

Sukces Polaków

Naukowcy z Polski zaangażowani będą w realizację 5 z nagrodzonych projektów (4 zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, jeden przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), a ich łączny budżet wyniesie ponad 1 milion euro. Jeden ze zwycięskich projektów będzie koordynowany przez zespół z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagrodzone projekty z udziałem polskich zespołów badawczych:

  • ApresSF. Kwantowa super-rozdzielczość w pomiarach przestrzennych i częstotliwościowych, koordynowany przez dr hab. Łukasza Rudnickiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (we współpracy z zespołami z Czech, Francji, Hiszpanii i Niemiec);
  • C'MON-QSENS! Sensory kwantowe monitorowane w czasie ciągłym: Inteligentne narzędzia i ich zastosowania z udziałem dr Jana Kołodyńskiego z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (we współpracy z zespołami z Danii, Hiszpanii, Izraela, Szwecji i Wielkiej Brytanii);
  • eDICT. Experimentally-oriented Device Independent CrypTography (finansowanie NCBR) z udziałem dr hab. Marcina Pawłowskiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (we współpracy z zespołami z Austrii, Czech, Węgier i Szwajcarii);
  • MAQS. Kwantowe symulatory wykorzystujące atomy magnetyczne z udziałem prof. dr hab. Mariusza Gajdy z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk (we współpracy z zespołami z Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch);
  • QuiCHE. Informacja i komunikacja kwantowa z wykorzystaniem kodowania wielowymiarowego z udziałem dr Michała Karpińskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (we współpracy z zespołami z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch).

- Warto zauważyć, że tematyka projektów realizowanych z udziałem polskich zespołów badawczych jest bardzo różnorodna: dotyczą one kwantowych sensorów, obrazowania, symulacji i łączności. Świadczy to niewątpliwie o bardzo wysokim potencjale naukowym polskiego środowiska w całej dziedzinie technologii kwantowych zaznacza - prof. Konrad Banaszek, Koordynator Naukowy programu QuantERA.

Realizacja międzynarodowych projektów badawczych finansowanych w konkursie QuantERA rozpocznie się jeszcze w 2019 r.

Pełna lista rankingowa oraz więcej informacji o projektach finansowanych w konkursie QuantERA dostępnych jest na stronie www.quantera.eu.

ip

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Fizyka Kwantowa, Dotacje, Finansowanie, Polacy, Konkurs, Nagrody, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Czy od nauki można się uzależnić?

Co jeśli regularna nauka nie jest wynikiem sumienności, staranności i samodyscypliny, a niezdrowego uzależnienia?

stypendia
Młodzi biorą świat w swoje ręce - rola kompetencji przyszłości

Jakie umiejętności będą przydatne w przyszłości na rynku?

Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.