Okiem Studenta - Z życia Uczelni

8 sposobów na niesatysfakcjonujące studia

2011-05-12 12:52:22

Program studiów na stronie uczelni wyglądał ciekawiej. Albo zainteresowania z liceum już się zmieniły. Lub okazało się, że po tych studiach nie ma pracy. Znasz to?

Co zrobić, kiedy nagle okazuje się, że to, co studiujemy nas nie porywa? Jak wybrnąć z sytuacji, żeby nie stracić włożonej pracy i czasu? Przedstawiamy 8 sposobów na niesatysfakcjonujące studia.

I Drugi kierunek

Zastanów się czy istnieje inny kierunek, który chcesz studiować. Jeśli tak, to nic prostszego. Najlepiej zacząć od przejrzenia strony internetowej swojej uczelni. Możliwe, że ma do zaoferowania ciekawy kierunek. Można też przejrzeć oferty innych uczelni, chociaż na własnej łatwiej o przepisanie powtarzających się przedmiotów. Dzięki ukończeniu dwóch fakultetów w przyszłej karierze zawodowej można łączyć zdobyte umiejętności z obu kierunków.

II Stopień, czyli zmiana

Jeżeli nie drugi kierunek, to może zmiana po licencjacie? Taką szansę dała wprowadzona do polskiego systemu edukacji w 2005 roku tzw. Deklaracja Bolońska. Teraz studia dzielą się na trójstopniowe (I-licencjackie, II-magisterskie, III-doktoranckie). Jak od każdej reguły, od tej także istnieje kilka wyjątków. W Poznaniu są to: prawo, medycyna, stomatologia, farmacja i psychologia. Te kierunki nadal są studiami jednolitymi magisterskimi. W każdym innym przypadku po uzyskaniu tytułu licencjata można zmienić kierunek, a nawet rozpocząć kilka studiów II stopnia. Zdarza się, że uczelnie wymagają zdania egzaminu wstępnego lub wprowadzają inną formę sprawdzenia wiedzy.

III Studia podyplomowe

Za późno na zmiany? Można pójść coraz popularniejszym tropem, jakim są studia podyplomowe. Od kilku lat liczba studentów na studiach podyplomowych rośnie. W 2006/07 było ich 136 tys. a dwa lata później już 173 tys. Zachęcająca jest długość nauki czyli około 2-3 semestrów. Jest to łatwy sposób na przekwalifikowanie się. Warto też zapytać swojego pracodawcy, czy nie chciałby uczestniczyć w kosztach w zamian za podniesienie naszych kwalifikacji.

IV Szkoły policealne

Nie studia? Może szkoła policealna? To na pewno nie zastąpi w żaden sposób wiedzy z uczelni wyższej, ale może pomóc w przekwalifikowaniu się. W tej chwili szkoły policealne oferują ciekawe kierunki, jak np. cyfrowe procesy graficzne, florystyka, turystyka wiejska i ochrona środowiska. Po nauce w takiej szkole zdobyć można tytuł technika. Często oferowane są także praktyki w zawodzie, a niektóre szkoły są bezpłatne.

V Praca zawodowa

Praca również może stać się sposobem. W trakcie studiów można rozpocząć pracę i dzięki temu znaleźć sposób na życie. Jedna dziedzina nie odpowiada? Czemu nie spróbować sił w innej? Można również uczestniczyć w wolontariacie, stażu czy praktykach. Zdobycie praktycznego kontaktu z zawodem podnosi kwalifikacje i stawia kandydata wyżej w oczach przyszłego pracodawcy. Jednak taka forma często łączy się z pracą charytatywną. Warto jednak poświecić swój wolny czas, bo doświadczenie jest bezcenne.

VI Kursy

Czemu nie? Wokół pełno jest plakatów o kursach i szkoleniach. Może warto przyjrzeć się, poczytać i znaleźć coś odpowiedniego. Przy posiadaniu prawa jazdy można pójść na kurs instruktora jazdy. Jeśli lubimy języki, można nauczyć się jakiegoś oryginalnego jak duński czy migowy. Inne kursy to np. kurs wychowawcy kolonijnego, szkoleniowca-trenera, ratownika, konsultanta ślubnego czy barmański. Do wykonywania wielu zawodów nie są potrzebne studia, ale dobre chęci.

VII Samokształcenie

Dokształcać można się samemu. Do nauczenia się obsługi ciekawego programu komputerowego czy języka wcale nie są potrzebne studia. Przy nauce obsługi np. programu Photoshop czy Corel przydatny może być system pomocy, która znajduje się zazwyczaj po wciśnięciu klawisza F1. Warto również skorzystać z forów internetowych. Nauka języka może oprzeć się na płytach CD czy e-bookach. Najważniejsza w takiej nauce jest samokontrola, samozaparcie oraz  motywacja. Już w przeciągu roku można stać się specjalistą od np. grafiki. Dużo ofert na rynku pracy związanych jest właśnie z rzadkimi umiejętnościami.

VIII Mobilność

Może zniechęcenie co do kierunku studiów jest tylko chwilowe? Warto zastanowić się nad programem wymiany studenckiej, która daje możliwość rozwoju i zmiany środowiska. Dla osób, które chcą wyjechać do innego kraju przydatny będzie program Erasmus. Jest wiele uczelni partnerskich dla polskich szkół wyższych. Do wyboru nie są tylko kraje Europy Zachodniej, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja ale także Turcja, Chorwacja oraz wiele innych. Erasmus to nie tylko nauka, ale także poznawanie kultury i języka danego państwa. W samej Polsce odpowiednikiem jest program MOST. Pozwala on na studiowanie na innej uczelni przez semestr bądź rok.

Magdalena Wycisk

Artykuł pochodzi z portalu www.youngpro.pl

Słowa kluczowe: studia pomysły drugi kierunek zmiana kierunku studia podyplomowe praca kursy edukacja erasmus
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • pochód w rzeszowie :) [0]
    clubs4u
    2011-05-12 13:37:27
    Pochód z juwenaliów w Rzeszowie ! :) http://clubs4u.pl/Event/6114
Zobacz także
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!
Zmiana tematu pracy dyplomowej - jak to zrobić?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!

Ostatnio dodane
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.