Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak założyć koło naukowe?

2017-10-13

Ostatnio pojawił się na naszej stronie artykuł dotyczący dodatkowej działalności, która jest idealna dla studenta. Tam wspomnieliśmy o tym, że każdy student może z własnej inicjatywy założyć koło naukowe. Nie jest to niestety taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Potrzebny jest do tego plan, szereg działań, a także zaufani ludzie, którzy pomogą Ci zrealizować cel.

Założenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Na początku potrzebna jest wizja organizacji. Musisz wybrać dziedzinę, którą chciałbyś się zajmować oraz ustalić plany działań twojego własnego koła. Następnie porozmawiaj ze znajomymi na roku lub z tego samego kierunku studiów. Dowiedz się, czy są chętni do pomocy i zainteresowani wybraną przez Ciebie tematyką. Jeśli już skompletujesz swój zespół, możesz przejść do następnych działań.

Kolejną sprawą jest opiekun koła naukowego. Wybór należy już do samych osób zajmujących się zakładaniem organizacji, ale pamiętajmy o zgodzie pracownika uniwersytetu, którego sobie zapiszemy. Wystarczy, żeby to był naukowiec z co najmniej tytułem doktorskim. Opiekun powinien specjalizować się w dziedzinie, jaką nasze koło będzie się zajmować.

Następny jest statut koła naukowego, który niestety nie napisze się sam. Nikt inny też tego za nas nie zrobi. To jest najtrudniejsza kwestia przy zakładaniu własnej działalności, ponieważ w regulaminie muszą się znaleźć wszystkie punkty dotyczące działania koła, czyli przyjmowania członków, organizowania spotkań, wybierania zarządu itd. Jeśli ktoś nie interesuje się prawem, może mieć z tym duże problemy. Przede wszystkim trzeba przygotować w sobie dużo cierpliwości oraz mobilizacji do działania. Częste wizyty u radcy prawnego to normalna rzecz w tym przypadku.

Kiedy już dopniemy wszystko na ostatni guzik, zostaje tylko wybrać zarząd koła naukowego w sposób, który ustaliliśmy w naszym statucie. Jak już to zrobimy, należy wypełnić odpowiednie dokumenty, a następnie zanieść je do Dziekana oraz do Prorektora ds. Studenckich. Jeśli wszystko będzie w porządku, nasze koło naukowe zostanie założone.

Jak widzimy, droga do powstania koła naukowego jest długa i ciężka. Dodatkowo, nasza praca na tym się nie kończy, ponieważ trzeba zacząć działać, jak już nasza inicjatywa zostanie zatwierdzona. Pamiętajmy, że trzeba zdawać coroczne raporty z naszej działalności. Dzięki temu możemy później liczyć na dofinansowanie od naszej uczelni. Nie możemy także zapomnieć o logo, które powinno mieć każde koło, a także o innych rzeczach pomocnych w promocji naszej własnej organizacji studenckiej. Pracy jest dużo, ale pamiętajmy, że dzięki temu możemy zyskać cenne doświadczenie i znajomości, a one z pewnością zaowocują w przyszłości.

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama