Polska - Świat nauki

BioNinja Challenge 2019 - relacja z wydarzenia

2019-10-10 15:41:19

Projekt, w którym sztuczna inteligencja wyszukuje peptydów o właściwościach bakteriobójczych, jakie w przyszłości zastąpią antybiotyki, stworzony przez grupę Grumpy Hackers zwyciężył w trwającym okrągłą dobę hackathonie bioinformatycznym BioNinja Challenge 2019. Imprezę zorganizowała Pracownia Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Program może mieć zastosowanie w nauce i medycynie.

Logo BioNINJA CHALLENGE 2019BioNinja Challenge - przebieg

Hackathon bioinformatyczny BioNinja Challenge 2019 był wyzwaniem dla  biologów, informatyków oraz bioinformatyków, czyli osób ze środowisk na pozór nie mających ze sobą nic wspólnego. Ich zadaniem była pomoc w rozwiązywaniu problemów współczesnej genetyki. Na imprezę stawiło się 30 osób z całej Polski i Ukrainy, zebranych w kilkuosobowe zespoły. W ciągu 24 godzin musieli oni zaproponować rozwiązanie jednego z trzech zadań. Wyzwania polegały na:

  • poszukiwaniu peptydów o działaniu przeciwdrobnoustrojowym – mogących stać się w przyszłości alternatywą dla standardowych antybiotyków,
  • wytworzeniu oprogramowania wspierającego proces sekwencjonowania nowej generacji – proces odczytu DNA,
  • wytworzeniu modeli predykcji szans na wystąpienie otyłości na podstawie sekwencji DNA i danych fenotypowych.

- Tegoroczna edycja stała na bardzo wysokim poziomie, a zaproponowane zadania nie były trywialne i przysporzyły sporo problemów uczestnikom – mówi Dominik Strapagiel, kierownik Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. - Poradzili sobie jednak świetnie z wyzwaniami, tworząc rozwiązania, które znajdą praktyczne rozwiązania w nauce.

Laureaci

Zwycięzcy to studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie miejsce zajęła grupa "Slavic" z Białegostoku (triumfatorzy ubiegłorocznego biohackatonu), którzy także zaproponowali rozwiązanie z obszaru poszukiwania peptydów. Na podium stanął  ponadto zespół KÖMPILATOR składający się ze studentów informatyki i bioinżynierii Politechniki Wrocławskiej, rozwiązując problem optymalnego doboru indeksów na potrzeby sekwencjonowania nowej generacji. Jakub Lach z Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego  wyjaśnia: - indeksy są to krótkie cząsteczki DNA o znanej sekwencji. Dołączamy je do każdej z badanych próbek, aby w późniejszym czasie móc zidentyfikować należący do niej materiał genetyczny.

- Biohackaton, oprócz konkretnych rozwiązań, ma pokazać rezultaty, które można osiągnąć dzięki integracji naukowców czyli biologów i lekarzy z informatykami - mówi Błażej Marciniak z łódzkiego Biobanku, jeden z organizatorów wydarzenia. - Chcemy przekonać te środowiska do współpracy, udowodnić, że ich wspólne wysiłki mogą przynieść rewelacyjne osiągnięcia.

BioNinja Challenge 2019

Tegoroczna edycja Hackathonu została włączona w poczet imprez tworzących CodeWeekEU oraz Festiwalu Cyfryzacji. Organizator imprezy - Pracownia Biobank Uniwersytetu Łódzkiego, od roku 2016 promuje Uniwersytet Łódzki, będąc członkiem dwóch europejskich, prestiżowych organizacji zrzeszających jednostki biobankujące: BCNet (Biobank and Cohort Building Network) oraz ESBB (European and Middle Eastern Society for Biopreservation and Biobanking). Jednostka należy do krajowego Konsorcjum BBMRI.pl, realizującego projekt na rzecz Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC (Biobanking and BioMolecular resource Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium), współtworząc Polską Sieć Biobanków.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Hanna Zdanowska-Prezydent Miasta Łodzi, Jarosław Gowin Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Cyfryzacji

Partner: Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne. Partnerzy technologiczni wydarzenia: InterSynergy Software House (https://www.intersynergy.pl/) i Agencja Kreatywna Onespark (https://www.onespark.pl/)

Partnerzy medialni: biotechnologia.pl, dlastudenta.pl, biostrefa.net, bulldogjob.pl

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Zwycięzcy, Laureaci, Biohackathon, Wydarzenia, Łódź, Tematyka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
essa
Co oznacza "Essa", czyli Młodzieżowe Słowo Roku?

Jakie słowo wygrał "Nagrodę Jury"?

ArchaeoBalt - odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego

Ruszył międzynarodowy projekt promujący archeoturystykę i dostarczający wiele cennej wiedzy. Poznajcie szczegóły i weźcie udział w otwartych badaniach archeologicznych!

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.