Inne - Z Organizacji

Bliżej Funduszy

2009-02-25 10:57:58

Program Operacyjny Kapitał Ludzki to inwestycja w potencjał intelektualny, aktywność zawodową i integrację społeczną Polaków.

Coraz więcej słyszymy o studiach podyplomowych, szkoleniach i kursach finansowanych z EFS. Czym jest owo EFS? EFS to skrót oznaczający Europejski Fundusz Społeczny - fundusz redukujący różnice w zamożności i jakości życia we wszystkich państwach członkowskich i regionach Unii Europejskiej. Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczane są zatem na przyspieszenie rozwoju społeczno - gospodarczego, wzrost zatrudnienia oraz zwiększenie spójności społeczno - gospodarczej pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi państwami Unii Europejskiej. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowane są wyłącznie tzw. projekty miękkie (nieinwestycyjne).

Co to jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki?

Program Operacyjny Kapitał Ludzki reguluje system wdrażania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego na polskim rynku w latach 2007-2013. Program Operacyjny Kapitał Ludzki (w skrócie POKL) jest największym w historii Unii Europejskiej programem wydatkującym środki z EFS. 
W praktyce oznacza to, że ponad 11,4 mld. euro przeznaczonych jest na:
- podniesienie poziomu aktywności zawodowej i zdolności  do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo;
- zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego;
- adaptację pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce;
- upowszechnienie edukacji społeczeństwa polskiego na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększaniu jakości usług edukacyjnych;
- zwiększenie potencjału administracji publicznej, głównie z zakresie świadczenia usług wysokiej jakości;
- wzrost spójności terytorialnej.

Wszelkie instytucje i firmy, chcące realizować projekty finansowane z POKL muszą przede wszystkim zapoznać się z priorytetami i działaniami tego programu.

Każdy program operacyjny dzieli się na priorytety i działania. Priorytety są czymś na kształt tytułów rozdziałów w książce. Są one odpowiedzią na główne cele programu, np., w przypadku POKL, priorytet VI. Rynek pracy otwarty dla wszystkich lub priorytet VIII. Regionalne kadry gospodarki. Priorytet jest główną kategorią w ramach której wyszczególnione są konkretne działania. Działania natomiast to grupa projektów realizujących ten sam cel. Działanie stanowi etap pośredni między priorytetem a projektem. Działanie uszczegóławia priorytet i dzieli go na węższe kategorie, np., idąc za przykładem, w ramach priorytetu VI wyróżniamy działanie 6.1 poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, działanie 6.2 wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo- zatrudnienia oraz działanie 6.3 inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich.

Jakie projekty realizujemy - ogólnopolskie czy regionalne?

Program Operacyjny Kapitał Ludzki  realizowany jest równolegle na poziomie centralnym (tzn. krajowym) i regionalnym (tzn. wojewódzkim). W ramach części centralnej środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, tj. np. na wsparcie systemu oświaty, w tym rozwój systemu egzaminów zewnętrznych. Środki z części regionalnej zostaną w głównej mierze przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych, tj. np. idąc za przykładem powyżej, konkretnych szkół, ich nauczycieli i uczniów. W części centralnej środki przeznaczone są na projekty obejmujące swym zasięgiem więcej niż 1 województwo, a w części regionalnej finansowane są projekty realizowane na terenie 1 województwa. Priorytety I-V realizowane są centralnie, natomiast VI-X regionalnie. Za informowanie o priorytetach regionalnych odpowiadają w każdym województwie instytucje pośredniczące szczebla regionalnego, tj. urzędy marszałkowskie. Za zarządzanie priorytetami na szczeblu centralnym odpowiedzialne są instytucje pośredniczące szczebla centralnego, tj. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Instytucje pośredniczące mogą rozpisywać konkursy na dotacje, albo przekazać te uprawnienia innym instytucjom, zwanym wtedy instytucjami wdrażającymi.

Aktualna baza wszystkich instytucji zajmujących się obsługą klienta w zakresie informowania i wdrażania unijnych środków w ramach 5 krajowych programów operacyjnych, a w tym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, znajduje się na stronie www.blizejfunduszy.eu w multimedialnej prezentacji „Fundusze Europejskie - jak się w tym odnaleźć?"

Co należy wiedzieć, żeby zrealizować projekt z POKL?

Wszelkie szczegółowe informacje na temat możliwości uzyskania dotacji pozyskujemy nie z samego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ale z dokumentu o nazwie „Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki". Każdy program operacyjny ma taki dokument uszczegóławiający. Zawarte w nim informacje dotyczące typów projektów, listy potencjalnych beneficjentów, grup docelowych oraz systemów wdrażania ułatwiają przygotowanie projektu i prawidłowe wypełnienie wniosku o jego dofinansowanie. W momencie ogłaszania konkursu dla danego działania wszelkie informacje z tego dokumentu znajdują się już w dokumentacji konkursowej.

Co należy wiedzieć, żeby uczestniczyć w projekcie?

Jeżeli osoba fizyczna chce tylko uczestniczyć w projekcie to powinna się skontaktować z instytucjami realizującymi projekty. Wykaz instytucji, które otrzymały dofinansowanie znajduj się na stronie www.inwestycjawkadry.pl. Zamieszczane są na niej opisy projektów szkoleniowych oraz informacje o sposobie rekrutacji i ewentualnej odpłatności. Z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mogą być sfinansowane szkolenia ściśle zawodowe, jak np. kursy manicure - pedicure, do bardzo specjalistycznych np. z zakresu informatyki czy zarządzania przedsiębiorstwem. Należy pamiętać, że nie wszystkie szkolenia, kursy i studia podyplomowe finansowane są w 100 % ze środków Unii Europejskiej.

Katarzyna Michałek i Aleksandra Kot

Słowa kluczowe: Bliżej Funduszy Program Operacyjny Kapitał Ludzki EFS
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Nocne Listowanie 2019 - informacje o inicjatywie Wrocław

Wspólne pisanie listów z prośbą o wsparcie stypendialne dla niepełnosprawnych studentów.

Polecamy
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Nocne Listowanie 2019 - informacje o inicjatywie Wrocław

Wspólne pisanie listów z prośbą o wsparcie stypendialne dla niepełnosprawnych studentów.

Polecamy
Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.