Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Dlaczego studenci Erasmusa wybierają Kraków?

2022-09-12 10:37:15

Lokalny patriotyzm ma różne oblicza, bo mimo tego że to Kraków jest najpiękniejszym miastem w Polsce, to warszawiacy zapytani o miasto numer jeden w Polsce zawsze skażą Warszawę, poznaniacy Poznań a wrocławianie Wrocław. Jednak na świecie to jednak Kraków z uznanym Uniwersytetem Jagiellońskim, bogatym studenckim zapleczem i swoja bogatą historią jest magnesem dla studentów z zagranicy, zarówno tych przyjeżdzających na pół semestru z programu Erasmus, jak i tych którzy wybierają studia w Krakowie na kilka lat.

Pandemia wprawdzie zdziesiątkowała liczbę studentów uczestniczących w wymianach studenckich w ramach Europejskiego Erasmusa, ale zważywszy na to że program trwa już od 1987 roku i ma solidne podstawy, to nie ma powodu by nie oczekiwać że wymiana studencka nie powróci do poprzednich wysokich wskazań.

Kraków jest bardzo pożądanym kierunkiem Erasmusowych studentów. Złożyło się na to kilka powodów:
    
1. Międzynarodowa renoma i marka miasta. W 2019 roku Kraków odwiedziło 3 miliony turystów zagranicznych (Warszawę 2.8 miliona). To imponujący wynik, Kraków zdecydowanie pobił Warszawę z jej 2,3 milionami turystów.

2. Historia i uroda miasta. Wszyscy lubimy przebywać w pięknych miejscach – a Kraków w nie wręcz opływa. Większość kampusów uniwersyteckich znajduje się w centrum miasta lub w jego pobliżu, piękna architektura i klimat Starego Miasta jest na wyciągnięcie ręki, a Planty można obejść w ciągu spokojnej godziny.

3. Zaplecze studenckie i gastronomiczne. Kraków ma ugruntowaną pozycję miasta studenckiego, jest zresztą kolebka polskiej nauki wyższej (Uniwersytet Jagielloński został założony w 1364 roku). Studenci są ważną klientelą krakowskiej gastronomi, pubów czy barów- w prawie każdym z tych miejsc studenci mają oferowane zniżki.

4. Zaplecze noclegowe. Kraków miał siedem wieków na rozwiniecie swojego studenckiego zaplecza noclegowego. Oferta jest niezwykle szeroka- od nisko budżetowych, ale i przez to mało komfortowych akademików uczelnianych, po mieszkania do wynajęcia o różnym, często kiepskim standardzie, aż do oferty dla najbardziej wymagających i ceniących komfort oraz unikalną (jak na ofertę mieszkaniową miasta) możliwość krótkoterminowego wynajęcia pokoju z pełnym zapleczem kuchenno-sanitarnym w miejscu takim jak LivinnX,  czyli w prywatnym akademiku ze świetną ofertą.

5. Krakowiacy mówią po angielsku. W 2022 roku nie ma praktycznie miejsca, w którym obsługa nie posługiwałaby się językiem angielskim. Możliwość porozumienia się w sprawach codziennych jest dla anglojęzycznych studentów ogromnym plusem.

6. Miasto nie dyskryminuje. Kraków to historycznie miasto artystyczne, pełne indywidualnych osobowości i możliwości rozwoju. Każdy może się poczuć tutaj jak w domu i znaleźć coś dla siebie.

7. Jest tutaj co robić! Od odwiedzin muzeów, poprzez zwiedzanie pięknych zabytków, wycieczek w niezwykłe miejsca w mieście (wejście na Kopiec Kościuszki, leżenie na kocu na Błoniach, wycieczka rowerowa do Tyńca, spacer w Ojcowskim Parku Narodowym itd.,), w Krakowie codziennie można zobaczyć coś nowego.   

Nic więc dziwnego, że Erasmusowi studenci tłumnie wybierają Kraków, bo niewiele miast na świecie jest w stanie przebić tak atrakcyjnie różnorodną krakowską ofertę. Północ na Rynku Głównym w Krakowie to magiczne przeżycie.

Jak mówi stare powiedzenie: Paryż wart jest mszy, ale Kraków wart jest nocy.

Artykuł Partnera

fot. materiały LivinnX

Słowa kluczowe: LivinnX, akademik w Krakowie, studia w Krakowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

LivinnX
Dlaczego studenci Erasmusa wybierają Kraków?

Kraków z uznanym Uniwersytetem Jagiellońskim, bogatym studenckim zapleczem i swoja bogatą historią jest magnesem dla studentów z zagranicy

Polecamy
Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

Droższe studia, koniec pożyczek studenckich... co jeszcze zmieni?

Zobacz, kiedy moÅźna starać się o przedłuÅźenie sesji egzaminacyjnej!
Przedłużenie sesji egzaminacyjnej - jak to zrobić?

Zobacz, kiedy można starać się o przedłużenie sesji egzaminacyjnej!

Polecamy
Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiÃłw?
Co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?

Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przekroczysz próg uczelni.

5 praktycznych porad dla studentÃłw
Jak przetrwać na studiach? 5 praktycznych porad

Zobacz rady, które ułatwią Ci życie na studiach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.