Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Dni i godziny rektorskie oraz dziekańskie - co to jest i jak działa?

2019-08-13 11:54:42

Uniwersytety to placówki posiadające pewien stopień autonomii. Istnieje wiele zasad wedle których muszą działać i wedle których ta działalność jest później oceniana, jednak wciąż niektóre rzeczy ustalane są wewnątrz uczelni. Do takich należą w pewnych przypadkach dni wolne od zajęć dydaktycznych na studiach.

Młodzi ludzie przybijają sobie piątkę

Wolne na studiach

Zdarza się, że zajęcia na studiach bywają odwołane. Powodów może być wiele - oficjalne święta i dni wolne od pracy, nieobecność prowadzących związana z chorobą czy ich działalnością naukową czy też okazje związane z logistyką i wygodą studentów.

Pamiętajmy, że wiele osób uczęszczających na studia to ludzie spoza miasta, w którym odbywają się zajęcia. Oznacza to, że w przypadku niektórych świąt czy długich weekendów, ciężko byłoby im spokojnie wrócić do domu i nacieszyć się czasem spędzonym z rodziną. Dlatego też wiele uczelni dodaje do standardowego "pakietu" dni wolnych jeszcze dwa dni - przed rozpoczęciem i po jego zakończeniu. Zdarzają się też inne okazje, jak np. śmierć naukowca, kiedy to na czas pogrzebu, odwołuje się zajęcia w określonych godzinach.

Do tego wszystkiego jednak potrzebne są pewne szczególne środki, które zostały oddane w ręce rektora i dziekanów, czyli dni i godziny, w trakcie których władze uczelni mogą ogłosić wolne od zajęć dydaktycznych.

Godziny i dni rektorskie

Rektor, znany też jako jego lub jej magnificencja, to najwyżej postawiona osoba w każdej szkole wyższej, która nią zarządza. Oznacza to, że zasięg jego władzy obejmuje wszystkie organy uczelni i studentów i co za tym idzie - że jego decyzje mogą wpływać na wszystkich związanych z danym uniwersytetem. Dzięki temu, dni oraz godziny rektorskie są gwarancją wolnego dla wszystkich studentów. Dlatego też, częściej słyszymy o dniach rektorskich niż dziekańskich, ponieważ na największymi okazjami, gdzie wolnego będą potrzebować wszyscy, zajmuje się właśnie rektor.

Dni i godziny dziekańskie

Działalność dziekana ogranicza się do zarządzania określonym wydziałem - jego autorytet nie sięga dalej. Skutkuje to tym, że ogłoszone przez dziekana godziny i dni obejmują jedynie wybranych studentów. Rodzi to pewne problemy, ponieważ zdarza się, że decyzja o ogłoszeniu danego dnia wolnym, nie obejmuje wszystkich zajęć, które się wtedy odbywają. Dzieje się tak, ponieważ niektóre z nich mogą być częścią działalności innego wydziału.

Oznacza to, że np. jeżeli w trakcie godzin dziekańskich mamy zajęcia z języka angielskiego, któremu przewodzi Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, a nie nasz instytut, to te zajęcia nie zostają odwołane. Dziekani częściej więc posługują się godzinami, niż dniami i wykorzystują je tylko dla spraw ściśle związanych z danym instytutem lub wydziałem.

KSK

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: Czym się różnią, Wolne na studiach, Odwołane zajęcia, kiedy nie trzeba iść na zajęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

Droższe studia, koniec pożyczek studenckich... co jeszcze zmieni?

mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Mieszkanie i studia w Łodzi
Dlaczego warto studiować i przeprowadzić się do Łodzi? Łódź

Oto 4 powody, dla których warto pod uwagę wziąć studia i przeprowadzkę do Łodzi na studia!

Polecamy
Poniedziałki z KampusTV
Poniedziałki z KampusTV Wrocław

Dziś o najsłynniejszej wystawie świata i kolejnych koncertach Moico Enjoy Music.

Doktorat. Chęć rozwoju czy dłuższa zniżka na bilet na komunikację?
Doktorat. Chęć rozwoju czy dłuższa zniżka na bilet na komunikację?

Doktorat. Strategia na przeczekanie kryzysu czy może przejaw tęsknoty za elitarnością i prawdziwym wykształceniem?

Ostatnio dodane
Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

Droższe studia, koniec pożyczek studenckich... co jeszcze zmieni?

mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Konkurs Ziaja