Wiadomości - Z życia Uczelni

Egzaminy online w polskich uczelniach - zasady i przebieg

2020-05-14 11:33:25

Jednym z najważniejszych środków mających zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19, jest ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi. Aktualnie trwa odmrażanie gospodarki, powoli też myśli się o ponownym uruchomieniu akademików i bibliotek, jednak zagrożenie epidemiczne nadal trwa. By zmniejszyć ryzyko zarażenia się na uczelni, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło zmiany, przygotowujące grunt pod egzaminy online w polskich szkołach wyższych.

Młoda kobieta przed komputerem

Zdalne egzaminy na studiach w Polsce

13 maja 2020 r., opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie studiów. Przepisy, które zostały zmienione, dotyczą zasad związanych ze zdanymi egzaminami oraz przekazywanymi do uczelni dokumentami w formie fizycznej i zwiększenia możliwości kożystania z ich wersji elektronicznychrz

Czy egzaminy na studiach muszą odbywać się w uczelni?

W pierwotnej wersji przepisów istniał zapis, który nakazywał, by zaliczenia i egzaminy końcowe odbywały się na terenie siedziby uczelni lub jej filii. Przewidywane co prawda były wyjątkowe sytuacje, w których ten przepis nie obowiązywał. Teraz jednak, dla ułatwienia i usprawnienia procesu przygotowywania egzaminu, został on po prostu wykreślony. Oznacza to, że testy nie muszą odbywać się w uczelniach i możliwe są egzaminy online na studiach.

Przebieg egzaminu dyplomowego online 2020

Zdalne zaliczenia przedmiotów to jedno, jednak co z obronami prac dyplomowych online? Ten problem również rozpatrzono. Najważniejszą informacją dla studentów jest to, że takie egzaminy będą musiały być nagrywane. Filmy z ich przebiegu będą podstawą do sporządzenia protokołu egzaminu dyplomowego, który został przeprowadzony w sposób zdalny. Ten też będzie mógł być przygotowany w formie elektronicznej. Najprawdopodobniej więc znaczna część osób kończących studia w 2020 r., będzie się bronić zdalnie.

Dokumenty w wersji elektronicznej w szkołach wyższych

Pojawiły się też zmiany dotyczące elektronicznych wersji dokumentów, takich jak akt ślubowania studenta. Chodzi o doprecyzowanie tego, jak wygląda działanie hybrydowe, polegające na dołączaniu dokumentów elektronicznych do tradycyjnych, nadal funkcjonujących papierowych teczek studentów. W sytuacji epidemii, kwarantanny i ograniczania bezpośrednich kontaktów pomiędzy ludźmi, nie każdy byłby w stanie przekazać wszystkie dokumenty w formie fizycznej.

KSK

fot. Ivan Samkov z Pexels

źródła: naukawpolsce.pap.pl

Słowa kluczowe: Egzaminy zdalne online na studiach w Polsce 2020 informacje zasady przebieg obrona pracy dyplomowej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal Separator 2020 - informacje o wydarzeniu online!

Studenci kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie po raz kolejny organizują warte uwagi prelekcje i wystawę!

Drugie spotkanie z "Grafiką Projektową i Multimediami" - dni otwarte kierunku w Społecznej Akademii Nauk

SAN w Łodzi zaprasza do zapoznania się z ofertą tego nowoczesnego kierunku!

Webinarium "Kryminalistyka w Prawie" Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [LIPIEC 2020]

Wykład online poprowadzi prokurator i specjalista prawa karnego.

Polecamy
FPG 2010 już za nami
FPG 2010 już za nami Wrocław

Wczoraj w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu odbyło się Forum Praktyki Gospodarczej – bezpłatne seminarium prowadzone przez przedstawicieli znanych firm i świata nauki.

Inżynierowie e na start!
Inżynierowie e na start!

Konkurs Inżynierowie na start! jest propozycją serwisu Awansuj.pl na wyeliminowanie barier w zatrudnianiu młodych inżynierów.

Ostatnio dodane
Festiwal Separator 2020 - informacje o wydarzeniu online!

Studenci kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie po raz kolejny organizują warte uwagi prelekcje i wystawę!

Drugie spotkanie z "Grafiką Projektową i Multimediami" - dni otwarte kierunku w Społecznej Akademii Nauk

SAN w Łodzi zaprasza do zapoznania się z ofertą tego nowoczesnego kierunku!

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Konkurs Ziaja