Polska - Świat nauki

Fotografia polskiego szkolnictwa wyższego 2013

2013-07-23 16:09:50

Polskie uczelnie z każdym rokiem przyciągają coraz więcej zagranicznych studentów, a dyplom wyższej uczelni jest atutem na rynku pracy – takie m.in. wnioski płyną z opracowania MNiSW „Szkolnictwo wyższe w Polsce”.

Publikacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstała przede wszystkim w oparciu o dane z systemu POL-on oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Zawarte w opracowaniu zestawienia, tabele i wykresy są fotografią stanu obecnego oraz ukazują zmiany w systemie szkolnictwa wyższego, jakie dokonały się w ostatnich latach i będą dokonywały w najbliższej przyszłości. Zawarte informacje są punktem wyjścia do dalszych analiz i prognoz dotyczących rozwoju polskich uczelni.

Z opracowania „Szkolnictwo wyższe w Polsce” wynika, że od początku transformacji ustrojowej przez kilkanaście lat stale wzrastała liczba studentów. A po osiągnięciu w roku akademickim 2005/06 najwyższej liczby osób studiujących - niemal 2 mln - liczba studentów zaczęła spadać. Prognozy MNiSW przewidują, że na początku lat 20. obecnego wieku liczba studentów spadnie poniżej 1,3 mln, a następnie zacznie nieznacznie wzrastać, lecz jedynie do poziomu ok. 1,5 mln osób w 2035 r.

Uczelnie muszą obecnie koncentrować się na skutkach zmian demograficznych. Kadra akademicka, dbając o wysoką jakość kształcenia i poziom badań naukowych, musi dostosować ofertę studiów do potrzeb pracodawców i zainteresowań kandydatów, np. przez tworzenie studiów o profilach ogólnoakademickich i profilach praktycznych – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa.

Opracowanie MNiSW pokazuje także, zmiany zachodzące na uczelniach publicznych i niepublicznych pod względem wybierania przez kandydatów studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych. Na uczelniach publicznych wzrasta liczba studentów stacjonarnych. Z kolei na uczelniach niepublicznych dominującą formą kształcenia są studia niestacjonarne.

–  Uczelnie niepubliczne, prowadzące praktyczne profile studiów, by dobrze wykształcić studentów, będą musiały właściwie przygotować programy i metodologię zawodowych studiów niestacjonarnych, m.in. wprowadzając szerzej kształcenie na odległość – mówi prof. Barbara Kudrycka. – Muszą też zadbać o realizację praktyk i staży w miejscu pracy oraz wykorzystać nowe możliwości uznawania wykształcenia i kwalifikacji zdobytych podczas pracy zawodowej czy na specjalistycznych kursach – podkreśla minister.

Wyższe wykształcenie jest wciąż atutem na rynku pracy. Osoby w wieku 25-29 lat z dyplomem uczelni, w porównaniu z osobami z wykształceniem najwyżej średnim, znacznie częściej pracują i rzadziej są bezrobotne. Publikacja MNiSW pokazuje, że sytuacja polskich absolwentów nie odbiega od średniej europejskiej. Stopa bezrobocia w Polsce dla absolwentów szkół wyższych w wieku 25-29 lat wyniosła 10,4 proc. i była niemal równa średniej dla wszystkich krajów UE wynoszącej 10,2 proc.

Warto również zauważyć, że polskie uczelnie przyciągają z każdym rokiem coraz więcej cudzoziemców – od 2004 r. ich liczba wrosła trzykrotnie. Zwiększającą się atrakcyjność naszego kraju potwierdzają dane dotyczące programu Erasmus – w roku akademickim 2007/08 liczba wyjeżdżających studentów była trzykrotnie wyższa niż liczba przyjeżdżających. Obecnie dysproporcja ta jest znacznie niższa – w roku akademickim 2011/12 liczba studentów przyjeżdżających na polskie uczelnie stanowiła już niemal 60% liczby studentów wyjeżdżających z Polski.

Opracowanie odnotowuje także dokonującą się w ostatnich latach stopniową zmianę struktury kształcenia na polskich uczelniach. Spada liczba studentów na tzw. kierunkach masowych – kierunkach z podgrupy pedagogicznej, humanistycznej, społecznej czy ekonomicznej i administracyjnej. Liczba osób rozpoczynających studia na tych kierunkach spadła od 2007 r. do 2011 r. o ponad 80 tys. studentów. Równocześnie rośnie liczba osób studiujących na kierunkach technicznych i ścisłych i to mimo postępującego niżu demograficznego. W efekcie odsetek studentów rozpoczynających studia na kierunkach ścisłych i technicznych dynamicznie rośnie.

Publikacja MNiSW przedstawia także udział kobiet i mężczyzn w poszczególnych podgrupach kierunków. Także w tym obszarze obserwowany jest wzrost odsetka kobiet na kierunkach technicznych i ścisłych. Na przykład, w podgrupie kierunków architektury i budownictwa udział kobiet w latach 2007-11 wzrósł z 29% do 38%. Nawet w tradycyjnie zdominowanej przez mężczyzn podgrupie kierunków informatycznych udział kobiet wzrósł z 8% do 12%.

ip

Słowa kluczowe: szkolnictwo wyższe polska 2013 zagraniczni studenci polskie uczelnie absolwenci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Scenariusze rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce i na świecie - interaktywny wykres

Prognozy przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

dkms
15 województw, 51 uczelni i jeden cel - pomoc chorym na nowotwory krwi

Studenci rozpoczynają ogólnopolską rejestrację potencjalnych dawców szpiku

Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.