Poradnik najemcy - Studia

Gdzie mieszkać na studiach?

Pokój, akademik, a może mieszkanie?

2021-06-16 12:19:21

Rozpoczęcie studiów często wiąże się z przeprowadzką do innego miasta. Dla wielu z nas jest to pierwsze doświadczenie z wynajmem. Z tego powodu nie zawsze mamy pewność, czego tak dokładnie szukamy. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przedstawiamy trzy propozycje miejsc, w których można zamieszkać podczas studiów. Sprawdźcie, w którym z nich będziecie się czuli najlepiej!

Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkania lub pokoju.

Mieszkanie studenckie

O czym trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy najmu?

  • Szukając miejsca, w którym można zamieszkać, zawsze należy zwracać uwagę na: pełny koszt (czynsz, kaucja, opłaty za media i internet), lokalizację oraz współlokatorów.
  • Drugim istotnym czynnikiem jest standard mieszkania oraz postępowanie w przypadku uszkodzenia elementów jego wyposażenia (zepsuta pralka, wizyta hydraulika czy ubezpieczenie w wypadku pożaru lub zalania mieszkania przez sąsiada).
  • Ostatnią z newralgicznych kwestii są zmiany w warunkach umowy. W teorii umowa ustna jest wiążąca, lecz trzeba pamiętać, że będziecie w stanie potwierdzić tylko to, co macie na papierze. Zawsze warto zostawić sobie margines bezpieczeństwa na ewentualne zmiany i nie podpisywać czegoś, co w razie nieprzewidzianych sytuacji i tak będzie Was zobowiązywać do płacenia czynszu, mimo przeprowadzki.

Jak się mieszka w akademiku?

Akademiki do dość specyficzne miejsca, o których krążą wieloletnie legendy miejskie. Do ich atutów możemy zaliczyć lokalizację. Większość z nich mieści się blisko kampusów uczelni, więc dojazd na zajęcia nie stanowi problemu. To właśnie w akademikach poznajemy najwięcej ludzi i uczestniczymy w najgłośniejszych imprezach. Niestety ze względu na charakterystykę tego miejsca trudno o prywatność czy ciszę i spokój. Większość pokoi jest kilkuosobowa, więc nie ma szansy na moment, by pobyć samemu. Dodatkowo dość cienkie ściany sprawiają, że słyszysz każdą rozmowę z pomieszczenia obok.

Inną kwestią są wspólne łazienki i kuchnia oraz wzrastające ceny. Do niedawna akademiki były uważane za idealną opcję dla osób, które nie chciały wydawać sporej kwoty na zakwaterowanie. W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się dramatyczny wzrost opłat za akademik. We Wrocławiu i Trójmieście miejsce w pokoju jednoosobowym kosztuje tyle samo, (czasami więcej) co wynajęcie pokoju w mieszkaniu przeznaczonym raptem dla trzech osób!

Wynajem pokoju jedno lub kilkuosobowego

Z doświadczenia wiemy, że znalezienie pokoju na wynajem w dużym mieście nie należy do łatwych zadań, w szczególności, gdy jest to nowe miejsce, którego nie znamy tak dobrze jak swojej miejscowości. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim jest to najtańsza z możliwości. Oczywiście można znaleźć zarówno drogie, jak i tanie przykłady, ale cena zmienia się głównie w zależności od lokalizacji i standardu mieszkania. Pokój jednoosobowy daje wrażenie prywatności, której nie ma aż tyle w akademiku. Poza tym zdecydowanie łatwiej jest się dogadać jeszcze z dwoma innymi osobami, co do organizacji imprez trwających do rana, niż z czterdziestoma z piętra.

Podczas oglądania pokoi możemy zapytać się właściciela, ile osób ma docelowo mieszkać w danym miejscu. Jeśli uznamy, że jest to za duża liczba, to zawsze warto poszukać czegoś, co będzie nam odpowiadało. Do minusów pokoi wynajmowanych w prywatnych mieszkaniach, zalicza się to, że nie ma całkowitej pewności, kto będzie z nami mieszkał.  Może się okazać, że właściciel wynajmie pozostałe pokoje osobom, z którymi trudno nam znaleźć wspólny język. Co innego, gdy do pokoju obok może się wprowadzić ktoś znajomy. Niestety nie zawsze jest taka możliwość.

Wynajem mieszkania na studia

Ceny wynajmu mieszkań diametralnie różnią się między sobą w zależności od lokalizacji. Nie zmienia to faktu, że trudno o znalezienie tańszego od pokoju czy akademika. Zazwyczaj studenci nie podejmują się samodzielnego wynajmu, ponieważ wiąże się on z opłatami przekraczającymi ich budżet. Aby zniwelować koszty, można rozłożyć je na więcej części. Ogólnie polecaną praktyką jest wynajem ze znajomymi, choć zbyt duża liczba osób może doprowadzić, do zmniejszenia komfortu życia w wynajmowanym mieszkaniu.

Wynajęcie dwupokojowego mieszkania z jedną osobą może być dobrym rozwiązaniem, jeśli obawiamy się samotności, a jednocześnie mamy ochotę na odrobinę spokoju. W tym układzie dużo łatwiej dogadać się ze współklokatorem niż z pięcioma lub całym piętrem. Warto mieć na uwadze, że jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie mieszkania w dobrym stanie, a wszelkie ingerencje, jak malowanie ścian czy wymiana drzwi, muszą być uzgodnione z właścicielem, na którym spoczywa obowiązek naprawy lub wymiany zepsutego wyposażenia, np. lodówki, pralki, kuchenki itd. Nie powinniśmy zostać obciążeni finansowo za żadną z napraw, jeśli stosowaliśmy urządzenia zgodnie z ich przeznaczeniem. Pamiętajmy, że wynajmując mieszkanie (pokój również), ma ono spełniać warunki, wymienione w umowie (tak jak i my).

Zobacz: Jak wynająć pierwsze mieszkanie?

KK

fot. Cottonbro z Pexels

Słowa kluczowe: mieszkanie, studia, pokój na wynajem, akademik, wynajem, czynsz, lokalizacja,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?

Szukanie odpowiedniego lokum na czas studiów to jedno z większych problemów młodych ludzi.

Co trzeba kupić przed wyprowadzeniem się z domu?
Co musisz wziąć ze sobą, kiedy wyjeżdżasz na studia? [LISTA]

6 rzeczy, które koniecznie musisz mieć podczas przeprowadzki do innego miasta.

Mieszkanie studenckie
Gdzie mieszkać na studiach?

Poznaj wady i zalety najpopularniejszych miejsc do zamieszkania wśród studentów!

Polecamy
Co trzeba kupić przed wyprowadzeniem się z domu?
Co musisz wziąć ze sobą, kiedy wyjeżdżasz na studia? [LISTA]

6 rzeczy, które koniecznie musisz mieć podczas przeprowadzki do innego miasta.

Współdzielenie mieszkania na studiach - jak uniknąć kłótni?

Poznaj wady i zalety wspólnego wynajmowania mieszkania z przyjacielem lub partnerem.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na studia?

Szukanie odpowiedniego lokum na czas studiów to jedno z większych problemów młodych ludzi.

Co trzeba kupić przed wyprowadzeniem się z domu?
Co musisz wziąć ze sobą, kiedy wyjeżdżasz na studia? [LISTA]

6 rzeczy, które koniecznie musisz mieć podczas przeprowadzki do innego miasta.

Popularne