Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Ile kosztują studia? Koszt życia studenta w dużym mieście

2019-04-16 12:51:06

Studia to nie tylko zabawa, ale i nauka. Musimy mieć na uwadze, że edukacja na wyższych uczelniach w dużych miastach jest kosztowna. Szczególnie, jeśli wybieramy studia zaoczne. Ile kosztują studia w Polsce? Za semestr na kierunku humanistycznym zapłacimy 3 000 zł. Kierunki techniczne i medyczne są znacznie droższe. Jaki jest koszt życia w Warszawie?

student w pracyIle kosztują studia w Polsce?

Studia to przyjemny okres w życiu każdego młodego człowieka. Niestety jak na każdym etapie edukacji, wymagany jest od nas pewien poziom wiedzy i zaangażowania. Nauka wymaga także posiadania odpowiedniego budżetu. Ile kosztują studia w Polsce?

Wszystko zależy od rodzaju uczelni, a także trybu studiów. Edukacja dzienna w teorii jest darmowa. Opłaty będą musieli ponieść studenci uczący się na prywatnych uczelniach oraz ci, którzy z różnych przyczyn powtarzają semestr. To studia w trybie zaocznym kosztują najwięcej. Średni koszt czesnego to 500 zł miesięcznie na uczelniach w Warszawie czy Krakowie. Za kierunki medyczne oraz techniczne należy zapłacić nawet dwa razy więcej.

Przykładowe ceny kierunków studiów zaocznych na wybranych uczelniach:

 • Dziennikarstwo i medioznawstwo (UW) - 3 000 zł semestr;
 • Filozofia (UW) - 2400 zł semestr;
 • Finanse, rachunkowość i ubezpieczenia (UW) - 3 300 zł semestr;
 • Architektura (PW) - 4 000 zł semestr;
 • Zarządzanie inżynierskie (PG) - 2 000 zł semestr;
 • Biologia (UJ) - 2 000 zł semestr;
 • Prawo (UJ) - 3 000 zł semestr;
 • Psychologia (SWPS) - 4 700 zł semestr.

Czy studia dzienne są płatne?

Studia dzienne teoretycznie są darmowe. Należy jednak wziąć pod uwagę wydatki związane z zakwaterowaniem czy opłatami administracyjnymi (np. wydanie legitymacji studenckiej). Istotne jest również uwzględnienie w naszym budżecie jedzenia. Cena produktów spożywczych w poszczególnych miastach może się znacznie różnić. Na posiłki wydamy więcej jeśli jadamy poza domem.

To, czy studia dzienne są płatne, zależy od trybu życia, jaki prowadzimy. Jeśli mieszkamy z rodzicami, prawdopodobnie nie musimy ponosić opłat za wynajem lokum. Jeśli jednak żyjemy na własną rękę, powinniśmy pamiętać, że kosztować nas będzie:

 • stancja ok. 1 500 zł/akademik ok. 700 zł za miesiąc;
 • jedzenie ok. 500 zł miesięcznie;
 • transport komunikacją miejską ok. 150 zł za bilet miesięczny;
 • samochód - koszt eksploatacji pojazdu oraz zużycia paliwa jest indywidualny;
 • rzeczy związane z nauką (książki, ksero, opłaty biblioteczne, itp.) - kilkadziesiąt zł miesięcznie;
 • rozrywka - to również koszt indywidualny. Aktywni studenci wydają nawet kilkaset zł miesięcznie na dodatkowe atrakcje.

Powyższe koszty związane są z życiem w dużych miastach Polski, takich jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław. W mniejszych miastach życie jest tańsze.

Ile kosztuje życie w Warszawie?

Warszawa kojarzona jest z Pałacem Kultury i Nauki, Kopcem Powstania Warszawskiego czy ogromnymi korkami. Niestety większość z nas wiąże ją również z wysokimi cenami za niemalże wszystko. Nie da się ukryć, że koszt życia w stolicy jest drogi. Ile kosztuje życie w Warszawie?

 • mieszkanie - cena wynajmu mieszkania zależy od lokalizacji, standardu, metrażu czy okolicy. Średnia cena wynajmu dwóch pokoi z kuchnią i łazienką w śródmieściu to 3 000 zł. Podobne ceny spotkamy na Woli, Ochocie czy Mokotowie. Im dalej od centrum, tym taniej;
 • transport - w Warszawie możemy poruszać się m.in. autobusami, tramwajami, rowerami miejskimi, taksówką. Koszt miesięcznego biletu na komunikację miejską wynosi ok. 300 zł. Studenci mają 51 proc. zniżki. Jeśli chcemy korzystać z własnego samochodu, musimy pamiętać o opłatach parkingowych (ok. 3 zł za godzinę);
 • jedzenie - koszt zakupów spożywczych jest bardzo indywidualny. Średnio wynosi on ok. 500 zł miesięcznie na osobę. Cena za obiad poza domem to średnio 25 zł;
 • rozrywka - ta może nas kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie szczególnie, gdy lubimy chodzić do teatru. Cena za bilet dla osoby dorosłej to 100 zł. Jednorazowe wejście na siłownię będzie nas kosztowało 30 zł, a strzelnica - 100 zł za tor + ilość zużytych nabojów.

Ile kosztuje mieszkanie dla studenta?

Studencki budżet nie jest duży. Osoby, które decydują się na wyprowadzkę do innego miasta, muszą liczyć się z wysokim kosztem zakwaterowania. Jeśli wybiorą akademik, cena będzie nieco niższa niż w przypadku mieszkań. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób ceni sobie komfort, jaki daje im prywatnie najęty metraż. Ile kosztuje mieszkanie dla studenta?

Koszt najmu mieszkania przez studenta będzie wiązał się z lokalizacją mieszkania, jego standardem czy liczbą dostępnych pokoi. Im większe pomieszczenia, tym koszt najmu wyższy. Nie musimy jednak decydować się na całe mieszkanie. Studenci najmują pojedyncze pokoje. Za kilkanaście metrów kwadratowych w centrum zapłacimy ok. 1 000 zł.

Ile może zarobić student w dużym mieście?

Studenci pracują głównie dorywczo. Istnieją jednak takie osoby, które łączą naukę z pracą w pełnym wymiarze godzinowym. Ile może zarobić student w dużym mieście? Raport “Student w pracy 2017” mówi, że aż ⅔ studentów pracuje. Najwyższa stawka godzinowa na rękę została odnotowana w Warszawie. Jest to 15,90 zł na godzinę. Miesięczny dochód netto to 2 000 zł. Podobne stawki znajdziemy w Katowicach czy Poznaniu. W Krakowie zarobimy miesięcznie nieco ponad 1 500 zł.

Branże, w których studenci pracują najchętniej, to:

 • Zdrowie i uroda;
 • Handel i sprzedaż;
 • Bankowość;
 • Finanse;
 • Ubezpieczenia;
 • Gastronomia.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt studencki?

Skąd wziąć pieniądze, gdy brakuje nam do opłaty czesnego? Możemy sięgnąć po kredyt studencki. Jest on oferowany przez liczne banki współpracujące z uczelniami. Aby ubiegać się o dodatkową gotówkę dedykowaną osobom młodym, należy przedstawić w banku następujące dokumenty:

 • zaświadczenie z uczelni o odbywaniu studiów;
 • dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia (jeśli te się jeszcze nie rozpoczęły)
 • dokumenty wymagane do poręczenia kredytu – wskazane przez bank
 • oświadczenie o liczbie członków rodziny
 • zaświadczenie o dochodach z ubiegłego roku.

O kredyt studencki mogą ubiegać się kandydaci na studia i studenci, którzy spełniają kryterium dochodowe (dochód na jedną osobę w ich rodzinie nie przekracza 2500 zł netto). O kredyt mogą starać się też doktoranci (do 25. roku życia Ze względu na dużą ilość formalności osoby młode coraz częściej wybierają jednak pożyczkę ratalną , która dostępna jest bez wychodzenia z domu. Dzięki serwisom typu https://loando.pl/pozyczki-na-raty decydują się na pożyczki dostosowane do ich indywidualnych potrzeb."

Pożyczka dla młodych - gdzie wnioskować o pożyczkę na studia?

Na rynku finansowym aktywnie działają firmy pożyczkowe. Oferują one atrakcyjne finansowanie dla osób już od 18. roku życia. Dodatkowe pieniądze są więc dostępne także dla studentów. Co ważne, gotówkę można przeznaczyć na dowolny cel, czyli np. studia.

Aby ubiegać się o pożyczkę pozabankową, należy posiadać odpowiedni wiek oraz zdolność kredytową. Pożyczkodawca będzie wymagał posiadania źródła dochodu, które pozwoli na terminową spłatę pożyczki. Dochód może pochodzić np. ze stypendium socjalnego czy naukowego. Co ważne, niektórzy pożyczkodawcy oferują zupełnie darmowe pożyczki. Oznacza to, że finalnie będziemy musieli oddać wyłącznie tyle, ile pożyczyliśmy. To najlepsze rozwiązanie dla studentów, których dochód nie jest wysoki.

Jeśli koszt studiów nas przerasta, warto skorzystać z produktów, które są nam dedykowane. W ten sposób nie tylko uzyskamy potrzebny zastrzyk gotówki, ale także zminimalizujemy dodatkowe koszty.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com/StartupStockPhotos

Słowa kluczowe: koszty życia w Warszawie, stiudiowanie, cennik, Warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!
Zmiana tematu pracy dyplomowej - jak to zrobić?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.