Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak poradzić sobie z deadline'em na studiach? [Poradnik]

Deadline na studiach i problemy ze zdaniem sesji

2019-06-05 11:26:13

Studia to dla wielu osób spora zmiana w życiu. Dotychczasowa etyka pracy i podejście do załatwiania różnych spraw mogą nie wystarczyć. Niektórzy zdają sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy sytuacja wydaje się już beznadziejna. Jak wrócić na właściwe tory?

Sfrustrowany student przed komputerem

Organizacja pracy

Duża część problemów związanych z brakiem możliwości wyrobienia się z pracami zaliczeniowymi, czy też nauczenia się na egzamin, wynika ze złej organizacji pracy lub jej braku.

Wiele osób po raz pierwszy mających styczność z natłokiem obowiązków, jaki pojawia się pod koniec semestru, nie jest przystosowanych do takiej sytuacji. Teoretycznie, w szkole średniej, czy też podczas wakacyjnej pracy również mamy sporo obowiązków. Wtedy jednak są to nasze jedyne zmartwienia, więc spontaniczna praca i rozwiązywanie na bieżąco pojawiających się problemów może się sprawdzać.

Studia to jednak o wiele większa sprawa. Nawet w ramach profilaktyki, a nie już rozwiązywania powstałych problemów, dobrze jest przygotowywać sobie plan na dany tydzień. Rozpisanie zadań pozwoli nam rozsądnie ocenić skalę naszych obowiązków i pomoże nam o niczym nie zapomnieć. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż ślepa praca nad wszystkim na raz, która najczęściej prowadzi tylko do zwiększenia się naszych problemów.

Zmniejszenie zakresu obowiązków

Studiowanie to czas, gdy chcemy pokazać, że jesteśmy dorośli i zapewnić sobie godną przyszłość. Niejednokrotnie kończy się to tym, że pakujemy się w wiele pobocznych projektów i nakładamy na siebie zbyt dużo obowiązków. Praca, uczelnia, rozwijanie pasji... chcemy mieć czas na wszystko, czasami jednak trzeba na nowo zdefiniować nasze priorytety i z pewnych rzeczy zrezygnować a inne ograniczyć.

Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdzie zbyt dużo osób oczekuje od nas zbyt wiele, dobrze będzie z nimi o tym porozmawiać. Nasz szef czy przyjaciele, z którymi pracujemy nad projektem powinni wykazać się zrozumieniem i dać nam trochę czasu na wygrzebanie się z kłopotów i kto wie - być może nawet nam w tym pomogą.

Kontakt z prowadzącym

Terminów na studiach należy dotrzymywać. Nie są ustalane przez przypadek, od tego też zależy nasza reputacja w oczach pracujących na uczelni naukowców, o którą dobrze jest dbać. Ostatecznie jednak, zawsze zdarzają się wypadki losowe i to również jest przewidziane przez prowadzących, którzy przecież też byli kiedyś studentami.

Mail do wykładowcy, w którym przyznamy, że mamy problem z wyrobieniem się na czas i wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje, może bardzo łatwo uratować nam skórę. Terminy zazwyczaj ustalane są z pewnym zapasem, a naukowcy na pewno nie będą chcieli niczego nam utrudniać, jeżeli pomoc jest możliwa.

Co zrobić, gdy nie zaliczysz sesji?

Jeżeli jednak wszystko zawiedzie i któryś przedmiot nie zostanie nam zaliczony, nie należy składać broni. Dla niektórych może to być pierwsza taka porażka w życiu, jednak na studiach, nie jest to aż taki rzadki przypadek. Jednym z rozwiązań jest warunek na studiach, który pozwoli nam kontynuować naukę, mimo otrzymania oceny niedostatecznej. Jeżeli natomiast nie poszło nam na egzaminie, zawsze zostają poprawki.

Rezygnacja ze studiów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Mimo pojawiających się trudności, zawsze lepiej jest dobrze przemyśleć sprawę i dopóki możemy - walczmy, ponieważ jak często się później okazuje, sytuacja wcale nie była aż tak beznadziejna, jak nam się wydawało.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Kłopoty z zaliczeniem, Jak zdać sesję?, Przesunięcie terminu, Zaliczenie, Warunek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy wolno korzystać z telefonu podczas zajęć na uczelni?

Na zajęciach nuda, a w internecie na pewno dzieje się wiele ciekawych rzeczy... czy wypada nam patrzeć w telefon podczas zajęć?

Wybór lokum na studia - czyli na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Czeka przed Tobą decyzja zmiany miejsca zamieszkania, ale nie wiesz od czego zacząć? Znajdziesz tu krótkie zestawienie informacji na czym się skupić wybierając mieszkanie.

Wrocławski student w potrzebie
Wrocławski student w potrzebie - gdzie szukać dodatkowych środków? Wrocław

Poznaj kilka sposobów na podreperowanie skromnego budżetu.

Polecamy
Jan Miodek: Studenci są inni, ale nie gorsi
Jan Miodek: Studenci są inni, ale nie gorsi

"Dzisiejsze podejście studentów do świata i zdobywania wiedzy jest pewnie mniej erudycyjne, ale bardziej pragmatyczne".

Bieda w akademikach PWr? (LIST)
Bieda w akademikach PWr? (LIST) Wrocław

Student budownictwa na Politechnice Wrocławskiej skarży się na oszczędzanie domów studenckich na podstawowych produktach potrzebnych do życia. Przeczytaj list!

Ostatnio dodane
Czy wolno korzystać z telefonu podczas zajęć na uczelni?

Na zajęciach nuda, a w internecie na pewno dzieje się wiele ciekawych rzeczy... czy wypada nam patrzeć w telefon podczas zajęć?

Wrocławski student w potrzebie
Wrocławski student w potrzebie - gdzie szukać dodatkowych środków? Wrocław

Poznaj kilka sposobów na podreperowanie skromnego budżetu.

Konkurs Ziaja