Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak pozbyć się bariery językowej?

Przełamać opory w mówieniu

2020-07-21 11:27:43

Języków obcych uczyć się po prostu musimy. Jednym przychodzi to łatwiej, drudzy wkładają wiele wysiłku, żeby osiągnąć dobre rezultaty. Jeśli chodzi o angielski, Polacy plasują się bardzo wysoko pod względem znajomości tego języka - według badań EF English Proficiency Index z 2019 roku, zajmujemy 9 miejsce w Europie*. Mimo bardzo wysokich umiejętności językowych, wielu z nas wciąż odczuwa barierę językową. Jak ją przełamać i czuć się swobodnie mówiąc w obcym języku?

Słownik

Nie skupiaj się na gramatyce

Traumy związane z nauką języka obcego wyniesione ze szkoły wiążące się z kartkówkami z gramatyki często blokują ludzi na swobodne posługiwanie się nim w rozmowach. Nauczeni zwracania szczególnej uwagi na gramatykę, ważymy każde słowo i zastanawiamy się nad poprawną konstrukcją zdania. Staranna i gramatycznie poprawna mowa jest ważna, ale nie najważniejsza w sprawnej komunikacji, zwłaszcza tej codziennej. Zbytnie główkowanie się nad tym, czy powinniśmy użyć czasu Past Simple czy Past Perfect spowalnia nas i wpływa na płynność naszej wypowiedzi.

Rodzimych użytkowników języka nie obchodzą Twoje błędy

Po pierwsze, oni sami często je popełniają. Po drugie, jeśli chodzi o język angielski, native speakerzy są przyzwyczajeni do obcokrajowców mówiących w ich języku. Natomiast jeśli uczysz się języka o mniejszej popularności, którego rodzimi użytkownicy nie spotykają się na co dzień z cudzoziemcami posługującymi się ich językiem, również nie masz powodów do obaw! Prawdopodobnie będą oni nie tylko pełni podziwu, ale i będzie ich po prostu cieszyć, że ktoś zdecydował się na naukę ich języka.

Znajdź się w sytuacji, w której musisz mówić w obcym języku

Na lekcjach języka obcego, zwłaszcza jeśli nauczyciel nie jest native speakerem, zawsze istnieje możliwość i pokusa dopytania się o coś lub dopowiedzenia czegoś w swoim ojczystym języku, jeśli brakuje nam słów. Najlepszym sposobem na skuteczne zwalczenie tej pokusy jest oczywiście znalezienie się w sytuacji, w której po prostu musimy wyrazić wszystkie nasze myśli w języku obcym. Możemy to zrobić poprzez podróżowanie lub nawiązanie kontaktów z obcokrajowcami. Nie będziemy mieli wtedy żadnego innego wyjścia poza rozmową w języku obcym. W ten sposób wyrobimy w sobie nawyk peryfrazowania w razie, gdy nie znamy potrzebnego nam słowa.

Mów sam do siebie

Jeśli nie mamy możliwości do podróżowania lub poznawania cudzoziemców, skuteczną metodą jest mówienie do siebie w obcym języku. Będziemy mogli zweryfikować swoje umiejętności dotyczące wymowy (często jest przecież tak, że znamy jakieś słowo, ale nie do końca wiemy jak je poprawnie wymówić), a także nabrać swobody w konwersowaniu. Dodatkowo, przyzwyczaimy nasz aparat mowy do dźwięków, które być może nie występują w naszym ojczystym języku, a które pojawiają się w języku, którego się uczymy (jak np. angielskie “th” lub niemieckie “ö”).

Stosuj przerywniki charakterystyczne dla danego języka

O jakie przerywniki chodzi? W przypadku języka angielskiego będą to takie zwroty i słowa jak well (“cóż”), actually (“właściwie”), uhm (“yyy”), you know... (“wiesz…”), to be honest/fair… (“szczerze powiedziawszy/mówiąc”). Dzięki temu zyskamy odrobinę czasu na zebranie myśli i zastanowienie się jak chcemy sformułować naszą wypowiedź unikając pauzy. Nasza mowa stanie się w ten sposób bardziej naturalna i płynna.

Postaraj się myśleć w języku obcym

Warto ćwiczyć język obcy poprzez myślenie w nim także wtedy, kiedy wcale nie musimy. Ponadto, kluczowe dla osiągnięcia płynności i przełamania bariery jest myślenie w języku obcym wtedy, kiedy nim mówimy. Jeśli myślimy po polsku, to musimy także przetłumaczyć te myśli w swojej głowie na język obcy. Taki proces spowalnia naszą wypowiedź i może skutkować niepotrzebnym stresem związanym z dobieraniem odpowiednich słów potrzebnych do przetłumaczenia tego, co chcemy powiedzieć.

Marta Wójtowicz

Źródło: https://www.ef.com/wwen/epi/

Fot. pixabay.com/stevepb, pixabay.com/geralt

Słowa kluczowe: nauka jezyków obcych, angielski, skuteczne metody nauki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Zmęczeni studenci
Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

Chcesz rozpocząć drugi kierunek, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce!

Polecamy
Kiedy zaczynają się studia - początek roku akademickiego 2019/2020

Kiedy studenci zaczynają zajęcia? Jak wygląda rozpoczęcie roku akademickiego? Wszystkiego dowiecie się tutaj!

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiÃłw związanych z Åźywieniem.
Najciekawsze kierunki studiów gastronomicznych w Polsce

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiów związane z żywieniem!

Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.