Edukacja - Studia

Jak wybrać literaturę do pracy dyplomowej? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Pozycje w bibliografii pracy dyplomowej

2019-05-28 15:37:46

Poparcie tez stawianych w naszej pracy dyplomowej oraz odwołanie się do już istniejących badań i tekstów to jedna z podstawowych zasad tworzenia treści o charakterze naukowym. Dzięki temu oceniający naszą pracę wiedzą, że opieramy się o fakty oraz że rozeznaliśmy się w dziedzinie nauki, na polu której działamy. Skąd jednak mamy wiedzieć, do jakich publikacji zajrzeć?

Jak wybrać literaturę do pracy dyplomowej?

Pomoc starszych naukowców

Nie bez powodu tak duży nacisk uczelnie kładą na to, abyśmy wybrali odpowiednich przewodników do naszych prac. Rola promotora to w końcu m.in służenie nam radą w trakcie pisania pracy. Dawanie nam wskazówek dotyczących źródeł, do jakich powinniśmy się odwołać, to więc z pewnością część jego obowiązków.

Nauka ma wiele dziedzin, a różni naukowcy odnajdują się najlepiej w różnych rzeczach, więc upewnijmy się, że nasz promotor specjalizuje się w temacie, jaki chcemy poruszyć w naszej pracy. Dzięki temu w łatwy sposób otrzymamy listę kilku podstawowych lektur, które będą świetnym punktem zaczepienia do naszego dalszego poszukiwania odpowiednich źródeł.

Oczywiście możemy też skontaktować się z innymi naukowcami obecnymi na uczelni, ci jednak nie zawsze mogą mieć dla nas odpowiednio dużo czasu. Pomoc z bibliografią może być skomplikowana i pierwszą osobą z jaką powinniśmy na jej temat rozmawiać, będzie właśnie promotor.

Hasła przedmiotowe

Kiedy już mamy kilka tytułów od promotora lub z innego źródła, konieczne będzie udanie się do biblioteki. To idealna okazja, by znaleźć kilka dodatkowych książek. Opisy publikacji w bibliotekach i katalogach online są bardzo szczegółowe, ujednolicone i co najważniejsze - działają jako hiperlinki.

Oznacza to, że jeżeli znajdziemy chociaż jedną książkę związaną z tematem naszej pracy dyplomowej, będziemy też mogli w łatwy sposób znaleźć chociażby inne publikacje jej autorów oraz poznać dzieła o tej samej, lub podobnej tematyce.

Gotowe bibliografie

Kiedy już mamy w naszych rękach książkę lub artykuł naukowy, otrzymujemy szansę na wgląd do źródeł, z jakich korzystali ich autorzy. Źródeł, które siłą rzeczy będą związane z tym, o czym chcemy pisać. Jest to świetna okazja by nie tylko pozyskać kolejne pozycje do bibliografii w naszej pracy, ale też i aby znaleźć inspirację do np. poszerzenia zakresu pierwotnego planu badań.

Pamiętajmy też, że książki mają różne wydania. W pracy naukowej, najbezpieczniej będzie sięgnąć po te najnowsze, ponieważ będą posiadać najbardziej aktualne dane i informacje, a ewentualne błędy czy niedociągnięcia z wcześniejszych edycji, powinny zostać już poprawione.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Książki, Artykuły naukowe, jakie, skąd brać, jak napisać pracę magisterską, jak napisać licencjat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studia podyplomowe - jak wyglądają i kto moÅźe je rozpocząć?
Studia podyplomowe - jak wyglądają i kto może je rozpocząć?

Ile trwają studia podyplomowe i kto może na nie aplikować?

Akademickie Targi Pracy 2024
Przed nami Akademickie Targi Pracy w Łodzi

18 kwietnia to niezwykła data dla wszystkich, którzy poszukują możliwości zawodowych!

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Jak wyglądają studia technologiczne za granicą?

10 proc. polskich kandydatów na studia za granicą wybrało w 2023 roku kierunki związane z IT i inżynierią.

Polecamy
GENESIS Startup - informacje o inicjatywie

Masz pomysł i szukasz okazji, aby go zrealizować? Oto twoja szansa na zdobycie cennych doświadczeń, finansów oraz współpracę z liderem branży ubezpieczeniowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
Studia podyplomowe - jak wyglądają i kto moÅźe je rozpocząć?
Studia podyplomowe - jak wyglądają i kto może je rozpocząć?

Ile trwają studia podyplomowe i kto może na nie aplikować?

Akademickie Targi Pracy 2024
Przed nami Akademickie Targi Pracy w Łodzi

18 kwietnia to niezwykła data dla wszystkich, którzy poszukują możliwości zawodowych!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.