Edukacja - Studia

Jak wybrać literaturę do pracy dyplomowej? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Pozycje w bibliografii pracy dyplomowej

2019-05-28 15:37:46

Poparcie tez stawianych w naszej pracy dyplomowej oraz odwołanie się do już istniejących badań i tekstów to jedna z podstawowych zasad tworzenia treści o charakterze naukowym. Dzięki temu oceniający naszą pracę wiedzą, że opieramy się o fakty oraz że rozeznaliśmy się w dziedzinie nauki, na polu której działamy. Skąd jednak mamy wiedzieć, do jakich publikacji zajrzeć?

Jak wybrać literaturę do pracy dyplomowej?

Pomoc starszych naukowców

Nie bez powodu tak duży nacisk uczelnie kładą na to, abyśmy wybrali odpowiednich przewodników do naszych prac. Rola promotora to w końcu m.in służenie nam radą w trakcie pisania pracy. Dawanie nam wskazówek dotyczących źródeł, do jakich powinniśmy się odwołać, to więc z pewnością część jego obowiązków.

Nauka ma wiele dziedzin, a różni naukowcy odnajdują się najlepiej w różnych rzeczach, więc upewnijmy się, że nasz promotor specjalizuje się w temacie, jaki chcemy poruszyć w naszej pracy. Dzięki temu w łatwy sposób otrzymamy listę kilku podstawowych lektur, które będą świetnym punktem zaczepienia do naszego dalszego poszukiwania odpowiednich źródeł.

Oczywiście możemy też skontaktować się z innymi naukowcami obecnymi na uczelni, ci jednak nie zawsze mogą mieć dla nas odpowiednio dużo czasu. Pomoc z bibliografią może być skomplikowana i pierwszą osobą z jaką powinniśmy na jej temat rozmawiać, będzie właśnie promotor.

Hasła przedmiotowe

Kiedy już mamy kilka tytułów od promotora lub z innego źródła, konieczne będzie udanie się do biblioteki. To idealna okazja, by znaleźć kilka dodatkowych książek. Opisy publikacji w bibliotekach i katalogach online są bardzo szczegółowe, ujednolicone i co najważniejsze - działają jako hiperlinki.

Oznacza to, że jeżeli znajdziemy chociaż jedną książkę związaną z tematem naszej pracy dyplomowej, będziemy też mogli w łatwy sposób znaleźć chociażby inne publikacje jej autorów oraz poznać dzieła o tej samej, lub podobnej tematyce.

Gotowe bibliografie

Kiedy już mamy w naszych rękach książkę lub artykuł naukowy, otrzymujemy szansę na wgląd do źródeł, z jakich korzystali ich autorzy. Źródeł, które siłą rzeczy będą związane z tym, o czym chcemy pisać. Jest to świetna okazja by nie tylko pozyskać kolejne pozycje do bibliografii w naszej pracy, ale też i aby znaleźć inspirację do np. poszerzenia zakresu pierwotnego planu badań.

Pamiętajmy też, że książki mają różne wydania. W pracy naukowej, najbezpieczniej będzie sięgnąć po te najnowsze, ponieważ będą posiadać najbardziej aktualne dane i informacje, a ewentualne błędy czy niedociągnięcia z wcześniejszych edycji, powinny zostać już poprawione.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Książki, Artykuły naukowe, jakie, skąd brać, jak napisać pracę magisterską, jak napisać licencjat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
HackYeah 2019 - szczegóły wydarzenia i darmowe wejściówki! Warszawa

Dowiedzcie się więcej o Hackathonie, w którym łącza pula nagród wynosi aktualnie 140 000 zł!

CodersCamp 2019 - informacje o kursie programowania Wrocław

Zostań programistą webowym razem z CodersCrew! Oto szczegóły dotyczące wydarzenia i rekrutacji.

Ogólnopolski Konkurs EKOinnowatorzy 2019 - informacje i zasady

Zostań EKOinnowatorem! Poznaj szczegóły dotyczące konkursu Instytutu Zrównoważonej Energetyki.

Polecamy
Nagrody w Głębi Spojrzenia rozdane!
Nagrody w Głębi Spojrzenia rozdane!

W czwartek 29 marca 2012 r., o godzinie 18.00 rozpoczął się wernisaż prac Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego Głębia Spojrzenia.

Pokaż, jak aktywnie spędzasz czas - konkurs
Pokaż, jak aktywnie spędzasz czas - konkurs Poznań

Do wygrania karnety do Term Maltańskich!

Ostatnio dodane
HackYeah 2019 - szczegóły wydarzenia i darmowe wejściówki! Warszawa

Dowiedzcie się więcej o Hackathonie, w którym łącza pula nagród wynosi aktualnie 140 000 zł!

CodersCamp 2019 - informacje o kursie programowania Wrocław

Zostań programistą webowym razem z CodersCrew! Oto szczegóły dotyczące wydarzenia i rekrutacji.