Polska - Świat nauki

Już za miesiąc dizajn zawita do Bydgoszczy

2022-10-10 08:37:16

Organizator oraz Partner Strategiczny Bydgoskich Dni Projektowych odkrywają kolejne karty! Młyny Rothera i Fundacja Bochińskich stawiają na lokalność i pokazanie kreatywnego potencjału Bydgoszczy. Oprócz tego coraz lepiej możemy poznać program - na miłośników dizajnu i młodych adeptów projektowania czeka Design Challenge oraz wyjątkowe wystawy. Pierwsza edycja Bydgoskich Dni Projektowych odbędzie się w dniach 14-15-16 października 2022 r. a wystawy czasowe w jej ramach będzie można zwiedzać do końca grudnia 2022 r. Wydarzenie jest bezpłatne

Bydgoskie Dni Projektowe

Bydgoszczy rozwija wymianę twórczą

Kolejnym punktem na mapie polskich festiwali wymiany twórczej stała się Bydgoszcz. Jest to rodzinne miasto Franciszka Otto - profesora bydgoskiego liceum plastycznego - laureata trzeciej i czwartej edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu International Digital Type Design Contest. To właśnie jego nagrodzona typografia Brda została wykorzystana podczas projektowania identyfikacji festiwalu opracowanej przez Annę Triebwasser z Młynów Rothera. Artystką, która jest odpowiedzialna za opracowanie motywów graficznych festiwalu, jest uczennica Franciszka Otto Zuzanna Rogatty, która na co dzień tworzy w Nowym Jorku, a jej projekty można obejrzeć między innymi w kultowym magazynie New York Times.

3 niezwykłe wystawy = 3 intrygujące artystki

Ważną częścią wydarzenia są wystawy, których kuratorkami są Katarzyna Hodurek-Kiek (wystawa Gra Towarzyska), Agnieszka Stanasiuk /AgaBrwi (wystawa RóżniMy) i Anna Siedlecka (wystawa Blisko). 3 kobiety - artystki bardzo mocno związane z dizajnem, których praca doceniana jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Kasia Hodurek-Kiek - kuratorka wystawy Gra Towarzyska, współwłaścicielka marki projektanckiej Feel the City, a jednocześnie współtwórczyni dziesiątek wystaw w tym dla Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Kuratorka przy okazji wystawy Gra Towarzyska skupiła się na zabawie tak bardzo potrzebnej nam wszystkim w rozwoju wyobraźni.

Ostatnio gry towarzyskie znowu przeżywają swój renesans. Gry towarzyskie zaspokajają również naszą potrzebę budowania relacji z drugim człowiekiem. Kojarzą się z zabawą, a człowiek przecież bawi się przez całe życie, nie tylko w dzieciństwie. Potrzebujemy zabawy by rozwijać naszą kreatywność i osobowość. Jakie są, w takim razie, te zabawki dorosłych? Bez wątpienia możemy je odnaleźć w kręgu dizajnu, gdzie projektant jest osobą, która zaprasza nas do gry i zabawy stworzonym przez siebie przedmiotem. – zachęca do udziału w wydarzeniu Katarzyna Hodurek-Kiek.

Kolejną perełką jaką będzie można oglądać w ramach Bydgoskich Dni Projektowych jest wystawa RóżniMy Agnieszki Stanasiuk znanej pod pseudonimem AgaBrwi projektantki tkanin, odzieży i kostiumów teatralnych. Zaskakujący w tej ekspozycji jest temat, który dotyka każdego z nas i przedstawia nasze różnice jako piękno dzisiejszych szybko zmieniających się czasów.

W swojej pracy i twórczości AgaBrwi wykorzystuje różne techniki zdobienia tkanin, między innymi sitodruk. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury i nauki, stworzyła projekty kostiumów i scenografii dla wielu teatrów, w tym dla Teatru Dramatycznego w Warszawie, czy Teatru Polskiego we Wrocławiu. Tworzyła również projekty dla największych marek tj. Pandora, Joanna Klimas czy
Converse.

Koncepcja wystawy RóżniMy to odmienność jako wartość nadrzędna. Każdy z pięciu obiektów budzi inne skojarzenia ze względu na kolor, fakturę, materiał i przeznaczenie. Jest wyjęty ze swojego kontekstu, daty powstania, środowiska. Zebranie ich w jednej przestrzeni, zaaranżowanej na potrzeby wystawy, tworzy wizualny patchwork. Różnorodność okazuje się być wartością – tak o swojej wystawie opowiada AgaBrwi.

Anna Siedlecka, kuratorka wystawy Blisko, projektantka, współwłaścicielka marki PUFF-BUFF zajmującej się współczesnym oświetleniem. Prace studia były publikowane w wielu magazynach o tematyce związanej z wzornictwem i wyposażeniem wnętrz oraz w YOUNG EUROPEAN DESIGNERS, Daab Publishing, 2005. Studio brało udział w wystawach na całym świecie m.in. w Berlinie, Tokio, Szanghaju, Dubaju czy Londynie.

Chcemy być blisko! Jednak już nie tak, jak nasi rodzice i dziadkowie, szukamy nowej wizji, która nas uszczęśliwi, wzorców, za którymi warto podążać. Powstaje wiele pomysłów na "rodzinę", bywa ona różnie definiowana i odmiennie postrzegana. Konfrontujemy się również ze śmiercią, która w ostatnich latach mocno wkroczyła w nasze relacje wraz z pandemią i wojną. Stajemy twarzą w twarz z nietrwałością, nagłym rozrywaniem ważnych dla nas więzi, odchodzeniem. W tych "ciekawych czasach", w których przyszło nam żyć, idziemy trochę po omacku, nadal niosąc w sobie pragnienie bycia w relacji, na nowo szukając sposobów, aby być BLISKO – zaznacza Anna Siedlecka.

Kuratorką festiwalu Bydgoskie Dni Projektowe jest bydgoszczanka Beata Bochińska - historyczka sztuki i specjalistka prognozowania trendów stylistycznych, autorka bestsellera "Zacznij kochać dizajn”. Kolekcjonerka dizajnu zza żelaznej kurtyny, była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obecnie szefowa Fundacji Bochińskich, której misją jest promocja wzornictwa przemysłowego oraz polskiej myśli projektowej.

5 000 PLN dla zmiany. Bydgoszcz Design Challenge

Bydgoszcz Design Challange to pierwszy hackathon projektowy w Polsce poświęcony polskiemu wzornictwu. Tematem wyzwania, które podejmą uczestnicy będzie odpowiedź na pytanie jak promować polski dizajn?

Pomysłodawczynią tej części wydarzenia jest Saga Gardevärn, producentka wydarzeń TEDx oraz konferencji dla zespołu badawczo-innowacyjnego Spotify. Dziś pracuje z Climate Hack – hackathonem startupów dla klimatu, który współtworzyła. Na co dzień uczy programistów i marketingowców techniki agile project management a w czasie wolnym studiuje architekturę web3 i uczy się o technologii blockchain. Saga poprzez więzy rodzinne związana jest z Bydgoszczą, kocha zarówno polski język, jak i nasze wzornictwo.

Do stworzenia kreatywnych rozwiązań organizatorzy zapraszają zespoły 3 lub 4-osobowe. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest pomysłowość i chęć zmiany. Zespoły mogą rozwijać swoje idee zarówno w Bydgoszczy jak i zdalnie. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 7 października, a zapisy już ruszyły:

Dla dwóch zespołów czekają nagrody w wysokości 5 000 PLN każda na realizację swojego pomysłu. Jedną z nich jest nagroda specjalna „Nasza Bydgoszcz” i będzie przyznana zespołowi, którego pomysł będzie miał największy wpływ na życie Bydgoszczan i dotrze do największej liczby mieszkańców. Fundatorami nagród jest Mecenas festiwalu firma KASPA oraz pomysłodawczyni i partnerka Design Challenge, Saga Gardevärn.

Bydgoskie Dni Projektowe to miejski festiwal poświęcony polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia, którego organizatorem są bydgoskie Młyny Rothera we współpracy z Fundacją Bochińskich.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich miłośników dizajnu - profesjonalistów i profesjonalistek, jak i tych, którzy kochają piękne przedmioty i twórcze podejście do życia. Miejski charakter festiwalu przyciąga zaangażowanych mieszkańców i mieszkanki, którzy są nie tylko użytkownikami, ale i współprojektantami swojego otoczenia.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Bydgoskie Dni Projektowe, Bydgoszcz, Design Challenge
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
essa
Co oznacza "Essa", czyli Młodzieżowe Słowo Roku?

Jakie słowo wygrał "Nagrodę Jury"?

festiwal naukowy
Już 18 listpada rusza festiwal naukowy ScienceCom 2022

Poznaj plan dwudniowego wydarzenia naukowego?

Polecamy
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Już 43 uczelnie w Polsce kształcą studentów w systemie dualnym

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!

"Od studenta do specjalisty" - Program rozwoju kariery dla studentów i absolwentów z niepełnosprawnością

Fundacja Sustinae przychodzi do nas z programem "Od studenta do specjalisty - kompleksowy program wsparcia niepełnosprawnych studentów i absolwentów na otwartym rynku pracy".

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.