Studencka Polityka - Studia

Konto studenckie - sprawdź jak wybrać bank

2015-09-14 09:05:19

Ostatnie miesiące to ciągłe zmiany w tabelach opłat i prowizji kont bankowych, a co za tym idzie narzekania klientów banków na wzrost kosztów posiadania konta bankowego. Oczywiście banki muszą na czymś zarabiać, a sytuacja na rynku zmusza je do poszukiwania dodatkowych źródeł przychodów.

Niektórzy powiedzą, że konta nadal są darmowe, jednak wzrost opłat za posiadanie karty debetowej oraz wymogów korzystania z niej sprawia, że co miesiąc ponosimy dodatkowe koszta. Do tej pory wiele osób posiadało kilka kont osobistych, ponieważ tak było wygodnie, wszystko wskazuje na to, że znaczna część tych osób z czasem ograniczy się do posiadania jednego ROR-u.

Ten długi wstęp ma na celu uświadomienie wam czytelnikom, że czasy darmowego korzystania z kont osobistych to już przeszłość, więc tym bardziej warto racjonalnie przemyśleć swoje potrzeby i wybrać optymalne konto. Kilka złotych miesięcznie to kilkadziesiąt złotych rocznie, które można byłoby przeznaczyć na coś innego. Tym bardziej tyczy się to studentów, którzy maja o wiele ważniejsze wydatki niż opłaty za posiadanie konta i każdą złotówkę oglądają z dwóch stron.

Czy banki wychodzą naprzeciw ich potrzebom? Czy istnieje idealne konto dla studenta? O tym dowiesz się z tego tekstu, jednak najpierw warto określić jakie są podstawowe potrzeby studenta w tym zakresie. Wedlug mnie to  przede wszystkim darmowe konto oraz darmowa karta debetowa z dostępem do wszystkich bankomatów (ewentualnie sieci Euronet, ponieważ te są wszędzie).

Każdy student może oczywiście skorzystać z oferty, która dotyczy zwykłych klientów, jednak w tym tekście chciałbym przedstawić możliwości, które są przeznaczone tylko dla młodych. Tylko nieliczne banki posiadają w swojej ofercie konta dedykowane wyłącznie studentom. Co więcej, nie są to konta dla studentów, ale dla młodych ludzi, ponieważ kryterium nie stanowi legitymacja wyższej uczelni, a wiek klienta, którego górną granicą jest zwykle 26-27 lat. Po ukończeniu tego wieku, bank zmienia konto, na rachunek osobisty oferowany wszystkim klientom.

Jak więc wyglądają wspomniane konta dla młodych (studentów)? Obecnie są to 4 rachunki, a mianowicie:

- PKO Konto dla Młodych w PKO BP (dla studentów albo absolwentów wyższych uczelni w wieku 18-26 lat)

- Eurokonto Intro w Pekao (dla klientów w wieku od 18 do 30 lat)

- mBank eKonto dla Młodych (dla osób w wieku 18 - 26 lat)

- 1 Konto w Credit Agricole (do 27. roku życia)

Inne banki wyszły z założenia, że nie ma sensu tworzyć osobnego konta dla studentów, ale warto dać im coś dodatkowego przy ogólnie oferowanym koncie osobistym. Ten gratis stanowi zazwyczaj obniżenie wymogów dotyczących wpływów na konto czy wykonywanych transakcji kartą. Czasami są to również niższe opłaty. W którym banku student może liczyć na taki prezent? Najciekawsze oferty znajdujemy w:

- Banku Millennium na Koncie 360 stopni Student - w porównaniu do oferty standardowej brak wymogu wpływów 1 tys. zł miesięcznie, aby konto, karta i wszystkie bankomaty w kraju były darmowe

- Alior Banku na Koncie Osobistym - standardowo jednym z alternatywnych wymogów obniżających opłatę za konto jest wpływ min. 2 tys. zł, dla studenta zaś tylko 1 tys. zł

- Banku BPS na iKoncie - bank nie sprawdza studentowi wpływów na konto (u innych klientów musi być 1 tys. zł wpływów żeby bank nie pobrał opłaty za prowadzenie konta)

- w BNP Paribas na Koncie Dobrze Dobranym - dla osób do 25. roku życia prowadzenie konta jest zawsze darmowe (standardowo wymóg wpływów miesięcznych min. 1 tys. zł)

- ING Banku Śląskim - klienci w wieku 18-26 lat nie płacą za wydanie karty wirtualnej (normalnie 20 zł) oraz wydanie Mojej Karty ING - z własną grafiką (zwyczajowo 15 zł).

Czym sugerować się przy wyborze konta? Oczywiście nie można brać pod uwagę wyłącznie kosztów. Rachunek osobisty jak sama nazwa wskazuje powinien być spersonalizowany pod Twoje potrzeby, w związku z czym warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, aplikację mobilną czy oferowane usługi dodatkowe. Przykładowo eKonto dla młodych oferuje w ponad 3 tys. sklepów zarówno internetowych, jak i stacjonarnych m.in. Reporter -10% czy Telepizza – 55%. Poza tym do 25% zniżki na kursy języków obcych w wybranych szkołach językowych, co również jest korzystne dla studentów.

Myślę, że po przeczytaniu tego tekstu łatwiej będzie Ci wybrać optymalne konto osobiste. Pamiętaj, że to Ty będziesz z niego korzystał i musi spełniać Twoje wymagania, tzn. że jeśli koledzy zachwalają jakieś konto, nie oznacza to, że będzie ono dobre dla Ciebie. Musisz wiedzieć, że taką decyzję warto oprzeć na analizie swoich potrzeb.

Autor tekstu: Grzegorz Woźniak, autor blogów: www.finansemlodegopolaka.pl oraz www.zyciowamotywacja.pl

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: studenckie konto, studencki bank, bank dla studenta, konto dla studenta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • też wybrałam getin up free. [0]
  inka
  2015-10-10 23:44:33
  fajne kolorowe karty a do tego wiele usług za free, przelewy robię przez facebooka i mam zniżkę do cinema city. takie konto mogę mieć ;)
 • ahgvja [0]
  iga
  2015-10-10 08:09:55
  Dla mnie grunt to oferta i podejście do młodych dlatego ja mam getin up free. Karta, reklamy- to do mnie przemawia. https://www.youtube.com/watch?v=VRv-byI0r1U
Zobacz także
Granty
9 grantów NCN dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Zobacz, jakie granty zdobył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

StRuNa konkurs 2021
Znamy zwyciężców konkursu StRuNa 2021

Dowiedz się więcej na temat nagrodzonych projektów.

Dlaczego nie korzystamy z pomocy psychologicznej oferowanej przez uczelnię?

Poznaj wyniki raportu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Polecamy
Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!
Studenci przeszli przez Wrocław w Marszu Ponad Podziałami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!

Ostatnio dodane
Granty
9 grantów NCN dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Zobacz, jakie granty zdobył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

StRuNa konkurs 2021
Znamy zwyciężców konkursu StRuNa 2021

Dowiedz się więcej na temat nagrodzonych projektów.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.