Polska - Świat nauki

Małopolska Noc Naukowców nadchodzi! Już 29 września noc pełna odkryć i naukowej zabawy!

2023-09-13 12:15:33

Już 29 września odbędzie się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców (MNN) - jednego z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń naukowych w regionie. Wydarzenie Skierowane jest ono zarówno do dzieci, jak i dorosłych i jest nie tylko okazją do zgłębienia tajników nauki, ale również znakomitą formą spędzenia czasu w kreatywny i edukacyjny sposób.

wydarzenieCo nas czeka?

W tym roku organizatorzy przygotowali prawdziwy kalejdoskop atrakcji. Znajdzie się coś dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, eksperymentach i przeprowadzić doświadczenia z prawdziwymi naukowcami. Młodzież zaprogramuje roboty, a dorośli  dowiedzą się, jak w prosty sposób rozpocząć życie zero waste i zaoszczędzić przy tym pieniądze!

Dla Najmłodszych Odkrywców

Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś zaszczepić w swoim dziecku miłość do nauki, to właśnie tu znajdziesz mnóstwo aktywności, które Ci w tym pomogą. Co więcej, naukowcy z Małopolski najlepiej wiedzą, że doskonałym sposobem na naukę jest połączenie jej z zabawą. Dlatego większość atrakcji dla najmłodszych odkrywców ma formę gier, quizów i interaktywnych warsztatów, które edukują i bawią jednocześnie.

Wiele uniwersytetów i instytutów badawczych przygotowuje specjalne stanowiska z "małymi eksperymentami", gdzie dzieci mogą na własne oczy zobaczyć jak działa fizyka, chemia czy biologia. Niektóre z tych doświadczeń zostaną w pamięci na długo, jak choćby kolorowe reakcje chemiczne, zabawy z ciekłym azotem czy rośliny zmieniające kolor.

Warto też skorzystać z warsztatów z robotyki i programowania, które coraz częściej są wprowadzane  do programów szkolnych. Pod okiem doświadczonych instruktorów, dzieci mogą zbudować swojego pierwszego robota lub stworzyć prostą grę na komputerze!

W gąszczu łamigłówek i licznych eksperymentów nie zapominamy o naukach humanistycznych i społecznych. Dla uczestników zainteresowanych historią przygotowano gry planszowe, quizy czy krótkie spektakle teatralne przedstawiające ważne momenty z przeszłości. Dzięki temu młodzi ludzie mogą zrozumieć, jak wyglądało życie w różnych epokach i jakie wydarzenia kształtowały dzisiejszy świat.

Dużą popularnością cieszą się "laboratoria sensoryczne", gdzie poprzez zmysły można poznać różne dziedziny nauki. Może to być na przykład laboratorium smaku, gdzie dzieci uczą się, jakie procesy chemiczne sprawiają, że coś jest słodkie czy kwaśne lub laboratorium dotyku, gdzie doświadczą różnych tekstur i materiałów.

Warto podkreślić, że Małopolska Noc Naukowców to również fantastyczna okazja dla rodziców, by spędzić kreatywny czas z dziećmi. Nie tylko można zaszczepić w nich miłość do nauki, ale również podziwiać ich naturalną ciekawość i zdolności. Dla wielu rodzin uczestnictwo w takim wydarzeniu może stać się niezapomnianą przygodą i inspiracją do dalszego odkrywania świata nauki.

Eksperymenty i doświadczenia

Wśród najbardziej intrygujących stanowisk znajdziemy m.in. "Władcy piorunów - wyładowania elektryczne od A do Z", gdzie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o wyładowaniach atmosferycznych. Ponadto, podczas pokazów naukowych "Trzy żywioły. Trzy potęgi. Trzy siły." zaprezentowane zostaną doświadczenia związane z ogniem, wodą i powietrzem.

Jeżeli jesteś fanem technologii, nie możesz przegapić pokazów druku 3D, symulatora formuły 1 czy też możliwości przeżycia wirtualnego wypadku samochodowego.

Chcesz dowiedzieć się, jak zmieniła się geografia Krakowa w minionym tysiącleciu? A może interesuje Cię, czy coś po nas zostanie i jak wyglądają archiwa rodzinne wczoraj, dziś i... może jutro? Na te i wiele innych pytań uzyskasz odpowiedź podczas Małopolskiej Nocy Naukowców już 29-go września!

Gdzie odbędą się pokazy?

Ponad 60 instytucji naukowych w tym uczelnie wyższe, Instytuty Polskiej Akademii Nauk, muzea, firmy B+R z 10-ciu miast Małopolski zaangażowało się w przygotowanie programu tworząc fascynujący labirynt odkryć i eksperymentów naukowych. 

17-edycja Małopolskiej Nocy Naukowców to również wyjątkowa okazja, by głębiej pochylić się nad dorobkiem Mikołaja Kopernika, który w tym roku skończyłby 550 lat! Z okazji trwającego Roku Kopernikańskiego wiele atrakcji na MNN będzie poświęconych właśnie Jemu! Uczestnicy wspólnie z naukowcami zastanowią się czy Kopernik jadł pierniki, jak w średniowieczu widziano i patrzono na kosmos. Melomani będą mieli okazję uczestniczyć w próbie musicalu „Kopernik w Operze”. Warto zaplanować sobie wcześniej ten dzień by odwiedzić jak najwięcej aktywności.

Większość wydarzeń jest otwarta, jednak na niektóre z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Rejestracja na te aktywności rusza 21 września o godzinie 9:00.

Program

Program oraz informacje o wydarzeniu i konkursach znajdziecie na www.nocnaukowcow.malopolska.pl

Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, które daje możliwość zobaczenia "od kuchni" jak wygląda praca naukowców, a także zrozumienia, jak nauka wpływa na nasze życie. To również doskonała okazja do osobistego rozwoju i poszerzenia horyzontów. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym naukowcem, czy po prostu chcesz spędzić czas w sposób wartościowy, to wydarzenie jest dla Ciebie.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie. Nie przegap więc tej okazji i zarezerwuj sobie czas na 29 września.  Małopolska Noc Naukowców czeka na Ciebie! Na wydarzenie zaprasza Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Partnerzy projektu.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Małopolska Noc Naukowców, 29 wrzesień, wydazrenie naukowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dni edukacji
3. edycja Dnia Edukacji Finansowej

Poznaj szczegóły wydarzenia.

szkoła
Jakie języki obce cieszą się największym zainteresowaniem w szkołach?

Czy uczniowie często decydują się na język rosyjski?

Polecamy
MNiSW przekaże 7 mln zł na wsparcie projektów studenckich kół naukowych

Inicjatywy studentów otrzymają znaczne wsparcie.

Konkursy na dofinansowanie z NCN - terminy składania wniosków i ogłoszenia wyników

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne konkursy. Poznaj zmiany w konkursie OPUS oraz dowiedz się więcej o SONATA, PRELUDIUM i PRELUDIUM BIS.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne