Polska - Świat nauki

MOST między uczelniami

2009-01-02 11:07:48

Coraz większą popularnością cieszą się przeróżne formy wymiany studentów między uczelniami. Żacy mogą zasmakować studenckiego życia na uczelniach zarówno w kraju jak i za granicą. Jedną z możliwości doświadczenia czegoś takiego jest program mobilności studentów MOST, który pod koniec roku ogłosił kolejną listę szczęśliwców zakwalifikowanych do programu.

MOST jest dla studentów, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości kształcenia się dzięki odbyciu części studiów na innym niż macierzysty uniwersytecie. Przenieść się można na semestr lub na cały rok. Oprócz uczestniczenia na zajęcia swojego kierunku studenci mogą również zapoznać się z nowym środowiskiem akademickiej danej uczelni oraz wymienić się doświadczeniami życiowymi.

Chętni muszą się zaprzyjaźnić ze stroną Uniwersyteckiej Komisji Rekrutacyjnej (http://www.uka.amu.edu.pl/most.html). Na niej znajduje się całość regulaminu programu i tam ogłaszane są listy studentów zakwalifikowanych do udziału w wymianie oraz listy rezerwowe. Rekrutacja chętnych do wzięcia udziału w programie odbywa się dwa razy do roku.

Program MOST w ogólnych założeniach nawiązuje do europejskiego systemu kształcenia w ramach programu SOCRATES. Porozumienie w tej kwestii zostało podpisane 13 grudnia 1999 roku przez rektorów 12 uniwersytetów: Śląski w Katowicach, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Łódzki, Wrocławski, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szczeciński, Gdański, Opolski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Od tego czasu dokonano trzy razy zmiany w regulaminie - 21.02.2003, 18.03.2004 i 7 grudnia 2007 roku. Obecnie do programu należy już 19 polskich uczelni, także Uniwersytet Warszawski, Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w Białymstoku, Zielonogórski, Rzeszowski a także Jagielloński i Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie. MOST dotyczy jednolitych i dwustopniowych studiów magisterskich.

Uniwersytety zgłaszają do 30 marca oferowaną liczbę miejsc na poszczególne kierunki studiów. Do 15 kwietnia Biuro Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej publikuje zbiorcze zestawienie miejsc. Do 15 maja uczelnie przedstawiają listę kandydatów do studiowania w semestrze zimowym i letnim, do 30 listopada w semestrze letnim. Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna podejmie decyzje o rozdziale miejsc odpowiednio do 30 czerwca i 30 grudnia.

Aby wziąć udział w programie należy ukończyć trzeci semestr studiów. Konieczne jest uregulowanie wszelkich zobowiązań wobec uczelni - jeśli komuś powinęła się noga i musi powtarzać rok, będzie musiał poczekać z wyjazdem na inną uczelnię.

Ponieważ programy są ustalane indywidualnie i student może swobodnie wybierać z oferty edukacyjnej goszczącej go uczelni, warto korzystać z tego dobierając przedmioty, które poszerzą nasze zainteresowania.

Gdy jesteśmy już na „nowej" uczelni warto wybrać jednak jak najwięcej przedmiotów, które w tym samym czasie przerabialibyśmy na uczelni macierzystej. Każdy bowiem niezliczony przedmiot trzeba będzie nadrobić po powrocie, a nikt raczej nie lubi robić sobie zaległości. Dokładnie zapoznać się trzeba również z punktacją ECTS, gdyż by zaliczyć semestr, trzeba uzbierać minimum 30 punktów. I oczywiście warto dbać o oceny, ponieważ będą one brane pod uwagę przy liczeniu średniej na macierzystej uczelni.
Przez okres pobytu na uczelni nas goszczącej, stypendia naukowe i socjalne będzie wypłacać uczelnia macierzysta.

Justyna Dąbrowska
uka.amu.edu.pl
fot. sxc

Słowa kluczowe: most socrates erazmus wymiana studencka międzynarodowa studia na innej uczelni
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Polskie uczelnie na liście szanghajskiej 2019 - zobacz ranking

Szkolnictwo wyższe w Polsce zostało uwzględnione w zestawieniu tysiąca najlepszych uniwersytetów na świecie.

Pakiet Wolności Akademickiej - kofnerencja 9 grudnia 2020
Poznaliśmy szczegóły Pakietu Wolności Akademickiej. Co się zmieni?

Oto jak wygląda propozycja Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.